Barbekü Sosu Besin Değerleri: Üç küçük harf bütün bir mutfağı oluşturur ve hepsi özel bir sosa dayanır: Barbekü. Tatlı ve baharatlı barbekü sosu, Güney mutfağının vazgeçilmezi ve yaz aylarında yapılan yemeklerin kahramanıdır .

Tavuk kanatları, sandviçler ve hatta patates kızartması canlandırmak için uzanabilirsiniz. Carolina’dan Kansas City tarzı soslara kadar düzinelerce bölgesel tarif çeşidi, bir dizi seçenek oluşturuyor.

Lezzet tomurcuklarımızın bu keskin sosu istemesi doğaldır – sonuçta, genellikle bol miktarda ilave şeker ve yüksek doz sodyum ile yapılır. Yani, tükettiğiniz her şeyde olduğu gibi. Barbekü sosuyla daldırırken, pişirirken veya ızgara yaparken, beslenme düzeninize nasıl uyduğunun farkında olun.

Barbekü Sosu Besin Değerleri

Barbekü sosu beslenmesi, malzemeye ve hazırlığa bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Aşağıdaki bilgiler bir marka barbekü sosu içindir. İki yemek kaşığı (37 gr) barbekü sosu için bu beslenme bilgisi USDA tarafından sağlanmaktadır.

  • Kalori : 70
  • Yağ : 0g
  • Sodyum : 300mg
  • Karbonhidratlar : 17g
  • Elyaf : 0g
  • Şekerler : 15g

Karbonhidrat

Barbekü sosu, iki yemek kaşığı içinde 17 grama kadar olan önemli bir karbonhidrat kaynağıdır. Barbekü sosundaki karbonhidratlar esas olarak ilave şekerden gelir ve geri kalanı domates sosu oluşturur. Birçok marka, ilk içerikleri olarak yüksek fruktozlu mısır şurubu veya diğer tatlandırıcıları listeliyor.

Barbekü Sosu Besin Değerleri ve Faydaları
Barbekü Sosu Besin Değerleri ve Faydaları

Yağlar

Genel olarak, bitki bazlı içerikleri genellikle bu makro besin maddesini içermediğinden, barbekü sosunda herhangi bir yağ (doymuş, doymamış veya omega-3) bulamazsınız.

Protein

Barbekü sosunda protein de minimumdur ve iki yemek kaşığı bir grama kadar sağlar.

Vitaminler ve mineraller

Barbekü sosu, potasyum, C vitamini ve A vitamini de dahil olmak üzere az miktarda bazı vitamin ve mineraller içerir. cazip, ancak tavsiye edilmez). 

Barbekü Sosu Faydaları

Bazı Kanserlerle Savaşabilir

Barbekü sosu kendine özgü bir tada sahip olsa da, öncelikle likopen adı verilen güçlü bir antioksidan barındıran domates sosundan yapılır . Bu karotenoid bileşik, kırmızı renge imza atan domates ürünleri verir.

Araştırmalar, likopen alımını, özellikle prostat kanseri olmak üzere belirli kanserlerin riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir. 2 Yine de, iki çorba kaşığı barbekü sosu porsiyonunda ne kadar likopen alacağınız tartışmalı.

ÖNERİLEN: Elma Sirkesi Besin Değeri ve Faydaları

Kan Basıncını Düşürebilir

Likopenin faydaları kanseri önleme ile bitmeyebilir. Küçük bir 2014 çalışması , bu antioksidanın kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde vasküler işlevi iyileştirdiğini bulmuştur. Ancak, sağlıklı gönüllülerde durumun böyle olmadığını belirtmekte fayda var.

Antioksidanlar Cildi Koruyabilir

Barbekü sosunun domates bazında likopene ek olarak A vitamini ve C vitamini gibi antioksidanlar da vardır ve bunlar hücrelerin zarar verici serbest radikallerden “temizlenmesine” yardımcı olur. Bu işlem cildi güneşin zararlarından koruyabilir ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabilir.

Barbekü Sosu Faydaları
Barbekü Sosu Faydaları

Yağsız Lezzet Katar

Eğer bir olmak gerekirse az yağlı diyet , barbekü sos yağ sayısının artmasına neden olmadan yemeklere lezzet katmak için bir yoldur.

Vegan Diyeti ile Uyumlu 

Domates, sirke, tatlandırıcılar ve baharatların temel bileşenlerinin tümü bitki bazlı olduğundan, birçok barbekü sosu tarifi (hatta mağazadan satın alınmış olanlar bile) doğal olarak vegandır. Vegan bir diyet uyguluyorsanız, her ihtimale karşı hayvansal ürünler için barbekü sosu etiketlerini kontrol edin.

Alerjiler

Barbekü sosunda tipik olarak kullanılan bileşenlerden herhangi birine alerjisi olması olası olmasa da mümkündür. Alerjik reaksiyonun en olası suçlusu domatestir. Domates alerjisi olan birçok insan, ağızda veya boğazda karıncalanma hissi gibi hissedebilen oral alerji sendromu yaşayacaktır. Daha ciddi bir alerjik reaksiyon kusma, bulantı, kurdeşen, kızarıklık, öksürük veya burun akıntısı olabilir.

Domates alerjiniz varsa, domates bazlı barbekü soslarından uzak durmanız gerekir – ancak Güney Carolina tarzı hardal bazlı versiyonların tadını çıkarmaktan çekinmeyin.

Soya ve buğdaya alerjisi olan kişiler barbekü sosu etiketlerini de dikkatlice kontrol etmelidir çünkü bazen bu malzemeler bir tarife girebilir.

ÖNERİLEN: Soya Sosu Besin Değeri ve Faydaları

Çeşitler

ABD’nin bölgeleri kadar çok sayıda barbekü sosu çeşidi vardır. Güney, Teksas ve Kansas City’nin birçok bölgesinin kendi benzersiz tarifleri vardır.

  • Geleneksel Carolina barbekü sosları ketçap, domates sosu veya salça ile başlar ve sirke (genellikle elma sirkesi), tatlandırıcı ve biber tozu, sarımsak tozu, tuz ve biber gibi baharatlar ekler.
  • Güney Carolina’nın lezzetli sosları, domates kullanılmadan mangal şemsiyesinin altına düşer. Bunun yerine, bunlar bir hardal tabanı kullanır.
  • Texas tarzı barbekü sosu daha ince ve daha az tatlıdır, bazen soğan ve kereviz ile tatlandırılır.
  • Kansas City sosları yoğun ve özellikle şekerli – kimilerine göre – biliniyor.