Ketçap Besin Değeri ve Faydaları

Ketçap Besin Değeri: Ketçap, genellikle patates kızartması veya sosisli sandviç gibi en iyi yiyeceklerde kullanılan domates bazlı bir çeşnidir. Bu popüler yiyecek ayrıca sirke, tuz, baharat ve hatta yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi domates konsantresine ek olarak başka bileşenler de içerebilir. “Catsup” kelimesi çeşni tanımlamak için de kullanılır, ancak ketçap Kuzey Amerika’da daha yaygın bir isimdir, çünkü kelimenin bu versiyonu Hunts ve Heinz dahil en popüler markalar tarafından kullanılmaktadır.

Ketçap, ilave şeker ve sodyum kaynağı olabilir, ancak genellikle büyük miktarlarda tüketilmediğinden sağlıklı bir diyete dahil edilebilir.

Ketçap Besin Değeri:

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından bir çorba kaşığı (15 g) domates fincanı için sağlanmaktadır.

  • Kalori : 15
  • Yağ : 0,02g
  • Sodyum : 136mg
  • Karbonhidratlar : 4,1 g
  • Elyaf : 0.05 g
  • Şekerler : 3.2g
  • Protein : 0.16 g

Karbonhidrat

Tipik bir ketçap porsiyonu sadece 15 kalori sağlar ve 4 gramın biraz üzerinde karbonhidrat içerir. Karbonhidratların çoğu şekerden gelir ve bir gramdan çok daha azı liften gelir. Tipik bir ketçap paketi tüketirseniz, daha küçük bir porsiyon, sadece 10 gram tüketirsiniz, böylece daha az kalori, karbonhidrat ve şeker tüketirsiniz.

Bir çorba kaşığı ketçap porsiyonunun tahmini glisemik yükü 2’dir ve bu, bunu düşük glisemik bir gıda yapar. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon boyutunu hesaba katar.

Ketçap Besin Değeri ve Faydaları
Ketçap Besin Değeri ve Faydaları

Yağlar

Ketçap, yağ oranı çok düşüktür ve porsiyon başına sadece 0,02 g sağlar.

Protein

Ketçap, her bir çorba kaşığı porsiyonda sadece 0.16 g ile protein açısından da düşüktür.

Vitaminler ve mineraller

Ketçap bu kadar az tüketildiği için iyi bir mikro besin kaynağı değildir. Ana bileşen olan domates, C vitamini ve A vitamini açısından zengindir ve aynı zamanda iyi bir K vitamini, potasyum ve manganez kaynağı olabilir (tüketilen miktara bağlı olarak). Ancak, bu besinlerden herhangi birinin önemli seviyelerini almak için yeterince ketçap tüketme olasılığınız yoktur.

ÖNERİLEN: Barbekü Sosu Besin Değerleri ve Faydaları

Ketçap Faydaları

Çok küçük miktarlarda tüketilen ketçap gibi yiyeceklerin sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel değildir.

Bununla birlikte, ketçapın sağlığa faydalarını teşvik eden bazı kaynaklar vardır. İddiaları ve arkasındaki bilimi incelemek faydalı olabilir. Çoğu durumda, alıntı yapılan çalışmalar ketçapın sağlığa faydalarını desteklemiyor.

Azaltılmış Prostat Kanseri Riski

2010 yılında yayınlanan bir araştırma, domates bazlı gıda ürünleri ile prostat kanseri riski arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmacılar, domates bazlı ürünlerin erkeklerde risk seviyeleri üzerinde etkisi olabilecek antikanser fitokimyasallar içerdiğini öne sürdüler . Ayrıca, prostat karsinogenezini hedeflemek için özel olarak tasarlanmış fonksiyonel gıdalar olarak da bilinen yeni domates bazlı gıda ürünleri yaratma fırsatı olabileceğini öne sürdüler.

Bu çalışma bazı kaynaklar tarafından ketçabın sağlık yararı olarak gösterilse de, ABD’de ketçap ve domates suyunun toplam domates bazlı ürün tüketiminin yaklaşık% 15’ini oluşturduğunu söylemek dışında, çalışmada çeşniden bahsedilmemiştir. tipik miktarlarda ketçap tüketmenin prostat kanseri riski üzerinde herhangi bir etkisi olduğunu iddia etmeyin.

ÖNERİLEN: Elma Sirkesi Besin Değeri ve Faydaları

Azaltılmış Kardiyovasküler Hastalık Riski

Domateslerdeki likopen, daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Aslında, ketçapın sağlık yararları hakkında bir raporda belirli bir çalışmadan bahsediliyor. Çalışma, likopen desteğinin kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda endotel fonksiyonunu iyileştirebileceğini, ancak sağlıklı gönüllülerde iyileştiremeyeceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu araştırmacılar domateslerin veya domates bazlı yiyeceklerin etkisini araştırmadı. Dolayısıyla tipik miktarlarda ketçap tüketenlerin bu faydayı sağlayıp sağlamayacağı belli değil.

Ketçap Besin Değeri 2
Ketçap Besin Değeri 2

Diğer Hastalıkların Azaltılmış Riski

Likopenin faydalarına ilişkin yayınlanmış bir genel bakışta, araştırmacılar, domates suyu, salça veya ketçap yapımında olduğu gibi çiğ domatesler ısı kullanılarak işlendiğinde, doğal likopenin, insan vücudu.

Çalışma yazarları, likopenin güçlü antioksidan potansiyelinden bahsediyor ve likopenin bazen genel halk tarafından prostat, meme, akciğer, mesane, yumurtalıklar, kolon ve pankreas kanserlerini ve kardiyovasküler hastalıkları önlemek için kullanıldığını not ediyorlar.

Araştırmacılar ayrıca ketçapın 100 gramda 9.9-13.44 mg likopen içerdiğine, taze domateslerin ise 100 gramda sadece 0.88-7.44 mg likopen içerdiğine dikkat çekiyorlar. Bu eşitsizlik, ketçapın daha fazla likopen içeriyormuş gibi görünmesine neden olsa da, her bir yiyeceğin tipik kullanımını dikkate almak önemlidir.

100 gram ketçap tüketilmesi pek olası değildir. Bir çorba kaşığı yaklaşık 15 gramdır. 100 gram elde etmek için yaklaşık yedi porsiyon ketçap tüketmeniz gerekir. Tek bir ketçap porsiyonu yalnızca yaklaşık 1.5 mg likopen sağlayacaktır. Ancak büyük, bütün bir domates 185 gram veya daha fazla ağırlığa sahip olabilir. 200 gram taze domatesli bir domates salatası tüketirseniz, 1.6 ila 15 mg likopenden faydalanırsınız.

ÖNERİLEN: Soya Sosu Besin Değeri ve Faydaları

Alerjiler

Domates alerjisi olan kimsenin ketçap tüketmemesi gerekir. İlgili alerjileri olanlar (lateks alerjisi veya belirli otlara alerji dahil) ketçap tüketirken de reaksiyon gösterebilir. Ağızdan alerji semptomları ağız, yüz, dudak, dil ve boğazda kaşıntı veya şişmeyi içerebilir. Şiddetli vakalar, yutma veya nefes alma zorluğunu içerebilir.

Yan etkiler

Gluten intoleransı olan kişiler ketçap tüketirken dikkatli olmalıdır. Markalar, ürünlerinde mutlaka glüten içeren bileşenler içermese de, çeşni çapraz kontaminasyona maruz kalır.