Polikistik Over tedavisi Polikistik Over belirtileri,Polikistik over sendromu nedir? (PCOS), yumurtalıkların düzensiz işlevini içeren kadınlarda yaygın bir sağlık durumudur. Durumun üç temel özelliği vardır ve aşağıdaki semptomlardan herhangi ikisinin varlığı PCOS tanısına yol açabilir:

Düzensiz yumurtlama, düzensiz dönemlere neden olur

Testosteron gibi yüksek seviyelerde androjenik hormonlar

Yumurtalıkların büyümesi ve yumurtaları çevreleyen birçok folikül (polikistik yumurtalıklar)

Polikistik over sendromu nedenleri

PCOS’un kesin nedeni bilinmemekle birlikte, durumla ilişkili birkaç faktör vardır. İnsülin ve testosteron gibi yüksek hormon seviyeleriyle yakından bağlantılıdır, ancak bunun durumun bir nedeni mi yoksa bir etkisi mi olduğu net değildir. Ek olarak, bazı ailelerde görülüyor, bu da durumun patogenezinde genetik bir bağlantı olabileceğini düşündürüyor.

ÖNERİLEN: Helicobacter pylori nedir? Helicobacter pylori belirtileri

Polikistik over belirtileri

Adet dönemlerinin düzensiz olması veya olmaması

Yüz, göğüs, sırt veya kalçada aşırı kıllanma

Baştan saç incelmesi veya dökülmesi

Yağlı cilt ve sivilce

Boyun, kollar, göğüsler ve uyluklarda koyu veya kalınlaşmış cilt

Kilo almak

Endişe ve depresyon

Bununla birlikte, bazı kadınlar bir aile kurmak isteyene ve hamile kalmakta zorluk çekene kadar PKOS semptomlarını farketmeyebilir.

ÖNERİLEN: Polikistik Over Sendromu Hamile Kalmaya Engel Olur Mu?

Komplikasyonlar

PKOS’lu kadınların yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde diğer sağlık durumlarını geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Tip 2 diabetes mellitus

Yüksek kolestorol

Hipertansiyon

Kalp hastalığı

İnme

Endometriyal kanser

Polikistik over belirtileri

Polikistik over tedavisi

PCOS’un tedavisi yoktur. Bununla birlikte, semptomların etkisini ve yaşamın sonraki dönemlerinde komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç yönetim stratejisi vardır.

İlk olarak, PKOS’lu kadınların, özellikle aşırı kilolu veya obezlerse, besleyici bir diyet ve yeterli fiziksel aktivite ile sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamaya odaklanması önemlidir. Bu önemlidir çünkü aşırı vücut ağırlığı vücuttaki insüline direnci artırabilir ve PCOS semptomlarını hızlandırabilir veya kötüleştirebilir.

Hirsutizm ve düzensiz adet dönemleri gibi belirli semptomları yönetmek için ilaçlar mevcuttur. Örneğin, oral kontraseptif haplar hormonal seviyelerin normalleşmesine yardımcı olabilir ve PKOS’lu kadınların düzenli bir adet görmesine izin verebilir. Bu aynı zamanda endometriyal astarı atmaya ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde endometriyal kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.

Çocuk sahibi olmak isteyen PKOS’lu kadınlar için, klomifen gibi ilaçlar yumurtlamayı teşvik etmeye ve bir kadının hamile kalmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar, yumurtalıklardaki anormal hücreleri yok etmek için cerrahi bir prosedür olan laparoskopik yumurtalık delme (LOD) veya gebe kalmak için in vitro fertilizasyon (IVF) gerektirebilir.

 

ÖNERİLEN: Polikistik Over Sendromu (PCOS) ve Kilo Alma Nedenleri