Karpuzun Besin Değeri ve Faydaları

Karpuzun Besin Değeri: Yazın en ikonik meyvelerinden biri olan karpuz, düşük kalorili ve su bakımından zengindir. Karpuz genellikle kendi başına tatlı bir atıştırmalık olarak yenir (düşünün: mevsimdeki her piknik ve barbekü), ancak birçok tarifte çok yönlü bir bileşen olabilir. Aynı zamanda mükemmel bir likopen ve A ve C vitamini kaynağıdır ve diğer tanınmış likopen ve C vitamini sağlayıcıları olan turunçgiller ve domateslerden daha az asidiktir.

Tropikal Afrika’ya özgü olan karpuzlar ABD’de ticari olarak havanın sıcak olduğu ve uzun bir büyüme mevsimine elverişli olduğu Teksas, Florida, Georgia ve California gibi bölgelerde yetiştirilir.

Karpuzlar kalın bir kabuğa sahiptir ve düz yeşil, yeşil çizgili veya beyaz benekli arasında değişir. Yuvarlak veya oval şekilli olabilirler ve 30 pound ağırlığında olabilirler. Altın etli çeşitler daha popüler hale gelmesine rağmen, gevrek eti çoğunlukla pembemsi kırmızıdır. Karpuzlarda küçük, sert, siyah tohumlar bulunur ve çekirdeksiz melezler mevcuttur.

Karpuz Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından 1 bardak (154 g) çiğ, toplanmış karpuz için sağlanmaktadır.

  • Kalori :  46
  • Yağ :  0,2g
  • Sodyum :  1.5 mg
  • Karbonhidratlar :  11.6 g
  • Elyaf :  0.6 g
  • Şekerler :  9.5 g
  • Protein :  0.9 g
  • C Vitamini : 12,5 mg

Karbonhidrat

Karpuzdaki karbonhidratlar, çok az lif içeren çoğunlukla şekerlerdir . Karbonhidrat sayıyorsanız, karpuzu dikkatlice ölçmek en iyisidir.

  • 1 su bardağı doğranmış karpuz (152g):  0.6 gram lif, 9.4 gram şeker, 11.5 gram toplam karbonhidrat, 10.9 gram net karbonhidrat
  • 1 orta boy karpuz dilimi (286 gr ):  1.1 gram lif, 18 gram şeker, 22 gram toplam karbonhidrat, 21 gram net karbonhidrat

Karpuzdaki şekerin yarısı fruktozdur, dörtte biri glikozdur ve dörtte birinden azı sakkarozdur, diğer şekerler ise küçük fraksiyonları oluşturur.

ÖNERİLEN: Ketçap Besin Değeri ve Faydaları

Karpuzun ortalama glisemik indeksi 76’dır ve bu da onu yüksek olarak sıralar. 2 Bu araçlar bir hızlı size vermek daha düşük glisemik indeksi gıdalar daha kan şekeri yükselebilir. Karpuz, porsiyon başına ne kadar yediğinizi hesaba katan glisemik yük düşünüldüğünde daha iyi görünüyor. Altında 10 bir glisemik yük düşük kabul edilir ve bir buçuk kıyılmış karpuz bir fincan 4’tür.

Karpuzun Besin Değeri ve Faydaları
Karpuzun Besin Değeri ve Faydaları

Yağlar

Karpuzda neredeyse hiç yağ almayacaksınız, bu da onu kavun veya bal özü gibi diğer kavunlara benzer hale getiriyor . Mevcut yağ, doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar arasında eşit olarak bölünür. Diyet takibi amacıyla karpuzu yağsız bir gıda olarak kabul edebilirsiniz. Tohumları konsantre ederseniz (evet, yenilebilirler), bunlar bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Protein

Karpuz, 1 fincan porsiyon başına 1 gramın (g) biraz altında olan, çok az proteine ​​sahiptir. İlginç bir şekilde, bazı şirketler tohumları filizleyerek ve bombardıman ederek karpuz tohumu proteini üretiyor. Bununla birlikte, taze tohumlardan bu seviyedeki proteini alamazsınız, çünkü tohumun kabuğu, içindeki proteinin sindirilmesini engeller.

ÖNERİLEN: Barbekü Sosu Besin Değerleri ve Faydaları

Vitaminler ve mineraller

Tamamen olgunlaşmış bir kırmızı karpuz, daha az olgunlaşmış pembe karpuzdan daha yüksek seviyelerde besin içerir. Tek bir porsiyon karpuz, her biri için günlük ihtiyacınızın önemli bir yüzdesini sağlayan iyi bir C vitamini ve A vitamini kaynağıdır .

C vitamini, yara iyileşmesine yardımcı olabilir ve anti-aging ve bağışıklık arttırıcı özelliklere sahip olduğu söylenir A vitamini göz sağlığı için önemlidir oysa. 4 Bir fincan karpuz porsiyonu ayrıca günlük bakır ve pantotenik asit ihtiyacınızın yaklaşık% 7’sini,% 5’i biotin ve% 4’ü B1 ve B6 vitaminlerini sağlar.

Karpuzun Faydaları

Tatlı bir yaz ikramı olmanın ötesinde, karpuz sağlığınızı çeşitli şekillerde artırabilir.

Dehidrasyonla Savaşır

Uygun bir şekilde adlandırılan karpuzun% 92’si sudur, bu da onu çok nemlendirici bir gıda seçimi yapar . Siz veya çocuklarınız, özellikle sıcak yaz günlerinde yeterince su içmekte zorlanıyorsanız, birkaç porsiyon karpuz deneyin. Hidrasyonunuzla birlikte ekstra mikro besinler alacaksınız.

Karpuzun Besin Değeri 2
Karpuzun Besin Değeri 2

Antioksidanlar Sağlar

Karpuz, antioksidan güce sahiptir çünkü mükemmel bir likopen kaynağıdır, araştırmaların gösterdiği karotenoid bir bitki besinidir, yüksek tansiyonu düşürmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. Likopenin domateslerde bulunduğu iyi bilinir, ancak tamamen olgunlaşmış bir karpuzda domatesten bile daha fazla likopen vardır.

Karpuzdaki diğer antioksidanlar arasında flavonoidler, karotenoidler ve triterpenoidler bulunur. Antioksidanlar hücre onarımına yardımcı olur ve enfeksiyon ve bazı kanserler riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Katkıda Bulunur

Aşırı kilolu yetişkinler üzerinde yapılan küçük bir çalışmada, karpuz ve az yağlı kurabiyeler tüketenler daha tok hissettiler ve vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve kan basıncında düşüşler gösterdiler.

Kas Yorgunluğunu Hafifletmeye Yardımcı Olur

Amino asit sitrülin, karpuzda önemli miktarlarda bulunur. Spor performansı için besin takviyesi olarak satılan konsantre sitrülin kapsülleri bulabilirsiniz. Sitrülinin faydaları kesin değildir, ancak sitrülin takviyelerinin egzersiz sırasında yorgunluk hissini azaltabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

ÖNERİLEN: Soya Sosu Besin Değeri ve Faydaları

Alerjiler

Karpuz gıda alerjileri nadirdir. Bununla birlikte, saman nezlesiniz varsa, karpuzdaki polene benzer proteinlere çapraz reaksiyona yol açabilecek bir polen alerjisi gıda sendromunuz olabilir. Yakupotu polenine veya otlarına alerjiniz varsa, karpuz yerken benzer bir reaksiyon yaşayabilirsiniz.

Karpuz yedikten sonra ağzınızda bir karıncalanma veya kaşıntı hissedebilirsiniz. Nadir durumlarda, bu daha ciddi olabilir ve boğaz şişmesini veya anafilaksiyi tetikleyebilir.

Yan etkiler

Ölçülü tüketilen karpuz çok az risk taşır. Şeker içerdiği için şeker hastalarının karpuz yerken dikkatli olmaları gerekecektir.