LEEP den sonra hamile kalabilir miyim?

LEEP den sonra hamile kalabilir miyim: Loop elektrocerrahi eksizyon prosedürünü (LEEP) düşünen kadınların doğurganlıkları ve gelecekteki gebelikleri üzerindeki etkisi konusunda endişelenmeleri doğaldır. Howard County Genel Hastanesinde bir Gyn / Ob olan MD, MPH , MD, MD, MPH , Dana Baras, kanseri önlemek için rahim ağzından anormal hücreleri çıkarmanın bu yaygın yönteminin, nadir de olsa bazı riskler taşıdığını söylüyor.

LEEP’iniz olduğu için ailenizi kurmakta veya büyütmekte zorluk yaşayıp yaşamayacağınızı mı merak ediyorsunuz? LEEP sonrasında kadınların doğurganlık ve hamilelik sorunları hakkında en çok sorduğu soruları yanıtlayan Baras, çoğu kadının endişelenecek bir nedeni olmadığını söylüyor.

LEEP’den sonra servikal açıklığın üzerinde (servikal stenoz olarak adlandırılır) küçük bir skar dokusu oluşumu riski vardır. Servikal geçiş yolu daralır veya kapatılırsa, bu, düzensiz veya eksik adetlere neden olabilir veya bir yumurtayı döllemek için spermin rahim ağzından uterusa girmesini engelleyebilir. Servikal stenoz nadiren ortaya çıkar, ancak işlem sırasında daha fazla miktarda doku çıkarılması gerekiyorsa veya birden fazla LEEP’niz varsa ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Kolposkopi gibi tanısal testlerden sonra  (rahim ağzını yeşil bir filtre ışığı ile görüntülemek için özel bir mikroskop kullanılır, doktorun değişiklikleri aramasına ve biyopsi almasına izin verir), Gyn / Ob’nuz ne kadar dokunun alınması gerektiğini belirleyecektir. . Bu, anormal hücrelerin nerede bulunduğuna bağlıdır.

Gebelikte Tiroid Hastalığı

LEEP den sonra ne zaman gebe kalmaya başlayabilirsiniz?

Anında iyileşme yaklaşık iki hafta sürer. Kadınların dört hafta boyunca seksten kaçınmasını öneriyoruz. Serviksin tamamen iyileşmesi yaklaşık altı ay sürer. Genelde rahim ağzı kanseri kanıtı olmayan hastalarıma gebe kalmaya çalışmadan önce altı ay beklemelerini söylüyorum.

Romatoid Artrit Gebelik Tanı Kriterleri

LEEP’in etkili olduğunu nasıl anlarsınız?

Anormal hücrelerin temizlendiğinden emin olmak için, bir takip muayenesi için Gyn / Ob’nuzu görmenizi öneririz. Patoloji raporunun sonuçlarına bağlı olarak, bir hastanın tekrar Pap testi , HPV testi, endoservikal küretaj (rahim ağzının içinde bir tür biyopsi) ve hatta histerektomi gibi ek testlere ihtiyacı olabilir .

LEEP hamileliği etkileyebilir mi?

Doktorunuz hamilelik sırasında yüksek dereceli anormal hücreler keşfederse, LEEP’in gerçekleştirilmesi için doğum yapana kadar beklemeniz gerekir. Hamilelikten önce LEEP’e sahip olmak, düşük yapma olasılığını artırmaz. Prosedür, servikal stenoz gelişen az sayıda kadın için doğumun erken evrelerinde zorluğa neden olabilir. Bu rahatsızlığa sahip kadınların genişlemesi ortalamadan daha uzun sürebilir, ancak bir Gyn / Ob, rahim ağzının gerilmesine yardımcı olmak için çeşitli yöntemler kullanabilir.

Geçmişte, doktorlar LEEP geçirmiş kadınlarda rahim ağzının uzunluğunu kontrol ediyorlardı. Bunun nedeni, doktorların serviksin hamilelik sırasında kapalı kalma yeteneğini etkileyebileceğini ve böylece erken doğuma yol açabileceğini düşündüğü kısaltılmış bir servikse sahip olma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. Bununla birlikte, son araştırmalar, servikal displazinin – HPV’nin neden olduğu servikste anormal (kanser öncesi) hücreler  – ve sigara içme gibi diğer risk faktörlerinin, LEEP’in kendisinden daha erken doğumla daha güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermektedir.