Gebelikte Koronavirüs tedavisi,COVID-19, esas olarak bir solunum yolu hastalığıdır. Belirtiler tipik olarak yeni koronavirüse maruz kaldıktan 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Çin’de COVID-19’u edinen kişilerden elde edilen veriler, 4 günlük bir kuluçka süresi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Hamile olsanız da olmasanız da en yaygın belirtiler şunlardır:

Öksürük

Ateş

Nefes darlığı

Yorgunluk

Diğer semptomlar şunları içerir:

Bazen tekrarlanan titreme

Boğaz ağrısı

Baş ağrısı

Koku veya tat kaybı

Kas ağrıları

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve hamileyseniz doktorunuzu arayın.

ÖNERİLEN: Antikor nasıl üretilir ? Antikor üretmek için ne yapmalı

Hamile kadınlar virüse daha fazla duyarlı mıdır?

Virüs kapsamlı bir şekilde incelenmediği için, bunu kimse kesin olarak söyleyemez.

Fakat Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) hamile kadınların grip gibi her türlü solunum yolu enfeksiyonuna diğerlerinden daha duyarlı olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni kısmen hamileliğin bağışıklık sisteminizi değiştirmesidir. ve kısmen de hamileliğin akciğerlerinizi ve kalbinizi etkileme şeklinden kaynaklanmaktadır.

Buna rağmen, Mart 2020 tarihi itibariyle, hamile kadınların COVID-19’a diğer insanlardan daha yatkın olduğunu gösteren herhangi bir somut kanıt yoktur, Araştırmacılar, enfeksiyonu kapsalar bile, zatürre gibi hastalığın ciddi komplikasyonlarına yakalanma olasılıklarının diğerlerinden daha yüksek olmadığını belirtiyorlar.

Hamilelikte Korona olan kadınlar için hangi tedaviler güvenlidir?

Gebelikte Koronavirüs tedavisi 2

Gebelikte Koronavirüs tedavisi

COVID-19 tedavisi, diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisine benzer. Hamile olsanız da olmasanız da doktorlar şunları tavsiye ediyor:

Yüksek ateş için asetaminofen (Tylenol) almak

Su veya az şekerli içecekler ile bol su tüketmek

Dinlenme

Tylenol ateşinizi düşürmezse, nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya kusmaya başlarsanız, daha fazla rehberlik için doktorunuzu arayın.

Virüs hamilelik veya doğum sırasında bebeğime geçebilir mi?

Koronavirüs ile enfekte iken doğum yapan kadınlara bakıldığında, cevap muhtemelen olası değil – veya daha doğrusu, böyle olduğuna dair kesin bir kanıt yok.

COVID-19, esas olarak damlacıklar yoluyla insandan insana geçen bir hastalıktır (enfekte olmuş kişilerin öksürük ve hapşırıklarını düşünün). Bebeğiniz ancak doğumdan sonra bu tür damlacıklara maruz kalabilir.

Doğum sırasında COVID-19’um varsa sezaryene ihtiyacım olacak mı?

Bebeğinizi vajinal yolla mı yoksa sezaryen ile mi doğuracağınız, yalnızca COVID-19’a sahip olup olmadığınıza değil, birçok faktöre bağlı olacaktır.

Fakat uzmanlar eğer vajinal doğum için uygunsanız ve diğer faktörlerden dolayı sezaryen için önerilmiyorsa vajinal doğumun sezaryen doğum dan daha uygun olduğunu belirtiyor. Ciddi bir virüs nedeniyle zaten zayıflamış bir vücuda ameliyat yapmak ek komplikasyonlara neden olabilir.

ÖNERİLEN: Yeni Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Koronavirüs anne sütünden bulaşabilir mi?

Koronavirüs ile emziren kadınlar üzerinde yapılan birkaç çalışmada, cevap hayır gibi görünüyor. Ancak uzmanlar, hiçbir risk olmadığını kesin olarak söylemeden önce daha fazla araştırma yapılması gerektiği konusunda uyarıyor.

COVID-19’a sahip yeni bir anne iseniz (veya olabileceğinden şüpheleniyorsanız), emzirmenin artıları ve eksileri hakkında doktorunuzla konuşun. Emzirmeye karar verirseniz, aşağıdakileri yaparak bebeğinizin virüse maruz kalmasını sınırlandırmaya yardımcı olabilirsiniz:

Yüz maskesi takmak

Bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamak; tırnaklarınızın altına ve parmaklarınızın arasına girdiğinizden emin olun

Bir göğüs pompası veya şişeye dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamak

________

Sorumluluk Reddi: Amacımız size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Utma.Net Sitemizde yer alan bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmez. Her zaman sizin için doğru olan sağlık bilgileri için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.