Atkins Diyeti Nedir?

Atkins diyeti muhtemelen en yaygın olarak tanınan düşük karbonhidratlı diyet planıdır. Atkins diyeti, 1960’larda bir kardiyolog olan Robert Atkins tarafından ilk kez tanıtıldığından beri önemli değişiklikler geçirdi. Mevcut program, kilo verme veya sağlık hedeflerinize göre farklı beslenme tarzları arasından seçim yapmanıza olanak tanır. Atkins 20 ve Atkins 40, şirket tarafından keto diyetleri olarak tanımlanmaktadır. Ketojenik diyetler, vücudunuzun yakıt olarak yağ yakması için karbonhidrat alımını sınırlar.

Kilo kaybı, özellikle programın daha kısıtlayıcı aşamalarında, Atkins planında meydana gelebilir. Şirkete göre, ortalama bir kişi planda haftada 1-2 kilo vermeyi bekleyebilir. Zaten sağlıklı bir vücut boyutuna sahip olan bazı insanlar, kilolarını korumak veya sağlığını artırmak için Atkins programını kullanabilir.

Atkins Diyeti: Ne yiyebilirsin?

Atkins diyeti planı , yediğiniz her şeyde ne kadar karbonhidrat bulunduğunu bilmenize dayanır . Özellikle, tüketiciler net karbonhidratlarını sayarlar. Net karbonhidrat, yiyecek bölümünüzdeki toplam karbonhidrat gramını kontrol ederek ve gram lif ve şeker alkolleri veya gliserin (varsa) çıkararak hesaplanır.

Günde farklı net karbonhidrat alımına dayalı üç Atkins programı vardır. Şirket, tıbbi bir durumu yönetmek için bir program seçmeden önce kişiselleştirilmiş tavsiye için sağlık uzmanınıza danışmanızı önerir.

Atkins Diyeti Nedir
Atkins Diyeti Nedir

Atkins Diyeti Hakkında Ne bilmek istiyorsun

Yıllar içinde, Dr. Atkins diyeti ve beslenme ile ilgili yeni araştırmalar ortaya çıktıkça yaklaşımını geliştirdi. Atkins diyeti hala karbonhidratları sınırlamaya odaklanıyor, ancak tüketicilere sağlık hedeflerine göre tüketiciler için farklı alım seviyeleri sunuyor. Ayrıca sağlıklı yağlar, lif bakımından zengin karbonhidratlar ve deniz ürünleri, sığır eti ve kümes hayvanları gibi çok çeşitli protein kaynakları dahil olmak üzere besleyici yiyecek seçimleri yapmaları önerilir.

İnsanlar Atkins diyetini öncelikle bir kilo verme diyeti olarak düşünür , 1 ancak bazı insanlar kan şekerini kontrol etmek, kan basıncını düşürmek veya başka sağlık yararları elde etmek için de yeme programını kullanır .

Diyetin ana hedeflerinden biri, her birinin o kişinin vücudu için en uygun karbonhidrat miktarını bulmasına yardımcı olmaktır.

ÖNERİLEN: Hipoglisemi Diyeti Nedir? Diyet Listesi

Atkins 20

Atkins 20 planı, çoğu kişinin klasik Atkins planı olarak gördüğü şeydir. Kaybetmek için 40 kilodan fazla olan, bel ölçüsü 35 (kadınlar için) veya 40 (erkekler için) üzerinde olanlar, pre-diyabetik veya diyabetik olanlar için tasarlanmıştır.

Bu programdaki insanlar günde sadece 20 net karbonhidrat tüketerek başlar. Enerji ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli onaylanmış (temel) sebzeler, yağsız et, peynir ve sağlıklı yağlar yerler. Atkins 20’de iki hafta sonra, bu plandaki insanlar beş net karbonhidrat artışıyla lif bakımından zengin karbonhidrat kaynakları eklemeye başlayabilir. Daha sonra, yavaş yavaş, hedef ağırlıklarına ulaşmak ve bu kiloyu korumak için daha sağlıklı karbonhidrat seçenekleri kullanmayı öğrenirler.

Atkins 20 programının dört aşaması vardır:

 • İndüksiyon Aşaması : İki hafta veya daha uzun süre, tüketiciler net karbonhidratlarını en düşük seviyede tutar.
 • Dengeleme Aşaması : Programdaki kişiler, en iyi karbonhidrat dengesini bulmak için yavaşça gram net karbonhidrat ekler.
 • İnce Ayar Aşaması : Müşterilere, hedef ağırlıklarına ulaşmak ve en az bir ay boyunca korumak için küçük ayarlamalar yapmaları önerilir.
 • Ömür Boyu Bakım : Hedef kilonuzu korumak için sınırlı karbonhidrat içeren sağlıklı bir diyet yemeye devam edersiniz.

Atkins 40

Bu plan, diyet yapanların ilk günden itibaren tüm yiyecek gruplarından yemek yedikleri daha rahat bir program sunar. Plan, kaybedecek 40 pound veya daha az olan kişiler, daha çeşitli yiyecek seçeneklerini tercih edenler veya emziren ve kilo vermek isteyen kadınlar için tasarlanmıştır.

Atkins Diyeti Ne yiyebilirsin
Atkins Diyeti Ne yiyebilirsin

Atkins 100

Bu, en rahat Atkins yeme programıdır. Mevcut kilosunu korumak isteyenler, çok çeşitli yiyecek seçeneklerini tercih edenler veya emziren ve kiloyu koruma hedefi olan kadınlar için tasarlanmıştır. Şirket ayrıca, sağlık hizmeti sağlayıcısından onay aldıkları sürece hamile olanlar için bu programı önermektedir.

Bu planda sınırsız yiyecekler olmadan günde yaklaşık 100 gram net karbonhidrat tüketirsiniz.

Atkins planlarının her birinde, net karbonhidratlar günde üç öğün ve iki ara öğün arasında bölünecek, böylece kan şekeri gün boyunca sabit kalacak. Bu programlarda kalori saymazsınız, ancak porsiyon boyutu önerileri sağlanır. Ek olarak, belirli yiyeceklerin (ilave yağlar gibi) sınırlı olması önerilir.

Ne yemeli

 • Nişastalı olmayan sebzelerYüksek lifli meyveler

  Balık ve kabuklu deniz ürünleri

  Kümes hayvanları

  Yumurtalar

  Peynir (sınırlı)

  Fındık ve tohumlar

  Sığır eti

Ne Yememeli

 • Nişastalı sebzeler (yalnızca indüksiyon)Işlenmiş etler

  Şekerle tatlandırılmış içecekler

  Şeker

  Trans yağ

  Sebze yağları

  Daha yüksek karbonhidratlı meyveler (yalnızca indüksiyon)

  Baklagiller (yalnızca indüksiyon)

  Taneler

Meyveler, Sebzeler ve Baklagiller

Nişastalı olmayan sebzeler Atkins beslenme planında teşvik edilir. Atkins 20’nin (1. Aşama) en kısıtlayıcı aşamasında, tüketicilere temel sebzelerden günde 12-15 gram net karbonhidrat tüketmeleri önerilir.

Bu programda sebze, meyve, kuruyemiş, baklagiller ve tam tahıllardan günde 40 gram net karbonhidrat tüketerek planın ilk aşamasına başlıyorsunuz. Diyet yapanlar hedef ağırlıklarına yaklaştıkça , sağlıklı kilolarını korumak için kişisel karbonhidrat “tatlı noktasını” bulmak için 10 net karbonhidrat artışıyla karbonhidrat eklerler  .

Atkins 20 ve Atkins 40 ve Atkins 100’deki Aşama 2’den başlayarak, plana meyveler dahil edilir. Baklagiller de ekleyebilirsiniz.

ÖNERİLEN: Fenilketonüri Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Et ve Peynir

Atkins planında et gerekli değildir. Hiç et yememeyi tercih ediyorsanız vejetaryen programını takip edebilirsiniz. Ancak geleneksel planı izlerseniz, birçok protein türü teşvik edilir. Peynir de kabul edilebilir yiyecekler listesindedir, ancak Atkins günde 3-4 onstan fazla tüketilmemesini önerir. Nitratlı işlenmiş etler tavsiye edilmez.

Kuruyemiş ve Tohumlar

Atkins 20’de iki hafta geçirdikten sonra, bu plandaki insanlar meyveleri, kuruyemişleri ve diğer lif bakımından zengin karbonhidrat kaynaklarını beş net karbonhidrat artışıyla eklemeye başlayabilir.

Lehte ve aleyhte olanlar

Artıları

 • Kalori sayımı yok
 • Hedeflere göre uyarlanmıştır
 • Çoklu planlar
 • Kilo kaybı

Eksileri

 • Ayarlaması zor
 • Karbonhidrat sayımı
 • Pahalı

Daha az kısıtlayıcı olan Atkins planlarını seçmek, kilo vermek için daha az karmaşık ve etkili bir yol sunabilir. Kilo kaybı ve kan basıncını düşürmek için diyetlerin Nisan 2020’de gözden geçirilmesi, Atkins diyetinin araştırmadaki en yüksek ortalama 12 kilo kilo kaybı ürettiğini gösterdi.

Şu anda standart bir Amerikan diyetini tüketiyorsanız, özellikle Atkins 20 planına devam etmeyi seçerseniz, bir Atkins planına uyum sağlamak zor olabilir.

Ek olarak, Atkins diyetinde kalori saymanız gerekmese bile, karbonhidratları saymanız, net karbonhidratları hesaplamanız ve öğünler ile atıştırmalıklar arasında karbonhidratları dengelemeniz gerekir. Uyumlu yiyecekler tükettiğinizden emin olmak için yiyecek listelerini de kullanmanız gerekecek. Meşgul birçok insan için bu iş bunaltıcı görünebilir. Alternatif olarak, tüketiciler bir Atkins yemek planı satın almayı ve önceden paketlenmiş yemekler, tatlılar ve atıştırmalıklar almayı seçebilirler.

Atkins diyeti bol miktarda protein kaynağı gerektirir ve daha ucuz, işlenmiş yiyecekleri sınırlar. Bu nedenle normal diyetinizden daha pahalı olabilir.

Atkins Diyeti Örnek Alışveriş Listesi
Atkins Diyeti Örnek Alışveriş Listesi

Atkins Diyeti Örnek Alışveriş Listesi

Atkins diyeti için satın almanız gereken yiyecekler, planınızın hangi aşamasına veya sürümüne bağlıdır. Meyveler Aşama 2’de Atkins 20’de tanıtılır ve Atkins 40 ve Atkins 100’de tüketilir. Her öğünde 4 ila 6 ons proteine ​​ihtiyacınız olacağından bir kasap ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Vejetaryenler alternatif protein kaynakları kullanabilir. Bunun kesin bir alışveriş listesi olmadığını ve diyeti uygularsanız, sizin için en uygun başka yiyecekleri bulabileceğinizi unutmayın.

 • Nişastalı olmayan sebzeler (ıspanak, roka, lahana, dolmalık biber, patlıcan)
 • Yüksek lifli meyveler (çilek, tatlı özsu ve kavun)
 • Balık ve kabuklu deniz ürünleri
 • Kümes hayvanları
 • Sığır eti
 • Yumurtalar
 • Atkins marka barlar, sallar, atıştırmalıklar
 • Peynir
 • Zeytin yağı
 • Tereyağı

Atkins Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

Atkins diyeti ilk ortaya çıktığında kilo vermeye yeni bir yaklaşım olsa da, Dr.Atkins’in kitabının 1972’de ilk yayınlanmasından bu yana geçen yıllarda oldukça az sayıda benzer diyet oluşturuldu.

Atkins diyetinin makro besin dengesi, ABD Tarım ve Sağlık Bakanlığı ve İnsan Hizmetleri tarafından sağlanan yönergelerden önemli ölçüde farklıdır. Amerikalılar için 2020-2025 Beslenme Rehberi, günde 2.000 kalori tüketen bir yetişkinin günde 130 gram karbonhidrat tüketmesi gerektiğini önermektedir.

ÖNERİLEN: Schwarzbein İlke Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Atkins diyetinde günde 50 gramdan az karbonhidrat tüketiyorsunuz. Karbonhidrat alımı, seçtiğiniz plana göre değişir ve müşteriler, karbonhidrat alımlarını Atkins 100 planındaki sağlık hedeflerine ulaşmak için uyarlayabilirler. Ancak USDA tarafından önerilenden çok daha fazla yağ, biraz daha fazla protein ve daha az karbonhidrat tüketmeyi bekleyebilirsiniz.