Elma Sirkesi Besin Değeri ve Faydaları

Elma Sirkesi besin değeri: Sirke, su ve asetik asitten yapılan sulu bir çözeltidir. “Sulu” kelimesi basitçe çözeltinin su içinde çözüldüğü anlamına gelir. Asetik asit, ev eşyaları ve gıda maddeleri de dahil olmak üzere çok çeşitli ürünleri yapmak için kullanılan organik bir bileşiktir. Sirkeye ekşi lezzetini veren bu asittir. ABD’de sirke hacimce en az% 4 asetik asit olmalıdır.

Sade beyaz sirke genellikle yemek pişirmede kullanılır, ancak evde temizlik, koku giderme ve sanitasyon için de kullanılabilir. Elma sirkesi, balzamik sirke, kırmızı şarap sirkesi, beyaz şarap sirkesi ve şampanya sirkesi gibi aromalı sirke de yemek pişirmede oldukça yaygındır.

Bazı sağlık yararları, farklı sirke türlerinin kullanımıyla ilişkilendirilmiştir, ancak bunların tümü güçlü bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir. Sirke, güçlü bir ekşi tada sahiptir ve genellikle çok az miktarlarda tüketilir. Aslında “sirke” kelimesi , “ekşi şarap” anlamına gelen Fransızca vin aigre kelimesinden  gelmektedir.

Elma Sirkesi Besin Değeri

Bir çorba kaşığı (15 gr) sirke porsiyonu için aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından sağlanmaktadır.

  • Kalori :  3.2
  • Yağ :  0g
  • Sodyum :  0.8 mg
  • Karbonhidratlar :  0.1 g
  • Elyaf :  0.g
  • Şekerler :  0.1 g
  • Protein :  0g

Karbonhidrat

Bir çorba kaşığı sirke porsiyonunun yalnızca yaklaşık 3,2 kalori ve kabaca 0,1 gram karbonhidrat içermesi muhtemeldir . Lif yoktur ve sadece sirkede doğal olarak oluşan az miktarda şeker bulunur. Porsiyon büyüklüğü çok küçüktür ancak sirke genellikle fazla miktarda tüketilmez. Örneğin, bir fast-food restoranından alabileceğiniz bir paket sirke, yaklaşık 9 gram sirke içerecektir.

Sirke için kayıtlı glisemik indeks bulunmamaktadır . Ancak yiyecek neredeyse hiç karbonhidrat içermediğinden, glisemik indeks önemsizdir.

Elma Sirkesi Besin Değeri ve Faydaları
Elma Sirkesi Besin Değeri ve Faydaları

Yağlar

Sirke yağ içermez.

Protein

Sirke, kullanılan miktar ne olursa olsun protein içermez.

Vitaminler ve mineraller

Tek bir porsiyon sade beyaz sirke pek çok önemli vitamin veya mineral katkısı yapmaz. Sıvı, daha büyük miktarlarda tüketilse bile önemli miktarda mikro besin sağlamaz.

Elma Sirkesi Faydaları

Sirke, halk hekimliğinde uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Popüler kullanımların tümü güçlü bilimsel kanıtlarla desteklenmemiştir.

Kilo Verme Sonuçlarını İyileştirebilir

Bu “fayda” oldukça tartışılıyor. Elma sirkesi medyada kilo vermeye yardımcı olarak yüksek oranda desteklenirken, etkinliğini destekleyen sınırlı kanıt vardır. Mevcut çalışmalar genellikle elma sirkesi ve kalori kontrollü diyet kullanan katılımcıları içerir, bu nedenle diyetin veya sirkenin kilo kaybına katkıda bulunup bulunmadığını belirlemek zordur.

Örneğin, 2018 yılında yapılan bir çalışmada, düşük kalorili diyet veya düşük kalorili diyet ile elma sirkesi içeceği tüketen fazla kilolu ve obez bireyler karşılaştırıldı. Elma sirkesi ile kombinasyon halinde yapılan diyet, çalışma katılımcılarının karın yağını, genel ağırlığı, vücut kitle indeksini (BMI) , trigliserit seviyelerini, kolesterolü ve iştahı tek başına diyetten daha fazla azaltmasına yardımcı oldu .

Ancak gruplar arasında büyük bir fark yoktu. Düşük kalorili diyet / sirke grubu ortalama 8,8 kilo verdi. Diyet grubu ortalama  kilo. İki grup arasındaki BMI farkı yarım puanın biraz üzerindeydi. Çalışmaya katılan sadece 39 katılımcı vardı ve sadece 12 hafta sürdü.

Diğer çalışmalar elma sirkesi ile kilo kaybı arasında bir bağlantı bulmuştur, ancak çalışmalar ya tarihli ya da kapsam açısından sınırlıdır. Tıp uzmanları, bu fayda için kullanımını destekleyecek yeterli kanıt olmadığını belirtmektedir.

ÖNERİLEN: Mayo Clinic Diyeti Nedir? (Mayo Klinik Diyeti)

Enfeksiyonları Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Sirke, enfeksiyonları ve diğer hastalıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ve aslında, yaygın enfeksiyonlar için birçok ev ilacı sirke içerir. Örneğin, bir sirke çözeltisi (eşit miktarda izopropil alkol veya su ile karıştırılmış% 5 asetik asit veya beyaz sirke), akut otitis eksterna olarak da adlandırılan yüzücü kulağı için yaygın bir tedavidir .

Bununla birlikte, klinik uygulama kılavuzlarında, kulak burun boğaz uzmanları, bu formülasyonun diğer iyi çalışılmış, etkili tedavilere benzerliğine rağmen klinik çalışmalarda resmi olarak değerlendirilmediğini belirtmektedir.

Elma Sirkesi Faydaları
Elma Sirkesi Faydaları

Yara İyileşmesini Teşvik Edebilir

Ayrıca,% 1’lik bir asetik asit çözeltisinin (sirke), çok çeşitli bakteri ve mantarlarla savaşma kabiliyeti nedeniyle yara iyileşmesini hızlandırmada yardımcı olabileceğini öne süren çalışmalar da vardır. Bununla birlikte, çalışma mütevazı boyuttaydı (100 katılımcı) ve farklı sirke çözeltileri test edilirken, yalnızca% 1 asetik asit çözeltisinin etkili olduğu bulundu. Mağazadan satın alacağınız sirke% 4 veya daha yüksek asetik asit olacaktır.

Orada da elma sirkesi antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu düşündüren çalışmalar olmuştur fakat bu testler değil insanlar üzerinde, test tüplerinde yapılmıştır. Bu nedenle, sirkeyi bir yara tedavisi olarak düşünmeden veya herhangi bir enfeksiyonu yönetmeden önce, en iyi eylem şekli hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

ÖNERİLEN: Scarsdale Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Alerji ve Astım Tedavisinde Faydalı

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi (AAAAI), alerjisi ve astımı olan kişilerin ev temizliği için ticari bir ürün yerine sirke solüsyonu kullanmasını önermektedir. Organizasyon, küf, evcil hayvan tüyleri ve toz akarları gibi yaygın alerji tetikleyicilerinin temizlik sırasında rahatsız edildiklerinde havaya salınabileceğine dikkat çekiyor. Bazı ticari temizleyicilerdeki sert kimyasalların astım semptomlarını veya alerjileri kötüleştirebileceğini ekliyorlar.

Bunun yerine AAAAI, 2 su bardağı sirke, 2 su bardağı çok sıcak su, 1/2 su bardağı tuz ve 2 su bardağı borakstan kendi temizlik solüsyonunuzu hazırlamanızı önerir. Temizleme solüsyonunu sorunlu noktalara uygulayabilir, oturmasına izin verebilir ve ardından fırçalayıp temiz suyla durulayabilirsiniz.

Ayrıca yumurta veya mercimek alerjisi olan bazı kişiler sirke kullanmaktan fayda görebilir. 2009’da yayınlanan sınırlı bir çalışma, bu yiyeceklerin pişirilmesi sırasında eklenen sirkenin alerjik semptomları azaltabileceğini öne sürdü. Ancak, çalışmanın kapsamı çok sınırlıydı ve bu bulguyu doğrulayacak yeni çalışmalar yapılmadı.

Yine de, yumurta alerjiniz varsa, sirke bulundurmanız yararlı olabilir. Araştırmacılar, 1 çorba kaşığı kabartma tozu, 1 çorba kaşığı sıvı ve bir çorba kaşığı sirke kombinasyonunun, mayalama veya ciltleme gereken tariflerde yumurta yerine uygun bir alternatif olduğunu öne sürüyorlar.

ÖNERİLEN: Soya Sosu Besin Değeri ve Faydaları

Çocuklarda Cilt Tahrişini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Alerjik veya tahriş edici kontakt dermatiti olan çocuklar banyo yapmakta güçlük çekebilir, çünkü birçok kişisel hijyen ürünü ciltlerini tahriş edebilecek koruyucular, kokular, emülgatörler ve deterjanlar içerir. Pediatri uzmanları, banyo zamanını daha keyifli ve çocuğun cildini daha az tahriş edici hale getirmek için önerilerde bulundular.

Bir tavsiye, cilt pH’ını düşürmek ve bariyer işlevini iyileştirmek için suyu sirke ile 4.5 pH’a asitlendirmektir. Bir çalışmanın yazarları, bu sonuçları elde etmek için yarım banyoya (yaklaşık 20 galon) üç ila dört bardak elma sirkesi eklemenin yeterli olduğunu önermektedir.