Fırında Tatlı Patates Besin Değeri ve Kalori

Fırında Tatlı Patates Besin Değeri: Fırında tatlı patates, yıl boyunca tadını çıkarabileceğiniz besleyici ve sağlıklı bir kompleks karbonhidrattır . Hem tatlı hem de tuzlu olan bu patates seçimi, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve liflerle doludur. Tatlı patatesler püre haline getirilebilir ve yan olarak, güveçte servis edilebilir veya tatlı patates kızartması için dilimlenip fırınlanabilir. Tatlı patateslerin sizin için uygun olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? İşte bu popüler sebze hakkında bilmeniz gereken her şey.

Fırında Tatlı Patates Besin Değeri

USDA bir orta boy fırınlanmış patates (2 ”çapında, 5” uzunluğunda) fırında pişirilmiş, kabuğu soyulmuş, pişirme sırasında yağ eklenmemiş bir fırın patates için beslenme bilgisi sağlar.

 • Kalori: 103
 • Yağ: 0,17g
 • Sodyum: 41mg
 • Karbonhidratlar: 23.6 g
 • Elyaf: 3.76g
 • Şekerler: 7,39 g
 • Protein: 2.29g

USDA, bir orta boy fırında patates (2 “çap, 5” uzunluğunda) için pişirirken yağ eklenmemiş kabuğu ile, bu beslenme gerçeklerini sağlar.

 • Kalori: 130
 • Yağ: 0,219g
 • Sodyum: 524mg
 • Karbonhidratlar: 30g
 • Elyaf: 4,82 g
 • Şekerler: 9,39 g
 • Protein: 2.9 g

Karbonhidrat

Tatlı patatesler, kabuklu orta boy patates başına 23 gram ve kabuklu orta boy patates başına 30 gram olmak üzere karbonhidratlardan oluşur. Bu, yaklaşık 4 gram lif ve doğal olarak oluşan şekerin 7 ila 9 gramını içerir; düşük rakam kabuğu olmayan bir patatesi ve yüksek rakamı kabuğu soyulmuş bir tatlı patatesi temsil eder. Tatlı patates, sağlıklı bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Bununla birlikte, orta glisemik indeksi 63’tür, bu da kan şekerinin düşük glisemik indeksli yiyeceklere kıyasla daha hızlı artmasına neden olabilir.

Fırında Tatlı Patates Besin Değeri ve Kalori
Fırında Tatlı Patates Besin Değeri ve Kalori

Yağlar

Tereyağı veya sıvı yağ ilave edilmemiş fırında tatlı patatesin toplam yağ oranı çok düşüktür. Kabuğu soyulmamış patatesin eti size 0.171 gram yağ verecektir. Kabuğu yerseniz, bu sayı 0.219’a biraz yükselir, ancak yine de porsiyon başına 1/2 gram yağın oldukça altındadır. 

İLGİLİ: Patates Kızartması Besin Değeri ve Faydaları

Protein

Tatlı patatesler de protein açısından çok düşüktür ve miktarları kabuğu soyulmamış patates için 2,29 ile orta boy fırında soyulmuş tatlı patates başına 2,9 gram arasında değişir. 

Vitaminler ve mineraller

Tatlı patateslerin besleyici bir yumruk paketlediği yerlerde, yüksek vitamin ve mineral içeriği vardır. Tatlı patatesler A vitamini, B6, C, potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir. Bir orta boy tatlı patates, A vitamini 22.000 IU, C vitamini 22mg, ve vitamin B 0.3mg sahip bu mineral söz konusu olduğunda, bir orta büyüklükte bir pişmiş patates potasyum, kalsiyum 43 mg, 31 mg ve 542mg sahip magnezyum ve 0.57 mg manganez. 

Sağlık yararları

Tatlı patateslerin tadına bakmanın yanı sıra, önemli sağlık yararları da vardır. İşte tatlı patateslerin sağlığınızı iyileştirmesinin bazı yolları. 

Antioksidan Alımını Artırın

Tatlı patatesler, özellikle portakal etli çeşitler, vücudunuzun A vitamini yapmak için kullandığı bir provitamin olan beta-karoten bakımından yüksektir.

Beta-karoten, vücudunuzdaki serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan olarak kabul edilir. Antioksidanlar , bağışıklık sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir ve kronik hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Tatlı patates gibi gıda kaynakları, antioksidan alımınızı artırmak için takviyelere göre tercih edilir.

Fırında Tatlı Patates Besin Değeri 2
Fırında Tatlı Patates Besin Değeri 2

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Tatlı patatesler yüksek diyet lifi içerdiğinden, genellikle sindirim sağlığı için yenmesi gereken yiyecekler listesinin başında gelirler . Tatlı patates, kabızlığı hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olan hem çözünür hem de çözünmez lif içerir.  Bununla birlikte, faydaları en üst düzeye çıkarmak için patatesin hem kabuğunu hem de bağırsaklarını yemelisiniz. Deri, kaba yem olarak kabul edilen çözünmez lif içerir. Ve patatesin içinde veya “bağırsaklarında” çözünür lif bulunur ve bu da sindirimi yavaşlatır.

İLGİLİ: Patlamış Mısır Besin Değeri ve Faydaları

Kan Basıncını Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Tatlı patatesler mükemmel bir potasyum kaynağıdır ve potasyum yönünden zengin diyetler kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Potasyum seviyeniz çok düşükse, tansiyonunuzda bir artış görebilirsiniz. Bu, özellikle yüksek sodyum alımı ile kombine edildiğinde sizi hipertansiyon geliştirme riski altına sokabilir. Tatlı patates gibi yiyecekler ekleyerek, potasyum seviyenizi yüksek tutmaya ve yüksek tansiyon geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Göz Sağlığını Destekleyin

Düzenli olarak tatlı patates yemek, göz sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir. Tatlı patatesler beta karoten bakımından zengindir ve daha sonra vücutta A vitaminine dönüştürülür. Beta-karoten, göz sağlığını iyileştirmeye ve görme kaybını önlemeye yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır.  Beta-karoten sütü, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, turuncu ve sarı sebzeler ve meyveler için en iyi besin kaynakları. Kabukta pişmiş bir tatlı patates, günlük değerin (DV) yüzde 156’sı olan 1.403 mikrogram A vitamini içerir.

ÖNERİLEN: Nektarin Besin Değeri ve Faydaları

Alerjiler

Tatlı patateslere alerjisi olması yaygın değildir. Bununla birlikte , herhangi bir yiyeceğe yanıt olarak her yaşta bir alerji geliştirebilirsiniz . Gıda alerjilerinin yaygın semptomları arasında kurdeşen, nefes darlığı, hırıltılı solunum, kusma veya mide krampları, dilin şişmesi, baş dönmesi ve nadir durumlarda anafilaksi yer alır. Bir gıda alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, tetikleyici yiyeceği yemeyi bırakın ve doktorunuzla konuşun.