Gebeliğin 13-16 Hafta Belirtileri

Gebeliğin 13. haftası, fetal gelişimin yepyeni bir anlam kazandığı ikinci trimesterin başlangıcını temsil eder.

İkinci üç aylık dönemde hamile bir kadın ve eşi bebeğin cinsiyetini öğrenebilir ve hatta anne adayı bebeğin hareket ettiğini bile hissedebilir.

Gebeliğin 13-16 Hafta Belirtileri

Gebelik 13. hafta

Gebeliğin 13. haftasında bebeğin bağırsakları göbek kordonundan karına doğru hareket eder.

Genital bölge artık bebeğin vücudunda tamamen gelişmiştir ve dışarıdan bir penis veya klitoris oluşmaya başlayacaktır, ancak bu aşamada bebeğin cinsiyetini ultrason taramasında belirlemek henüz mümkün değildir.

Bebek ayrıca amniyotik sıvıya atılan idrar oluşturmaya başlıyor. Doku başın çevresinde ve bebeğin uzuvlarında kemiğe dönüşmeye devam ediyor.

Bebeğin el ve ayak parmakları artık ayrılır ve tırnakları oluşmaya başlar, hatta bir miktar saçı uzamış olabilir.

Bebeğin kafası artık hareket edebilir ve yüz hatları gelişmeye devam eder. Bu aşamada bebek yaklaşık 25 gram ağırlığındadır.

Annenin rahmi genişliyor ve pelvisin üzerinde olacak şekilde pozisyon değiştiriyor. İkinci üç aylık dönem genellikle hamile bir kadının daha az yorgun hissetmeye başladığı zamandır ve bu, yoga, yüzme veya yürüyüş gibi düşük etkili egzersizleri düşünmek için iyi bir zaman olabilir.

Gebelik 14. hafta

Hamileliğin 14. haftasında bebeğin kolları, bebek doğduğunda olacakları neredeyse göreceli uzunluktadır ve boynu daha fazla tanımlanır.

Bebeğin artık kaşları var ve kaşlarını çatabilir, yüzünü buruşturabilir veya gözlerini kısabilir. Bu aşamada bazı bebekler parmaklarını emmeye bile başlayabilir.

Bebek şimdi mideye hareket eden küçük miktarlarda amniyotik sıvıyı yutmaya başlar.

Böbrekler çalışmaya başlar ve bebek yuttuğu sıvıyı idrar şeklinde tekrar amniyon sıvısına geçirebilir. Dalakta da kırmızı kan hücreleri oluşuyor.

Plasenta artık bebeği tam olarak destekliyor ve ona besinleri sağlıyor ve hamileliği desteklemek için gerekli olan hormonları üretiyor.

Kız bebeklerde yumurtalık folikülleri oluşmaya başlar ve erkek bebeklerde prostat çıkmaya başlar. Bebeğin cinsiyetini bu hafta veya önümüzdeki haftalarda tespit etmek mümkün olacak.

Bebek şu anda yaklaşık 90 mm uzunluğunda ve yaklaşık 40 gram ağırlığındadır. Annenin rahmi şu anda yaklaşık bir greyfurt büyüklüğündedir ve büyümeye devam etmektedir. Mesaneye baskı yaparak tuvaleti daha sık kullanmayı gerekli hale getirebilir.

Gebelik 15. hafta

Bebek yakında işitmeye başlayacak 15. hafta civarındadır. Bebek, dış dünyadan gelen boğuk sesleri veya annenin sindirim sisteminden, kalbinden veya sesinden gelen sesleri duyabilir.

Bebeğin gözleri hala kapalıdır, ancak ışığa duyarlı olmaya ve muhtemelen annenin karnının ötesinden gelen parlak ışığı algılamaya başlar.

Bebek bu dönemde hızla büyüyor ve yakında ultrason taramasında görülebilecek kemikler geliştirmeye başlıyor.

Gebelik 16. hafta

16. haftada bebeğin sinir sistemi büyümeye ve gelişmeye devam ederek bebeğin koordineli uzuv hareketleri yapmasına izin verir.

Eller artık bir yumruk oluşturabilir ve aynı zamanda birbirlerine uzanıp tutabilir.

Kirpiklerin yanı sıra kaşlar da artık tırnaklar ve ayak tırnaklarıyla birlikte oluşuyor ve lanugo adı verilen ince bir saç, bebeğin hassas cildini korumaya yardımcı olmak için vücudu kaplıyor.

Vücut yalıtım sağlamak için yeterli yağa sahip olduğundan, bebek doğmaya hazır olduğunda bu saçlar kaybolmuştur.

Gözleri yavaşça hareket etmeye başlar ve kulaklar neredeyse doğacakları konuma gelir Bebek şu anda yaklaşık 120 mm uzunluğundadır.

Annenin Vücudu

Yorgunluk ve mide bulantısı yaşayan kadınlar muhtemelen ikinci trimesterin başında kendilerini daha iyi hissetmeye başlayacaklardır.

Muhtemelen hamilelik hormonlarının bir sonucu olarak cinsel dürtülerinde bir artış veya pelvik bölgeye kan akışında bir artış hissetmeye başlayabilirler, ancak bu duyguları yaşamamak tamamen normaldir.

Rahim büyüdükçe ve yukarı doğru yükseldikçe, anne karnında küçük bir yumru geliştiğini fark edecektir.

Hamileliğin dördüncü ayında (16 hafta), anne bebeğinin ilk hafif hareketlerini hissedebilir, ancak hala erken günler ve bu çırpınma hareketlerinin daha sonra hissedilmesi daha yaygındır.