Helicobacter pylori nedir? 

Helicobacter pylori nedir? Helicobacter pylori belirtileri Helicobacter pylori (H. Pylori) bir bakteri türüdür. Bu mikroplar vücudunuza girebilir ve sindirim sisteminizde yaşayabilir. Yıllar sonra midenizin iç yüzeyinde veya ince bağırsağınızın üst kısmında ülser adı verilen yaralara neden olabilirler. Bazı insanlar için enfeksiyon mide kanserine yol açabilir.

H. pylori ile enfeksiyon yaygındır. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin vücutlarında var. Çoğu insan için ülsere veya başka semptomlara neden olmaz. Sorunlarınız varsa, mikropları öldürebilen ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilecek ilaçlar vardır.

Dünyanın daha büyük bir kısmı temiz suya ve sanitasyona eriştikçe, öncekinden daha az insan bakteri alıyor. İyi sağlık alışkanlıklarıyla kendinizi ve çocuklarınızı H. pylori’den koruyabilirsiniz.

H. pylori Sizi Nasıl Hasta Ediyor?
Onlarca yıldır, doktorlar insanların stres, baharatlı yiyecekler, sigara veya diğer yaşam tarzı alışkanlıklarından ülser olduğunu düşünüyorlardı. Ancak bilim adamları 1982’de H. pylori’yi keşfettiklerinde, mikropların mide ülserlerinin çoğunun nedeni olduğunu buldular.

ÖNERİLEN: Gebelikte Koronavirüs tedavisi

H. pylori vücudunuza girdikten sonra midenizin astarına saldırır ve bu da sizi genellikle vücudunuzun yiyecekleri sindirmek için kullandığı asitten korur. Bakteriler yeterince zarar verdiğinde, asit astardan geçerek ülserlere yol açabilir. Bunlar kanayabilir, enfeksiyonlara neden olabilir veya yiyeceklerin sindirim sisteminizden geçmesini engelleyebilir.

H. pylori’yi yiyeceklerden, sudan veya mutfak gereçlerinden alabilirsiniz. Temiz su veya iyi kanalizasyon sistemlerinden yoksun ülkelerde veya topluluklarda daha yaygındır. Bakterileri, enfekte kişilerin tükürüğü veya diğer vücut sıvılarıyla temas yoluyla da alabilirsiniz.

Çoğu insan H. pylori’yi çocukluk döneminde alır, ancak yetişkinler de alabilir. Mikroplar, semptomlar başlamadan yıllar önce vücutta yaşarlar, ancak buna sahip olan çoğu insan asla ülsere yakalanmaz. Doktorlar, enfeksiyondan sonra neden yalnızca bazı kişilerin ülsere yakalandığından emin değiller.

Helicobacter pylori nedir

Helicobacter pylori belirtileri

Ülseriniz varsa, karnınızda hafif veya yanıcı bir ağrı hissedebilirsiniz. Gelip gidebilir, ancak muhtemelen en çok yemek aralarında veya gece yarısı gibi mideniz boşken hissedeceksiniz. Birkaç dakika veya saatlerce sürebilir. Yemek yedikten, süt içtikten veya bir antiasit aldıktan sonra kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Ülserin diğer belirtileri şunları içerir:

Şişkinlik
Geğirme
Aç hissetmemek
Mide bulantısı
Kusma
Açık bir sebep olmadan kilo kaybı
Ülserler midenizde veya bağırsaklarınızda kanama yapabilir ve bu da sağlığınız için tehlikeli olabilir.

ÖNERİLEN: Kortizon nedir? Kortizon ilacı ne için kullanılır?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın:

Kanlı, koyu kırmızı veya siyah dışkı
Nefes almada güçlük
Baş dönmesi veya bayılma
Sebepsiz yere çok yorgun hissetmek
Soluk ten rengi
Kanlı veya kahve telvesi gibi görünen kusmuk
Şiddetli, keskin mide ağrısı
Yaygın değildir, ancak H. pylori enfeksiyonu mide kanserine neden olabilir. Hastalığın ilk başta mide ekşimesi gibi birkaç semptomu vardır. Zamanla şunları fark edebilirsiniz:

Göbek ağrısı veya şişlik
Mide bulantısı
Aç hissetmemek
Az miktarda yedikten sonra tok hissetmek
Kusma
Sebepsiz kilo kaybı
Teşhis Alma
Ülser semptomlarınız yoksa, doktorunuz muhtemelen sizi H. pylori için test etmeyecektir. Ancak şimdi veya geçmişte sahipseniz, test yaptırmak en iyisidir. Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) gibi ilaçlar da mide zarınıza zarar verebilir, bu nedenle doğru tedaviyi alabilmek için semptomlarınıza neyin sebep olduğunu bulmak önemlidir.

Başlamak için doktorunuz size tıbbi geçmişiniz, semptomlarınız ve aldığınız ilaçlar hakkında sorular soracaktır. Ardından size şişlik, hassasiyet veya ağrı olup olmadığını kontrol etmek için karnınıza bastırmak da dahil olmak üzere fiziksel bir muayene yapacaklar. Ayrıca şunlara da sahip olabilirsiniz:

Bir enfeksiyon bulmaya yardımcı olabilecek kan ve dışkı testleri
Üre nefes testi. Üre adı verilen bir maddeye sahip özel bir sıvı içeceksiniz. Ardından, doktorunuzun test için laboratuvara göndereceği bir torbaya nefes alacaksınız. H. pylori’niz varsa, bakteriler vücudunuzdaki üreyi karbondioksite çevirecek ve laboratuvar testleri nefesinizin normal gaz seviyelerinden daha yüksek olduğunu gösterecektir.

Ülserlerinize daha yakından bakmak için doktorunuz şunları kullanabilir:

Üst gastrointestinal endoskopi. Bir hastanede, doktor boğazınızdan aşağıya, midenize ve ince bağırsağınızın üst kısmına bakmak için endoskop adı verilen küçük kameralı bir tüp kullanacaktır. Prosedür ayrıca bakterilerin varlığı açısından incelenecek bir numune toplamak için de kullanılabilir. İşlem sırasında uyuyor veya uyanık olabilirsiniz, ancak sizi daha rahat ettirecek ilaçlar alacaksınız.
Üst GI testleri. Hastanede baryum adı verilen bir maddeye sahip bir sıvı içeceksiniz ve doktorunuz size bir röntgen çekecek. Sıvı, boğazınızı ve midenizi kaplar ve görüntüde net bir şekilde öne çıkmalarını sağlar.
Bilgisayarlı tomografi (CT) taraması. Vücudunuzun içinin ayrıntılı resimlerini çeken güçlü bir röntgendir.