Aralıklı orucun işe yaraması tam olarak ne kadar zaman alır?

Aralıklı oruç, günümüzde en popüler diyet trendlerinden biridir. Dünya çapında muazzam bir popülerlik kazanmıştır ve kilo vermeye çalışanlar için mükemmel olarak kabul edilir. Gün içinde küçük öğünler yemek yerine yeme aralığını 8 saate düşürmenin insülin seviyelerini düşürerek kilo verme sürecini hızlandırdığı söyleniyor. Aralıklı oruç tutmaya gelince, farklı yaklaşım türleri vardır, ancak hepsi kısa bir süre için sınırlı kalori yemeye odaklanır. İnsanların bu diyeti uygularken sahip oldukları en yaygın soru, aralıklı oruç tutmanın sonuçları göstermesinin tam olarak ne kadar sürdüğüdür?

Hepimiz biliyoruz ki herhangi bir diyetin sonuçları göstermesi biraz zaman alır. Aynı şey aralıklı oruç için de geçerlidir. Uzmanlar, bir kişinin bazı olumlu sonuçlara tanık olması için en az 10 hafta boyunca temel kurallara uyması gerektiğini öne sürüyor. Bu süre boyunca diyetin doğru şekilde uygulanması, 3 ila 5 kilo kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Başlanır

Sonuç hedefini etkileyebilecek faktörler

10 hafta, özellikle aralıklı oruç tutarken minimum 3 kilo dökmek için ideal bir zamandır. Ancak sonuç metabolizmalarına bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kilo kaybı, zaman alan bir süreçtir ve bu nedenle sonuçların gösterilmesi zaman alır. Bu nedenle, herhangi bir diyet türünü uygularken hızla kilo veriyorsanız, bu, yanlış bir şeyler yaptığınızın bir göstergesidir. Kalori alımınızı hemen yeniden değerlendirmelisiniz.

Aralıklı oruç tutmanın diğer faydaları

Aralıklı oruç tutmak sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınız için de iyidir. Araştırmalar, diyetin kolesterol, trigliserit ve kan şekeri seviyelerini bile yönetmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Diyetin herhangi bir yan etkisi yoktur, bu nedenle uzun süre takip edebilirsiniz. Ancak herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya hamileyseniz, bu diyeti denemeden önce doktorunuza danışın. Tüm 16/8 yönteminin dışında daha sürdürülebilir.