Kavun Besin Değeri ve Faydaları

Kavun Besin Değeri: Kavunların size iyi gelemeyecek kadar tatlı olup olmadığını merak ediyorsanız, bu “kavunların” birçok sağlık faydası sağladığını öğrenmekten mutluluk duyacaksınız. Kavun birçok besin maddesi bakımından yüksektir ve ayrıca büyük miktarda su içerir (yaklaşık% 90). Kavun yemek hidrasyona yardımcı olmanın ve sıvı gereksinimlerinizi karşılamanın iyi bir yoludur . Bakalım bu nefis yaz meyvesinin sunduğu başka neler var.

Kavun Besin Değeri

Bu beslenme bilgileri ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından 1 bardak (177 g) çiğ kavun topları için sağlanmaktadır.

  • Kalori : 60
  • Yağ :  0,3g
  • Sodyum : 28mg
  • Karbonhidratlar :  14.4 g
  • Elyaf :  1.6 g
  • Şekerler :  14g
  • Protein :  1.5 g

Karbonhidrat

Bir fincan taze kavun, esas olarak karbonhidratlardan gelen yaklaşık 60 kaloriye sahiptir. 1.6 gram lif ve yaklaşık 14 gram doğal şeker ile 14.4 gram toplam karbonhidrat vardır. Kavun içindeki lif çoğunlukla çözünmez, ancak aynı zamanda bir miktar çözünür lif içerir.

ÖNERİLEN: Karpuzun Besin Değeri ve Faydaları

Doğal şeker içeriği nedeniyle, kavun glisemik indeksi 65’tir. Ancak glisemik yükü, kavun yüksek su yüzdesi nedeniyle sadece 4’tür.

Kavun Besin Değeri ve Faydaları
Kavun Besin Değeri ve Faydaları

Yağlar

Çoğu meyve gibi kavunda da neredeyse hiç yağ yoktur.

Protein

Kavun, fincan başına 1.5 gram ile az miktarda protein sağlar, ancak önemli bir protein kaynağı değildir.

Vitaminler ve mineraller

Kavun, potasyum , kalsiyum , magnezyum , fosfor ve C , A ve B9 vitaminlerini ( folat ) sağlar.

ÖNERİLEN: Ketçap Besin Değeri ve Faydaları

Kavunun Faydaları

Kavun, antioksidan gücü , elektrolitleri ve su içeriği ile ilgili birçok kanıtlanmış sağlık yararına sahiptir .

Dehidrasyonu Önler

Yeterince su içmenin yanı sıra, kavun gibi yüksek sulu meyveler susuz kalmanıza yardımcı olabilir. Kavun% 90’ın üzerinde su içerdiğinden, sıcak bir günde harika bir atıştırmalıktır. Aynı zamanda iyi bir elektrolit, potasyum kaynağıdır. USDA’nın 2020–2025 Beslenme Yönergeleri, halk sağlığı endişesinin diyet bileşeni olarak potasyumu göstermektedir, çünkü araştırmalar ABD’deki insanların önerilenden daha az tükettiğini göstermiştir.

Düşük potasyum alımı, şiddetli dehidrasyon gibi sağlık riskleriyle ilişkilidir. Yeterli su alıp almadığınızı anlamanın en kolay yolu idrarınızın rengini kontrol etmektir. Soluk sarı renkte olmalıdır. Koyu sarı veya kehribar renkli idrar dehidrasyonu gösterebilir.

Göz Sağlığını Destekler

Kavun, beta karoten içeriği nedeniyle göz sağlığı için en iyi besindir . Havuca portakal rengini veren aynı vitaminler aynı zamanda kavun renginden ve faydalarından da sorumludur. Beta karotene ek olarak, kavun ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlediği bilinen iki A vitamini türü olan lutein ve zeaksantin içerir. Yemek planınıza kavun dahil etmek, gözleriniz için temel besin sağlar.

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Kavun yüksek antioksidan aktivitesi, serbest radikallerin hasara neden olmadan önce temizlenmesine yardımcı olur. Kavun kabuğundan ve tohumlarından elde edilen ekstraktın böbrek, kolorektal alan ve servikal bölgedeki tümör hücrelerinin büyümesini önlediği gösterilmiştir. Kavun ve kabuğun antioksidan özellikleri, tümörlerin yayılmasını% 20-% 85 oranında inhibe etti. Ancak, bu çalışma başlangıç ​​niteliğindedir ve kesin değildir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak gelecekteki çabalar için umut verici.

Kavun Besin Değeri 2
Kavun Besin Değeri 2
Güneş Yanıklarının İyileşmesine Yardımcı Olur

Kavun, yutulduğunda veya topikal olarak cilde uygulandığında fotokoruyucu etkiler sağlar. Kavun özü güneşten yanmış cilde uygulandığında antioksidan aktiviteyi artırır, güneşten yanmış hücreleri azaltır ve melanin seviyelerini yükseltir. Kavun yemek güneşten korunma ihtiyacının yerini almasa da, güneş yanıklarından iyileşirken vücudunuza biraz daha yardım edebilir.

Kan Basıncını Düşürür
Birçok meyve gibi, kavun da doğal olarak sodyum açısından düşük ve potasyum açısından yüksektir; 1 fincan kavun topları 473 miligram potasyum sunar. 1 Yüksek potasyum ve düşük sodyum kombinasyonu, yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir. Kavun, kan basıncını düşüren ve felç riskini azaltan kalp için sağlıklı bir seçimdir.

ÖNERİLEN: Barbekü Sosu Besin Değerleri ve Faydaları

Alerjiler

Oral alerji sendromu (OAS) olan kişiler, özellikle de kişi çimenlere alerjisi varsa, kavuna maruz kaldıklarında reaksiyon gösterebilir. Belirtiler arasında ağız, yüz, dudak, dil ve boğazda kaşıntı veya şişlik ve daha şiddetli vakalarda nefes almada veya yutmada güçlük yer alabilir.

Kavun alerjiniz olduğundan veya OAS’niz olduğundan şüpheleniyorsanız, kalifiye bir sağlık uzmanına başvurun. Teşhis cilt testi, kan testleri ve semptomlarınızın gözden geçirilmesini içerebilir.

Çeşitler

İki ana kavun çeşidi vardır: Kuzey Amerika kavunu ve Avrupa kavunu. Her iki çeşidin içi benzer bir tada sahip turuncu renktedir. Temel fark, kabuktaki dış desendir. Kuzey Amerika kavunu ağ benzeri bir desene sahipken, Avrupa kavunu hafif nervürlüdür.

Kavun tohumları yenilebilir ve Orta Doğu, Asya ve Latin Amerika’da popülerdir. Bütün olarak satılan, dilimlenmiş veya bir kavun balya makinesi ile küreler halinde kesilmiş taze kavun bulabilirsiniz.