Gebelikte Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı hamile kadınları özellikle hamileliğin sonraki aşamalarında etkileyebilir. Hamilelikte sırt ağrısı görülme sıklığı% 48 – 56’dır. Aslında o kadar yaygındır ki çoğu durumda bu belirti gebeliğin normal bir parçası olarak görülür.

Gebelikte Sırt Ağrısı

Tüm hamile kadınların yaklaşık üçte biri, hamilelik sırasında kazançlı bir işte çalışma becerilerini tehlikeye atan ve ayrıca günlük yaşam aktivitelerini engelleyen şiddetli sırt ağrısı yaşayabilir. Ayrıca, hamile kadınların üçte birinden fazlasında geceleri sırt ağrısı meydana gelir ve bu da uykusuzluğa önemli ölçüde katkıda bulunur.

Hamileliğe bağlı bel ağrısı ve risk faktörleri

-Hamileliğe bağlı sırt ağrısı, geçmişte sırt ağrısı atakları olan kadınlarda yaygın olarak görülür.

Ağrı genellikle gebeliğin 12. haftasından 28. haftaya kadar en yoğun haldedir ve genellikle bundan sonra şiddeti azalır.

-İkiz gebelikleri olan veya daha sonraki gebelikleri olan kadınlar (ilk hamilelikten sonra) daha fazla sırt ağrısı riski altında olabilir.

-Hamileliğe bağlı sırt ağrısı, uzun çalışma saatleri ve kötü duruşla da ilişkili olabilir. Kötü ayakkabılar ve topuklu ayakkabılar ve uzun saatler ayakta durmak bile hamile bir kadında sırt ağrısına katkıda bulunabilir.

-Daha genç yaş da bir risk faktörüdür, muhtemelen gevşetici ve östrojenlerin neden olduğu hormonal değişikliklere veya daha belirgin kollajen gevşekliğine karşı daha yüksek hassasiyete bağlıdır.

-Daha yüksek kilolu (obezite ve fazla kilolu anneler) ve kısa boylu olanlar daha yüksek sırt ağrısı riski altındadır.

-Hamilelik sırasında ağrı çeken kadınların da doğumdan sonra sırt ağrısına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Hamilelik sırasında sırt ağrısının mekanizması

Normal bir hamilelik, vücutta birkaç fizyolojik değişikliğe neden olur. Bunlar, hamileliği ve doğumu kolaylaştırmak için omurga ve kalçadaki mekanik ve yapısal değişiklikleri içerir. Değişiklikler ayrıca duruş, yürüyüş (yürüyüşün doğası) ve toplam vücut su içeriğini içerir. Omurganın etrafındaki (epidural kan damarları) hormonal değişiklikler ve kan damarlarında tıkanma vardır.

Duruştaki ana değişiklik, omurganın öne doğru konveksitesidir (lomber lordoz olarak adlandırılır). Bu nedenle, ağırlığın çoğu, çıkıntılı bir karın ile pelviste düşük olarak yoğunlaşır. Bu bel ağrısına yol açar. Bu aynı zamanda öne düşme eğilimine de neden olur.

Artan toplam vücut suyu, vertebral kolon ve pelvis çevresindeki bağ dokularında sıvıların toplanması anlamına gelir. Bu, bu eklemlerin etrafındaki gevşekliği artırır. Bu sıvı tutulması, hamileliğin hormonal değişiklikleriyle de şiddetlenir. Hamilelik sırasında salgılanan bir gevşetici hormon vardır. Muhtemelen bu dokularda sıvı tutulmasını artırarak pelvik eklemler ve serviks çevresindeki bağları yumuşatır ve bu da kolay doğum yapılmasına yardımcı olur.

Hamilelik sırasında sırt ağrısının tedavisi ve önlenmesi

Hasta eğitimi;Bu çok önemlidir. İyi duruşun korunması, oturma veya yatma pozisyonundan kalkmanın iyi yöntemleri, zor kaldırmanın önlenmesi vb. Vurgulanmalıdır. Sırt ağrısını şiddetlendirdiği için hastaya sigarayı bırakması tavsiye edilir.

-Fizyoterapi – Üçüncü trimesterdeki fizyoterapi sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Diğer fiziksel tedaviler arasında sırt için mekanik destek, örneğin destek için kama şeklinde bir yastık (Ozzlo yastık), bir kemer veya pelvik kuşak vb. Yer alır.

-Doğum sonrası sırt ağrısını önlemek için doğum ağrısı uygun şekilde yönetilebilir.