Patates Kızartması Besin Değeri ve Faydaları

Patates Kızartması Besin Değeri: Fast-food restoranlarında, hamburger restoranlarında ve ABD’deki evlerde popüler bir garnitürdür Tuzlu atıştırmalık, taze patates ve seçtiğiniz yağ ve baharat kullanılarak sıfırdan yapılabilir, ancak birçok ev aşçısı bunun yerine dondurulmuş patates kızartması kullanır. . Ticari olarak işlenmiş dondurulmuş patates kızartmaları, mısır nişastası, pirinç unu ve yapay tatlar gibi ek bileşenlerle yapılabilir.

Patates kızartmalarında ki ana bileşen düşük kalorili, az yağlı yiyecekler iken, patates kızartmaları genellikle yağ, kalori ve sodyum bakımından yüksektir. Bunları diyetinize dahil ederseniz, patates kızartmasını ölçülü tüketmek veya yağ ve sodyum içeriğini azaltan bir pişirme yöntemi kullanmak akıllıca olacaktır.

Patates Kızartması Besin Değeri

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından taze patates ve kızartmadan yapılan bir porsiyon (100 gram veya yaklaşık 1/2 fincan) patates kızartması için sağlanmaktadır.

  • Kalori : 196
  • Yağ :  13,1g
  • Sodyum :  141 mg
  • Karbonhidratlar :  18,5 g
  • Elyaf :  1.6 g
  • Şekerler :  1.25g
  • Protein :  1.93 g

Karbonhidrat

Bir porsiyon patates kızartmasında 196 kalori ve 18,5 gram karbonhidrat vardır. Bununla birlikte, kalori sayıları patates kızartmalarının nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, fast-food patates kızartması ve restoran patates kızartması kalori ve karbonhidrat bakımından daha yüksek olma eğilimindedir. Tek bir porsiyon ev yapımı patates kızartması yaklaşık 1.6 gram lif ve 1.25 gram doğal olarak oluşan şeker içerir. Patates kızartmasındaki karbonhidratın geri kalanı nişastadır.

İLGİLİ: Patlamış Mısır Besin Değeri ve Faydaları

Patates kızartmalarının glisemik indeksi (GI) değişebilir, ancak çoğu tahmin, sayıyı 54 ile 75 arasında koyar ve bu da onları orta ila yüksek glisemik gıda yapar.

Patates Kızartması Besin Değeri ve Faydaları
Patates Kızartması Besin Değeri ve Faydaları

Yağlar

USDA verilerine göre, patates kızartması genellikle porsiyon başına yaklaşık 13 g yağ içerir. Bu, 1.8g doymuş yağ, 5.4g çoklu doymamış yağ ve 5.4g tekli doymamış yağ içerir.

Fast food patates kızartması, toplam yağ ve doymuş yağda muhtemelen daha yüksek olacaktır. USDA verilerine göre, McDonald’s patates kızartması, 100 gramlık porsiyon başına 15,5 g toplam yağ ve 2,3 g doymuş yağ içerir.

Protein

Tek bir porsiyon patates kızartması yaklaşık 1.9 g protein sağlar.

Vitaminler ve mineraller

Patates kızartması, C vitamini (9.7 mg), B6 ​​vitamini (0.265 mg) ve K vitamini (16.3 mcg) dahil olmak üzere belirli vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağı olabilir. Ancak yine patates kızartmasından aldığınız besinler, hazırlama yöntemine bağlı olabilir. Patates kabuğunun daha fazla besin (potasyum, lif ve B vitamini gibi) içerdiği bilinmektedir, bu nedenle kabukları üzerinizde kızartmalar tüketirseniz daha fazla vitamin ve mineralden faydalanabilirsiniz.

ÖNERİLEN: Nektarin Besin Değeri ve Faydaları

Patates Kızartması Faydaları

Patates kızartması tüketmekten elde ettiğiniz sağlık yararları muhtemelen patateslerdeki besin maddelerinden kaynaklanmaktadır. Standart kızartmalar hazırlamak için kullanılan yağ ve baharatların herhangi bir önemli fayda sağlaması muhtemel değildir ve dezavantajları olabilir.

Sağlıklı Bağışıklık Fonksiyonunu Destekleyebilir

Patatesteki C vitamini vücut için faydalı olabilir. C vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan suda çözünen bir vitamindir. Aynı zamanda güçlü bağ dokusu ve yara onarımında da rol oynar. C vitamini vücutta depolanamadığı için gıdalarda tüketilmesi gerekir. Beyaz patates besin sağlar, ancak turunçgiller ve bazı koyu yeşil sebzeler gibi diğer besinler daha iyi kaynaklardır.

Erken Beyin Gelişimini İyileştirebilir

Patates tarafından sağlanan B6 vitamini, hamilelik ve bebeklik döneminde uygun beyin gelişimi için önemlidir. Aslında, hamile ve emziren kadınlar, (hamile olmayan veya emzirmeyen) yetişkin erkekler ve kadınlardan daha yüksek önerilen B6 vitamini alımına sahiptir.

Patates ve nişastalı sebzeler B6 sağlar, ancak yine patates kızartması tüketirseniz, besini yağ ve sodyum gibi daha az sağlıklı besinlerle paketlenmiş olarak alabilirsiniz. Diğer B6 vitamini kaynakları arasında kümes hayvanları, organ etleri ve balık bulunur.

Patates Kızartması Besin Değeri 2
Patates Kızartması Besin Değeri 2

Oksidatif Stresi Azaltabilir

Patatesler, karotenoidler, antosiyaninler ve klorojenik ve kafeik asitler gibi antioksidanlar sağlar.

Antioksidanlar, bir dizi kronik hastalığa katkıda bulunabilen oksidatif stres tarafından hasar gören hücrelerin onarımına yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, diğer meyve ve sebzelerin daha yüksek miktarda antioksidan katkıda bulunduğunu kabul ediyorlar, ancak beyaz patatesler ABD’de çok yaygın olarak tüketildiği için tipik ABD diyetinde önemli bir antioksidan katkısı olabilirler.

ÖNERİLEN: Kavun Besin Değeri ve Faydaları

Kilo Bakımını Teşvik Edebilir

Bazı araştırmacılar, sağlıklı karbonhidratların kilo alımına karşı koruyucu olabileceğini belirterek, beyaz patatesteki lif ve dirençli nişastanın bazı sağlık yararları sağlayabileceğini iddia etmişlerdir. Bir çalışmada, araştırmacılar patates kızartmasının dirençli nişasta bakımından haşlanmış patatesten daha yüksek olduğunu buldular. Dirençli nişasta sindirilmiş olmadan ince bağırsaktan geçerken ve bazı bireylerde tokluk artırabilir.

Yine, – hazırlama yöntemine bağlı olarak – patates ve patates kızartmasının (deride) dirençli nişasta ve lif sağlayabileceğini, ancak aynı zamanda bir kalori, sodyum ve yağ kaynağı olduklarını hatırlamak önemlidir.