Aralıklı oruç sırasında nasıl güvenli egzersiz yapılır?

Oruçlu iken egzersiz yapmalı mıyım?

Aralıklı Oruç; Biraz da olsa sağlıklı beslenmeyi ve formda kalmayı düşünüyorsanız, Aralıklı oruç tutmayı duymuş olmalısınız. Son yeme trendi, kilo vermeye çalışan ve kronik sağlık koşullarından muzdarip herkes için oldukça faydalı olduğu ortaya çıktı. Yemek yeme ve oruç dönemi arasında değişen beslenme düzeni, herhangi bir yiyecek grubunu kısıtlamaz ve bu nedenle insanlar onu takip etmeyi nispeten kolay bulur. Oruç döneminde açlıklarını yönetmeleri ve bazı temel oruç kurallarına uymaları gerekir. Ancak aralıklı oruç tutmayı deneyen çoğu insanı ilgilendiren bir soru var bu diyet modelini uygularken nasıl güvenli egzersiz yapılacağı.

Egzersizden önce ve sonra her zaman iyi beslenmeniz önerilir. Egzersiz seansından önce yemek yemek size her türlü egzersizi yapabilmeniz için enerji sağlar ve antrenmandan sonra seans yemekleri kasların iyileşmesine ve yeniden inşa edilmesine yardımcı olur. İyi beslenmek, fitness hedefinize ulaşmanın önemli bir parçasıdır. Aralıklı oruçta oruç penceresinde su, çay veya kahve dışında bir şey bulundurulamaz ve bu süre içinde egzersiz yapmaya karar verirseniz çok dikkatli olmanız gerekir. Çok fazla enerji gerektiren her türlü sert fiziksel aktiviteden kaçının. Bu yorgunluğa neden olabilir ve hatta yaralanma riskini artırabilir.

Aralıklı orucun işe yaraması tam olarak ne kadar zaman alır?

Çalışmalar ne öneriyor

Oruçlu bir durumda egzersiz yapmanın o kadar da faydalı olmadığı konusunda yaygın bir görüş var. Ancak bazı araştırmalar, aç karnına kardiyo yapmanın aslında kilo vermeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Journal of Nutrition and Metabolism’de yayınlanan bir araştırmaya göre, açlık durumunda egzersiz yapmak yağ oksidasyonunu artırabilir. Vücut aslında enerji üretmek için vücutta depolanan yağı yakmaya başlar. Obesity dergisinde yayınlanan bir 2017 araştırması, kontrollü açlık dönemlerinin kilo vermede kalori sayımından daha etkili olduğunu gözlemledi. Bununla birlikte, Journal of the International Society of Sports Nutrition’da yayınlanan bir başka çalışmada, oruçlu bir durumda egzersiz yapan ve egzersiz yapmadan önce yemek yiyen kişiler arasında kilo kaybı arasında bir fark bulunmadı.

Oruç tutarken antrenmanınızı planlamak

Aralıklı oruç tutarken egzersiz yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Egzersiz türü: Yemek yeme penceresinde egzersiz yapıyorsanız, her türlü egzersizi yapabilirsiniz. Ancak oruçlu bir durumda egzersiz yapmak söz konusu olduğunda, koşma, yürüme, yoga veya hafif pilates gibi hafif aktiviteler arayın.

Egzersizin zamanlaması: Oruçlu bir durumda egzersiz yapabilirsiniz, ancak herhangi bir sert aktivite yapmak istiyorsanız, bunları yemeklerinizden sonra planlamak her zaman daha iyidir. En iyi zaman, sabahları yemekten hemen önce egzersiz yapmaktır. Yemek yerken egzersiz yapıyorsanız, ne yiyeceğinizi düşünmek önemlidir.

Aralıklı oruç tutarken fiziksel olarak aktif kalmak kesinlikle güvenli olsa da, vücudunuzu dinlemek her zaman en iyisidir. Egzersizi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, ancak o zaman deneyin. İkinci nokta, susuz kalmamaktır. Egzersiz sırasında kaybedilen sıvıları yerine koymak için egzersizden önce, sonra ve egzersiz sırasında yeterli miktarda su için.