Muzdan Daha Fazla Potasyum İçeren 8 Yiyecek

Potasyum İçeren 8 Yiyecek: Potasyum söz konusu olduğunda, muzlar bu minerali doyurmanız için gidilecek yiyecek gibi görünebilir, bir orta boy muz yaklaşık 420 mg içerir, bu günlük değerinizin yüzde 12’sidir . Çoğunlukla meyve ve sebzelerde bulunan potasyum, kas kramplarını önlemenize yardımcı olabilir. Kalbinizi sağlıklı tutmak ve tansiyonunuzu sağlıklı bir aralıkta tutmak için de önemlidir. Bunun nedeni, potasyumun, sodyumun kan basıncını yükselten etkisine karşı koymaya yardımcı olmasıdır. Ancak muz, potasyumun tek süper yıldızı değil. İşte bir muzdan daha fazla potasyum içeren potasyum açısından zengin 8 yiyecek ve tadını çıkarabileceğiniz lezzet.

Potasyum İçeren 8 Yiyecek

1)- SOMON

Somon, omega-3 bakımından zengin olduğu için kalp sağlığına uygun bir gıda olarak bilinir. Somon balığındaki potasyum kalbinize de yardımcı olur, bu nedenle bu balığa ulaşmak için daha fazla neden vardır.

2)- AVOKADO

1/2 su bardağı ezilmiş avokado = günlük değerin yüzde 16’sı.

Avokadonun ayrıca kalp sağlığına faydalı yağlara sahip olduğu bilinmektedir. Bir porsiyon, 75 kalori, 7 gram yağ, 4 gram karbonhidrat, 3 gram lif ve 1 gram protein içeren bir avokadonun 1 / 3’üdür. Araştırmalar, düzenli olarak avokado yemenin kilo verme faydalarına işaret ediyor. 17.000’den fazla Amerikan diyetini analiz eden araştırmacılar, düzenli olarak avokado yiyen kişilerin (bir muzdan daha fazla potasyum içeren, günde yaklaşık yarısı kadar) daha küçük bellere sahip olma ve daha az kilo alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Başka bir çalışma, öğle yemeğinde yarım avokado yemenin, insanların yemekten sonra 5 saate kadar tok hissetmelerine yardımcı olduğunu buldu.

İLGİLİ: Fırında Tatlı Patates Besin Değeri ve Kalori

3)- YOĞURT

1 su bardağı yağsız sade yoğurt = günlük değerin yüzde 18’i.

Yoğurt potasyuma ek olarak probiyotik sağlar. Probiyotikler, bağırsaklarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olan iyi bakterilerdir. Yoğurt satın alırken, kendinize bol miktarda ilave şekerden tasarruf etmek için aromalı yerine sade seçin.

4)- MEŞE PALAMUDU

1 fincan kuşbaşı meşe palamudu kabağı = günlük değerin yüzde 26’sı.

Meşe palamudu kabağı, mükemmel bir A ve C vitamini kaynağı olan lif bakımından yüksektir ve ayrıca B6 vitamini, folat, K vitamini ve potasyum sağlar.

5)- KURU KAYISI

1/2 su bardağı kuru kayısı = yüzde 22 günlük değer.

Bu mütevazı ve tatlı kuru meyve, potasyumunuzu almak için harika bir yoldur. Mevsimi çok kısa olan taze kayısının aksine kuru kayısı kolayca bulunur. 1/2 bardak kuru kayısı ayrıca 5 gram kalp-sağlıklı lif sağlar.

İLGİLİ: Patates Kızartması Besin Değeri ve Faydaları

6)- FIRINDA KABUKLU PATATES

1 orta boy patates = günlük yüzde 26 değer.

Patates kötü bir üne sahiptir, ancak sağlıklı ve lezzetli, besleyici bir sebzedir, özellikle de kabuklu yerseniz. Bir orta boy patates sadece 160 kaloriye sahiptir ve potasyumun yanı sıra magnezyum ve fosfor minerallerini de sağlar.

7)- KURU FASULYE

1/2 fincan beyaz fasulye = günlük yüzde 17 değer.

Fasulye harika bir bitki bazlı protein kaynağıdır ve ayrıca lif bakımından yüksektir. Protein ve lif hem doyurucudur hem de sizi doyurmaya yardımcı olur.

8)- KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

1 su bardağı pişmiş ıspanak = günlük yüzde 24 değer.

Koyu yapraklı yeşillikler, yiyebileceğiniz en sağlıklı gıdalardan biridir, bu nedenle iyi bir potasyum kaynağı olmaları şaşırtıcı değildir. Koyu yapraklı yeşillikler ayrıca kalsiyum, C vitamini ve K vitamini bakımından da yüksektir.