Gebelikte 29-32 Hafta Belirtileri

Gebelikte 29-32 Hafta Belirtileri: Gebelik haftaları arasında bebek çok aktif olmaya devam eder ve sayısız hareketler yapar. Her hamilelik farklıdır ve annenin bu aşamada hissetmeyi beklemesi gereken belirli miktarda hareket yoktur, ancak bebeğin hareket düzeninin farkında olmalı ve bu kalıp değişmeye başlarsa yerel hastanesiyle veya ebesiyle iletişime geçmelidir.

Bu büyüme döneminde, bebeğin emme refleksi, artık başparmağını ve parmaklarını emebileceği yerde gelişmektedir.

Bebek aynı zamanda kilo alıyor ve yağ depoları cildi yumuşattığı için daha az kırışık görünmeye başlıyor.

Bebeğin hassas cildini kaplayan ve koruyan yağlı verniks ve ince saçlar (lanugo) kaybolmaya başladı ve bebeğin gözleri artık odaklanabiliyor.

Akciğer gelişimi hızlıdır, ancak bebek bu aşamada hala bağımsız olarak nefes alamaz.

32. haftada bebek doğuma hazırlanmak için başı aşağı bakacak şekilde konumlandırılabilir. Bu konumlandırma, sefalik sunum olarak adlandırılır.

Bebek bu aşamada bu pozisyonda yatmıyorsa, bebeğin dönmesi için hala yeterli zaman olduğu için endişelenecek bir neden yoktur.

Gebelikte 29. hafta

Beyinde milyarlarca nöron gelişiyor ve akciğerler ve kaslar hala olgunlaşıyor.

Baş, büyüyen beyni barındırmak için daha da büyüyor ve gözler hareket edebilir ve hatta karnın dışındaki bir ışığı bile takip edebilir.

Bebek bu aşamada hala başı yukarıda olacak şekilde konumlandırılmıştır, ancak önümüzdeki haftalarda doğum pozisyonuna geçecektir.

Bebek oldukça aktiftir, ancak rahmin daha sıkışık olması nedeniyle öncekinden daha az hareket olabilir.

Karındaki daralan alan, annenin sık sık sıkışan rüzgar veya mide ekşimesi gibi problemler yaşadığı anlamına gelebilir.

Gebelikte 30. hafta

Bebeğin gözleri artık genellikle tamamen açıktır ve bebeğin önemli miktarda kılları olabilir.

Kırmızı kan hücreleri artık kemik iliğinde gelişiyor ve bu aşamada da büyük miktarda beyin gelişimi vardır. Bebek şimdi yaklaşık 270 mm boyunda ve yaklaşık 1.300 gram ağırlığındadır.

Anne, Braxton Hicks olarak anılan “alıştırma” kasılmalarının başlangıcını hissetmiş olabilir. Bu kasılmalar bazen şiddetli hissedebilir, ancak ağrılı değildir.

Gebelikte 31. hafta

31. haftada, merkezi sinir sistemi vücut ısısını kontrol edebilecek noktaya gelir. Rahimdeki boşluk sınırlıdır ve anne daha az hareket hissetmeyi bekleyebilir.

Ana organlar artık neredeyse tamamen olgunlaştı ve büyüme artık bu organları olgunlaştırmaya ve yağ ve kas depolarını büyütmeye daha fazla odaklanıyor.

Anne, bebeğin kilosunun bu evre ile doğum arasında ikiye katlanmasını bekleyebilir. Gözler artık tamamen açıktır ve irisler ışığa tepki olarak kasılır ve genişleyebilir.

Annede ayrıca hazımsızlık, uykusuzluk, sırt ağrısı ve kilo almayı durumları gelişebilir.

Gebelikte 32. hafta

Akciğerler henüz tam olarak olgunlaşmamış olsa da bebek nefes alma pratiği yapmaktadır. Vücut ayrıca bağırsak yolundan demir ve kalsiyum gibi mineralleri emmeye başlar. Bebeğin hassas cildini koruyan lanugo düşmeye başlar.

Bu aşamada doğan bir bebeğin hayatta kalma şansı yüksektir, ancak bebeğin nefes almaya ve beslenmeye yardımcı olmak için yoğun tıbbi bakıma ihtiyacı olacaktır.

Bebek şimdi yaklaşık 280 mm uzunluğunda ve yaklaşık olarak 1,700 gram ağırlığındadır.