Scarsdale Diyeti Nedir?

Scarsdale diyeti 1970’lerde Scarsdale, NY’de bir kardiyolog olan Herman Tarnower, MD tarafından oluşturuldu. Diyetini, hastaları diğer diyetlerin kendileri için işe yaramadığından şikayet ettikten sonra Scarsdale Tıp Merkezi’nde geliştirdi.

Yüksek proteinli, düşük kalorili, düşük karbonhidratlı kilo verme planı 14 gün sürecek şekilde tasarlanmıştır. Nişastalı sebzeler, pirinç ve buğday unu gibi yiyecekleri kısıtlar ve alkolü ortadan kaldırır . Raporlara göre, Dr. Tarnower kilo verme programını iki sayfalık bir plan olarak yazdı ve daha iyi kalp sağlığı için zayıflaması gereken hastalara verdi. Program, ağızdan ağza yayılma yoluyla hızla popülerlik kazandı ve Atkins diyetinin başarısından yararlanmayı umarak , Dr. Tarnower diyet planını bir kitaba dönüştürdü. ” Tam Scarsdale Medikal Diyet Artı Dr. Tarnower’ın Ömür Boyu İnce Tutma Programı “, 1978’de ilk yayınlanmasından sonra bir yıldan kısa bir süre içinde 21 baskıdan geçti.

Program, yüksek sosyete türleri ve moda seçkinleri için hızlı kilo verme programı olarak yaygın medyanın ilgisini çekti. Dr. Tarnower 1980’de reddedilen sevgilisi Jean Harris tarafından öldürüldüğünde diyet popülaritesini artırdı. 1 Diyet artık eskisi kadar popüler olmasa da, Tarnower’ın hayatına ve cinayetini çevreleyen skandala dayanan filmler ve diğer televizyon programları dikkat çekmeye devam ediyor.

Kitap artık basılmamaktadır, ancak bazı çevrimiçi satıcılardan bir kopyasını bulabilirsiniz. Yine de plana adanmış birçok resmi olmayan web sitesi bulacaksınız. Bununla birlikte, sağlık uzmanları, Scarsdale diyetinin çok düşük kalorili gereksinimlerini ve şişirilmiş kilo verme iddialarını eleştirdiler. 70’lerin sonundaki bu popüler moda diyetinin neden sağlık ve beslenme uzmanları tarafından önerilmediğini öğrenin .

Scarsdale Diyeti Nedir
Scarsdale Diyeti Nedir

Ne yiyebilirsin?

Scarsdale diyeti, vücut ölçünüz, cinsiyetiniz veya aktivite seviyeniz ne olursa olsun günde sadece 1000 kaloriye izin veren çok katı bir beslenme planıdır. Herhangi bir ikameye izin verilmez ve her öğün, diyetin 14 gününün her biri için özel olarak tanımlanmıştır.

Bu, meyve ve sebzeleri de içeren yüksek proteinli bir programdır . Kalorilerinizin% 43’ünü proteinden,% 22,5’ini yağdan ve kalorilerinizin% 34,5’ini karbonhidratlardan tüketirsiniz .

Dr. Tarnower kitabında programı 14 günden fazla uzatmamanız konusunda çok açık. Diyetin iki haftası boyunca, gerçekçi olmayan bir şekilde yüksek ve potansiyel olarak güvensiz olan 20 kilo vereceğinizi söylüyor.

Scarsdale Diyeti Hakkında Ne bilmek istiyorsun
Scarsdale Diyeti Hakkında Ne bilmek istiyorsun

Scarsdale Diyeti Hakkında Ne bilmek istiyorsun

14 günlük kilo verme aşamasından sonra, Dr. Tarnower ömür boyu “zayıf tutma” planını özetliyor. Bu program sırasında, Scarsdale diyetinin benzer ama biraz daha rahat bir versiyonunu takip edersiniz. Örneğin bakım aşamasında günde bir adet alkollü içki içebilirsiniz. Bakım planı süresiz olarak takip edilebilir, ancak kilo almaya başlarsanız (ölçekte dört kiloluk ağırlık artışı olarak tanımlanır), 14 günlük Scarsdale diyetine geri dönmeniz önerilir.

Scarsdale diyetini takip eden çoğu insan bunu kitabı satın alarak yaptı. Ciltsiz sürümler daha popüler olmasına rağmen, program hem karton kapaklı hem de ciltli sürümlerde mevcuttu.

ÖNERİLEN: Atkins Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Bu diyetin piyasaya sürüldüğü sırada internetin henüz mevcut olmadığını unutmayın. Bununla birlikte, kitabın baskısı tükendiğinden ve teknoloji geliştiğinden, artık birkaç web sitesi programa adanmıştır. Bu siteler 14 günlük yemek planının ana hatlarını çiziyor ve bazıları diyetin temelini oluşturan protein ekmeği için tarifler sağlıyor. Ancak bu sitelerin hiçbiri orijinal programa bağlı değildir.

Kitap, diyetin iki değiştirilmiş versiyonunu sunar: vejetaryen bir plan ve uluslararası bir plan. Bununla birlikte, kalori ve makro besin alımı aynıdır ve yeme kuralları değişmez.

Vejetaryen planı aynı kalori alımını önermektedir, ancak yemek planları sebzelere, meyvelere, bazı süt ürünlerine, kuruyemişlere ve sınırlı miktarda tahıllara dayanmaktadır . Bazı sebzelere ( tatlı patates gibi ) izin verilmez. Uluslararası plan, daha fazla çeşitliliğe izin veren bir diyet planıdır. Her güne belirli bir mutfak atanır (yani Pazartesi Amerikan Günü, Salı Japon Günü, Çarşamba Fransız Günü, vb.).

Ne yemeli

 • Sınırlı sebzeler
 • Peynir ve yumurta
 • Fındık
 • Meyveler (özellikle greyfurt)
 • Et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, şarküteri ürünleri
 • Sade kahve, çay, su, diyet soda
 • Proteinli ekmek

Ne Yememeli

 • Tereyağı, salata sosu, avokado ve diğer birçok yağ
 • Patates, pirinç, tatlı patates, fasulye
 • Şeker ve şekerli ikramlar
 • Makarna, çoğu ekmek, un bazlı yiyecekler
 • Tam yağlı süt
 • Alkollü içecekler