Soya Sosu Besin Değeri ve Faydaları

Soya sosu besin değeri: 2000 yıl önce Çin’de ortaya çıkan bir Asya çeşnisidir. Farklı soya sosu türleri vardır, ancak çoğu süpermarkette göreceğiniz tür Japon soya sosu veya shoyu’dur. Shoyu genellikle diğer bazı soya soslarından daha ince ve berraktır. Açık veya koyu olabilir.

Geleneksel olarak soya sosu, honjozo adı verilen bir Japon işlemi kullanılarak elle yapılırdı . İşlem sırasında soya fasulyesi fermente edilir ve daha sonra buğday veya arpa gibi diğer bileşenler eklenir. Karışımın fermente edilmesine izin verilmiş ve daha sonra tuzlu tuzlu su eklenmiştir. Günümüzde mağaza raflarında gördüğünüz birçok markayı yapmak için ticari yöntemler kullanılmaktadır.

Soya sosu, yiyeceklere umami veya tuzlu tat verir. Aynı zamanda yiyecekleri daha tuzlu hale getirir. Piyasada daha düşük sodyumlu çeşitler varken, çoğu soya sosu sodyum açısından çok yüksektir ve önemli bir besinsel fayda sağlamaz.

Soya Sosu Besin Değeri

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından bir çorba kaşığı (16 gr) soya sosu için sağlanmaktadır.

  • Kalori : 8.5
  • Yağ : 0,1g
  • Sodyum : 879mg
  • Karbonhidratlar : 0.8 g
  • Elyaf : 0.1 g
  • Şekerler : 0.06g
  • Protein : 1.3 g

Karbonhidrat

Bir çorba kaşığı soya sosu yalnızca 8,5 kalori sağlar ve bir gramın (0,8 g) altında karbonhidrat içerir. Soya sosunda çok az şeker (0.06g) veya lif (0.1g) vardır. Bir paket soya sosu tüketirseniz (Asya paket servis yemek sipariş ettiğinizde aldığınız paket gibi), daha küçük bir porsiyon, sadece 9 gram tüketirsiniz, böylece daha az kalori, karbonhidrat ve şeker tüketirsiniz. .

Soya sosu için kaydedilmiş glisemik indeks veya glisemik yük yoktur. Ancak porsiyon boyutu genellikle çok küçük olduğundan ve çok az karbonhidrat içerdiğinden, kan şekeri üzerindeki etkisinin minimum olması muhtemeldir. Genel olarak soya gıdalarının nispeten düşük glisemik tepkiye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Soya Sosu Besin Değeri
Soya Sosu Besin Değeri

Yağlar

Soya sosu, porsiyon başına sadece 0,1 g sağlayan yağ oranı çok düşüktür.

Protein

Soya sosu, her bir çorba kaşığı porsiyonda yaklaşık 1.3 g olan az miktarda protein sağlar.

Vitaminler ve mineraller

Soya sosu bu kadar az tüketildiği için iyi bir vitamin veya mineral kaynağı değildir. Tek önemli mikro besin sodyumdur. USDA verilerine göre bir çorba kaşığı porsiyon 879 miligram sodyum sağlar.

ÖNERİLEN: Suzanne Somers Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Soya Sosu Faydaları

Çok az miktarlarda tüketilen soya sosu gibi yiyeceklerin önemli sağlık yararları sağlaması pek olası değildir. Soya, soya peyniri veya soya fasulyesi gibi yiyeceklerle birlikte diyetinize dahil edilmesi fayda sağlayabilir çünkü soya, östrojen hormonuna benzer bir fitoöstrojen olan izoflavonları içerir .

Soya sosu, izoflavonlar içerir ve soya sosu yapmak için kullanılan ıslatma ve fermantasyon işleminin izoflavonların biyoyararlanımına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.  Ancak, önemli faydalar elde etmek için yeterince soya sosu tüketme olasılığınız yoktur ve elde ettiğiniz herhangi bir avantaj, fazla sodyum tüketmenin olası dezavantajları ile dengelenmelidir .

Soya sosunun antioksidan faydalar sağlayabileceğine dair bazı sınırlı kanıtlar da vardır. Ancak araştırma sınırlı ve çelişkili. Meyve ve sebzeler gibi daha önemli antioksidan faydalar sağlaması muhtemel başka yiyecekler de vardır.

Alerjiler

Soya, özellikle çocuklarda yaygın bir alerjidir. Buğdaya, fasulyeye (baklagiller), süte veya diğer yiyeceklere alerjisi olan kişiler de soyaya alerjik reaksiyon gösterebilir.

Soya alerjisinin semptomları, ağızda ve çevresinde kurdeşen veya kaşıntı dahil olmak üzere hafiften, yaşamı tehdit edebilen anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonlara kadar değişir. Soyaya alerjisi olanlar, ortak bir tetikleyici olduğu için soya sosu tüketmemelidir.

Soya Sosu Faydaları
Soya Sosu Faydaları

Yan etkiler

Soya sosu tüketirken bazı insanlar dikkatli olmalıdır. Çölyak hastalığı olanlar veya çölyaksız glüten duyarlılığı olanlar, pek çok marka buğdaydan yapıldığından ve glüten içerdiğinden soya sosu seçerken dikkatli olmalıdır. Bununla birlikte, buğdaysız yapılan tamari soya sosu üreten bazı markalar var.

Sodyum alımını izleyenler soya sosu tüketimine dikkat etmelidir. Bazı markalar 900 miligram veya daha fazla sodyum içerir. Amerikan Kalp Derneği, yetişkinlerin günde 2.300 miligramdan fazla sodyum tüketmemesini önermektedir. Özellikle yüksek tansiyonu olanlar için günde 1.500 mg veya daha az ideal bir limit önermektedirler.

Son olarak soya sosu, monosodyum glutamat (MSG) içerir. MSG, glutamik asit adı verilen bir amino asidin sodyum tuzudur. Soya sosu dahil bazı yiyeceklerde doğal olarak glutamik asit bulunur. FDA, MSG’nin “genel olarak güvenli” (GRAS) olarak kabul edildiğini düşünmektedir, ancak MSG içeren yiyecekleri yedikten sonra baş ağrısı veya mide bulantısı gibi bazı semptomlar rapor edilmektedir.

ÖNERİLEN: Hormon Sıfırlama Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Çeşitler

En yaygın soya sosu türleri shoyu ve tamari’dir. Ama başka çeşitler de var. Örneğin, koyu soya sosu, pekmez veya karamel eklenmiş daha tatlı, daha koyu bir sostur. Beyaz soya sosu daha açık bir renge sahiptir ve soya sosunun koyu renginin tariflerine taşınmasını istemeyen aşçılar tarafından tercih edilir.