Gebelikte 21-24 Hafta Belirtileri

Gebelikte 21. hafta

Gebeliğin 21. haftasında bebek yaklaşık 400 gram ağırlığındadır ve daha fazla kilo almaya hazır hale gelir. Bu aşamada bebek (önceden bebekten daha ağır olan) plasentadan daha ağırdır.

Bu noktadan itibaren plasenta, bebek büyüdükçe hızlı olmasa da hamilelik boyunca büyümeye devam edecektir.

Bebek daha aktif hale gelir ve ayrıca anneninkinden farklı olabilen bir uyku-uyanma modeli geliştirir. Anne uyumaya çalışırken, bebek tamamen uyanık olabilir ve çok sayıda hareket yapabilir.

Akciğerler henüz tam olarak işlevsel değildir, ancak bebek solunum hareketleri yapmaya başlar. Bu arada bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm oksijen plasenta tarafından sağlanır ve doğuma kadar kalmaya devam eder.

Gebelikte 22. hafta

22. haftada bebek lanugo adı verilen ve bebeğin hassas cildinin korunmasına yardımcı olan ince bir saçla tamamen kaplanır. Lanugo, vernix caseosa adı verilen yağlı bir filmi yerinde tutmaya yardımcı olur ve bu, bebeğin vücudunu amniyotik sıvıya maruz kaldığında meydana gelebilecek aşınma ve sertleşmelerden korumak için kaplar.

Bu aşamada bebek yaklaşık 190 mm uzunluğundadır ve yaklaşık 460 gram ağırlığındadır.

Gebelikte 23. hafta

Gebeliğin 23. haftasında bebeğin cildi daha önce olduğundan daha yarı saydam hale geldi ve pembemsi kırmızı bir renge dönmeye başladı. Cilt kırışıktır ancak bebek daha fazla yağ depoladıkça dolmaya başlayacaktır.

Bebeğin akciğerleri, ilk nefes nefese hazırlık olarak gelişiyor ve vücut ve kafa artık birbiriyle orantılı.

Bebek hızlı göz hareketleri geliştirmeye başlar. Erkek bebeklerde testisler artık karından aşağı iner ve artık kız bebeklerin rahimleri ve yumurtalıkları, bir yumurta kaynağı ile birlikte yerlerine yerleştirilir.

Çok yoğun tıbbi müdahale ile bazı bebekler bu aşamada doğarak hayatta kalabilir.

Gebelikte 24. hafta

Hamileliğin yirmi dört haftasında bebek yaklaşık 210 mm ölçülerindedir ve yaklaşık 630 gram ağırlığındadır. Deri hala çok saydamdır ve damar sistemi açıkça görülebilmektedir. Bebeğin düzenli bir uyku-uyanma düzeni vardır ve kafasında saç vardır.

Bu kadar erken doğan bir bebeğin hayatta kalma şansı küçüktür, ancak çoğunluğu hayatta kalamaz çünkü akciğerleri ve diğer ana organları çok az gelişmiştir.

Günümüzde bebek ünitelerinde verilen yoğun tıbbi bakım, bu hafta da doğduklarında hayatta kalan bebeklerin yaşam süresinin artmasına neden olmuştur.

Bununla birlikte, bu erken doğan bebeklerin bir sakatlık geliştirebilme riski önemli ölçüde artmıştır.

Annenin vücudu

Gebeliğin 21. ve 24. haftası arasında rahim daha hızlı büyür ve anne açıkça hamile görünmeye başlar. Annenin iştahı artabilir, ancak iyi dengelenmiş, mantıklı bir diyet sürdürmeye çalışmalıdır. Bazı annelerde bu evre çevresinde uyluk, göğüs ve karında oluşan çatlaklar gelişir.

Başlangıçta kırmızı renktedirler ve sonra solar ve sonunda gri / gümüş olurlar. Küçük miktarlarda süt de göğüslerden sızmaya başlayabilir. Diğer yaygın sorunlar arasında yığınlar, sırt ağrısı ve mide ekşimesi bulunur.