Gebelikte 17-20 Hafta Belirtileri

Gebelikte 17. hafta

Gebeliğin 17. haftasında, bebek rahimde daha aktif hale gelir ve annenin karnındaki ilk hareket dalgalarını hissetmeye başlaması için yeterince büyümüş olabilir.

Bebek şu anda yaklaşık 150 gram ağırlığında ve hızla büyümeye devam ediyor. Yakında bebeğin cildinin altında ona enerji sağlayacak ve doğumdan sonra onu sıcak tutacak yağ depoları oluşmaya başlayacak.

Vücut artık boyut olarak büyüyecek ve başın boyutu ile orantılı hale gelecektir. Yüz daha insan gibi görünmeye başlar, artık gözler hareket edebilir ve ağız açılıp kapanabilir.

Bebeğin parmak izleri artık oluşmuştur, el ve ayak tırnakları büyür ve bebek sıkıca kavrayabilir.

Annenin bu süre zarfında daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmesi normaldir, ancak anne de yanma hissi yaşamaya başlarsa doktoruna danışmalıdır.

Bu, genellikle hamilelik sırasında gelişen bir idrar enfeksiyonu olan sistit olabilir.

Bir kadın egzersiz yapıyorsa, bağlarının artık daha gergin olduğunu ve ani hareketlerden veya yorucu egzersizlerden kaçınılması gerektiğinin farkında olmalıdır, çünkü gerginlik ve burkulmalara daha yatkındır.

Anne ayrıca, muhtemelen progesteron seviyesindeki bir artışın bir sonucu olarak, kan damarlarının genişlemesine neden olarak sıcak basması yaşamaya başlayabilir.

Baharatlı yiyecekler yemekten ve alkol ve kafein içmekten kaçınmanız tavsiye edilebilir, çünkü bunların hepsi sıcak basması yaşama olasılığını artırabilir.

Gebelikte 18.Hafta

18. haftada bebeğin kulakları başın yanlarından çıkıntı yapmaya başlar. Bu aşamada karın dışından ses duyabilecekleri için ebeveynler şimdi bebekleriyle konuşmayı denemek isteyebilirler.

Bebek şu anda yaklaşık 140 mm uzunluğunda ve yaklaşık 200 gram ağırlığındadır.

Gebelikte 19.Hafta

19. haftaya gelindiğinde, vernix caseosa olarak adlandırılan yağlı bir film, bebeğin vücudunu kaplamaya başlar ve bu da cildi, amniyotik sıvıya birkaç hafta maruz kalma sırasında meydana gelebilecek çatlaklardan ve sıyrıklardan korur. Kız bebeklerde vajina ve rahim oluşmaya başlayabilir.

Gebelikte 20. hafta

Yirmi hafta, hamileliğin orta noktasıdır. Bebek şu anda yaklaşık 400 gram ağırlığında ve yaklaşık 25 cm uzunluğundadır.

Kaslar artık hızla gelişir ve amniyotik boşlukta bebeğin hareket etmesi için bol miktarda alan ve sıvı vardır.

Kadınlar bebeklerinin ilk olarak 17 veya 18 hafta civarında hareket ettiğini hissedebilse de, hareketlerin çoğu 19. veya 20. hafta civarında ilk defa fark edilir.

Başlangıçta hareketler, hazımsızlıkla karıştırılabilecek bir çırpınma, kayma veya köpürme hareketi gibi hissedilebilir.

Bununla birlikte, hareketler daha sonra daha belirgin hale gelir ve bebek karnında hareket ederken tümsekler bile görülebilir.

Annenin karnının ve göğsünün ortasında koyu bir çizgi belirmeye başlayabilir, bu da midenin daha fazla büyümeye yer açmak için genişlemesinden kaynaklanabilir.

Rahim büyüdükçe, göbek deliği düzleşebilir, hatta dışarı çıkabilir ve uterusun diyaframa doğru itmesi ve akciğerler için alanı kısıtlaması sonucu anne nefessiz kalabilir.

Bebek artık amniyon sıvısı parçalarını yutarken annenin yediği yiyeceklerin lezzetlerini tadabilir.

Kadınlara, bebeğin tat tomurcuklarının daha çeşitli yiyeceklere daha açık hale gelmesine yardımcı olmak için çeşitli yiyecekler denemeleri tavsiye edilir.