Polikistik Over Diyeti Nedir?

Polikistik Over Diyeti: Polikistik over sendromu, hormonal dengesizliklere ve metabolizma ile ilgili sorunlara neden olan bir durumdur. PCOS ayrıca diyabet , kardiyovasküler problemler, depresyon ve artan endometriyal kanser riski gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir .

Araştırmalar diyetin PKOS’un etkisini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu makalede PCOS diyeti hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diyet Polikistik Over‘ı nasıl etkiler?

Diyetin PKOS’u etkilemesinin başlıca yollarından ikisi kilo yönetimi ve insülin üretimi ve direncidir.

Bununla birlikte, insülin PCOS’ta önemli bir rol oynar, bu nedenle insülin seviyelerini PCOS diyeti ile yönetmek, insanların durumu yönetmek için atabilecekleri en iyi adımlardan biridir.

PCOS’lu birçok insan insülin direncine sahiptir . Aslında,  PKOS’luların% ‘si 40 yaşından önce diyabet veya pre-diyabet geliştirir. Diyabet, vücudun insülini nasıl işlediğiyle doğrudan ilgilidir.

Bir kişinin beslenme ihtiyaçlarını karşılayan, sağlıklı bir kiloyu koruyan ve iyi insülin seviyelerini destekleyen bir diyet uygulamak, PKOS’lu kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.

Polikistik Over tedavisi Polikistik Over belirtileri

Yenecek yiyecekler

Araştırmalar insanların yediklerinin PKOS üzerinde önemli bir etkisi olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, şu anda PCOS için standart bir diyet yoktur.

Bununla birlikte, hangi yiyeceklerin yararlı olduğu ve insanların durumlarını yönetmelerine yardımcı olduğu ve hangi gıdalardan kaçınılması gerektiği konusunda yaygın bir fikir birliği vardır.

PKOS’lu kişilerin semptomlarını yönetmelerine yardımcı olabilecek üç diyet şunlardır:

 • Düşük glisemik indeks (GI) diyeti : Vücut, düşük GI’li yiyecekleri daha yavaş sindirir, yani insülin seviyelerinin bazı karbonhidratlar gibi diğer yiyecekler kadar veya daha hızlı yükselmesine neden olmazlar Düşük GI diyetindeki yiyecekler arasında tam tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar, meyveler, nişastalı sebzeler ve diğer işlenmemiş, düşük karbonhidratlı yiyecekler bulunur.
 • Bir anti-inflamatuar diyet : Çilek, yağlı balık, yeşil yapraklı sebzeler ve sızma zeytinyağı gibi anti-enflamatuar yiyecekler, yorgunluk gibi iltihapla ilişkili semptomları azaltabilir .
 • DASH diyeti : Doktorlar, kalp hastalığının riskini veya etkisini azaltmak için genellikle Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları (DASH) diyetini önermektedir . Ayrıca PCOS semptomlarının yönetilmesine de yardımcı olabilir. DASH diyeti balık, kümes hayvanları, meyveler, sebzeler, tam tahıl ve az yağlı süt ürünleri açısından zengindir. Diyet, doymuş yağ ve şeker oranı yüksek yiyecekleri caydırır.

Bir 2015 çalışma 8 hafta boyunca özel olarak tasarlanmış DASH diyeti takip obez kadın aynı diyet takip etmedi olanlara kıyasla insülin direnci ve karın yağ bir azalma gördüğünü bulduk.

Polikistik Over Diyeti

Sağlıklı bir Polikistik Over Diyeti aşağıdaki yiyecekleri de içerebilir:
 • doğal, işlenmemiş gıdalar
 • yüksek lifli yiyecekler
 • somon, ton balığı, sardalya ve uskumru dahil yağlı balıklar
 • lahana , ıspanak ve diğer koyu, yapraklı yeşillikler
 • kırmızı üzüm, yaban mersini , böğürtlen ve kiraz gibi koyu kırmızı meyveler
 • brokoli ve karnabahar
 • kuru fasulye, mercimek ve diğer baklagiller
 • zeytinyağı, avokado ve hindistancevizi gibi sağlıklı yağlar
 • çam fıstığı, ceviz, badem ve antep fıstığı dahil fındık
 • ölçülü bitter çikolata
 • zerdeçal ve tarçın gibi baharatlar

Bir dizi sağlıklı beslenme planına bakıldığında aşağıdaki küçük farklılıklar bulundu. Örneğin:

 • Bireyler, doymuş yağlardan ziyade tekli doymamış yağları vurgulayan bir diyetle daha fazla kilo verdiler. Bu tür diyetin bir örneği, insanları zeytin ve diğer bitkisel yağlar gibi bitki bazlı yağları yemeye teşvik eden anti-enflamatuar diyettir.
 • Düşük karbonhidratlı veya düşük GI diyeti uygulayan kişiler, gelişmiş insülin metabolizması ve düşük kolesterol seviyeleri gördüler . Düşük GI diyeti uygulayan PKOS’lu kişiler de daha iyi bir yaşam kalitesi ve daha düzenli dönemler bildirdiler.