Mayo Clinic Diyeti Nedir?

Mayo Clinic Diyeti (Mayo Klinik Diyeti), sağlığı ve kilo kaybını teşvik etmek için besleyici yoğun bütün yiyecekleri vurgulayan beş katmanlı bir gıda piramidi ile yapılandırılmış dengeli bir beslenme modelidir . Bununla birlikte, Mayo Clinic Diyet’in çevrimiçi olarak bulunan, gerçek Mayo Clinic tarafından önerilmeyen veya onaylanmayan ve uzmanlar tarafından beslenme açısından sağlam kabul edilmeyen bazı versiyonları vardır . Bu sahte Mayo Klinik Diyetlerinden bazıları 30 yıldan fazla süredir var.

Mayo Klinik Diyetinin kilo vermeyi düşünüyorsanız, bu sahte diyetlere dikkat etmek isteyeceksiniz. Hemen hemen tüm sürümler, sınırsız miktarda yüksek yağlı ve yüksek kolesterollü yiyecekler yemenizi ve tükettiğiniz sebze sayısını sınırlandırmanızı önerir. En alışılmadık kural, çok fazla greyfurt ve yumurta yemeniz gerektiğidir . Plan, greyfurt yemenin yağ yaktığını iddia ediyor.

Başka bir sahte Mayo Clinic Diyeti, planı mükemmel bir şekilde uygularsanız, sadece birkaç ay içinde 52 kilo verebileceğinizi vaat ediyor. Bu ifade tek başına uyarı çanlarını harekete geçirmelidir. Bu hızda kilo vermek genellikle mümkün değildir ve genellikle güvenli değildir. Real Mayo Clinic diyetisyenleri, beslenme uzmanları ve medya personeli, halkı bu diyetlerin tıbbi organizasyonla bağlantılı olmadığı ve hiçbir zaman bağlı olmadığı konusunda bilgilendirmeye çalıştı.

Meşru Mayo Klinik Diyeti neredeyse tüm takipçiler için güvenlidir. Belki de sahte diyetlere karşı koymak için, 2006 yılında Mayo Clinic ” Mayo Clinic Sağlıklı Kilo Piramidi ” ni geliştirdi . Sağlıklı beslenme önerileri sunar ve hiçbir şekilde kliniğin adını yanlış kullanan diyet planlarına benzemez. Organizasyon ayrıca, kilo vermeye yönelik sağlıklı ve sürdürülebilir yaklaşımını öğretmek için çevrimiçi bir program ve bir kitap sunuyor.

2021 US News ve World Report Best Diets, Mayo Clinic Diyetini En İyi Diyetler sıralamasında 5 numaraya yerleştiriyor ve genel olarak 3,8 / 5 puan veriyor. Sizin için sağlıklı bir seçim olup olmadığını belirlemek için gerçek Mayo Klinik Diyeti hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mayo Clinic Diyeti Nedir
Mayo Clinic Diyeti Nedir

Ne yiyebilirsin?

Gerçek Mayo Klinik Diyeti, kilo vermeye yavaş, istikrarlı ve makul bir yaklaşımdır. Program, besleyici yoğun bütün gıdaları vurgulayan beş aşamalı bir besin piramidi olan Mayo Clinic Sağlıklı Kilo Piramidi’ne dayanmaktadır. Her kademede nelerin yer aldığına bir göz atalım.

  • Temel katman: Sınırsız meyve ve sebze tüketimi şiddetle tavsiye edilir.
    İkinci kademe: gibi Tam tahıllar, kahverengi pirinç , yulaf ve kepekli ekmek, ılımlı miktarlarda tüketilmelidir.
    Üçüncü kademe: Proteini ölçülü olarak tüketebilirsiniz — karbonhidratlardan daha az porsiyon, ancak sağlıklı yağlardan daha fazla. Protein, baklagiller , balık ve az yağlı süt ürünleri gibi yağsız kaynaklardan gelmelidir .
    Dördüncü kademe: Sağlıklı yağlar piramit üzerinde ikinci-en küçüğü oluşturur. İyi sağlıklı yağ kaynakları arasında avokado , fındık ve zeytinyağı bulunur.
    Beşinci aşama: Tatlılara ve ikramlara ara sıra izin verilir, ancak büyük ölçüde sınırlı olmalıdır.

Ne bilmek istiyorsun

Mayo Klinik Diyetinin iki aşaması vardır: “Kaybet!” ve “Yaşa!”. 1 Bildirildiğine göre Lose It aşamasının ilk birkaç haftasında altı ila 10 pound ve ardından “Live It fazı boyunca haftada bir ila iki pound kaybedebilirsiniz.

Mayo Clinic’e göre , Lose It aşamasında takipçiler “beş sağlıklı alışkanlığın nasıl ekleneceğini, beş sağlıksız alışkanlığın nasıl kırılacağını ve başka beş bonus sağlıklı alışkanlığın nasıl benimseneceğini öğreniyorlar .”

Bu alışkanlıklar arasında atıştırmalıklardan kaçınmak (meyve ve sebzeler hariç) ve et ve tam yağlı süt ürünlerini azaltmak yer alır. Live It aşaması, takipçilerin “yiyecek seçenekleri, porsiyon boyutları, menü planlaması, fiziksel aktivite, egzersiz ve sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalma hakkında daha fazla bilgi edindikleri” bir geçiş ve bakım dönemidir .

ÖNERİLEN: Scarsdale Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

” Mayo Clinic Diyet Kitabı ” kullanışlı bir referanstır ve ayrıca yemeklerin ve ilerlemenin planlanmasına ve izlenmesine yardımcı olacak bir günlük de satın alabilirsiniz. ” The New Mayo Clinic Diet Cookbook “, uyumlu tarifler için bir kaynaktır. Bir var çevrimiçi abonelik programı tarifleri, yemek planları, interaktif uygulamalar ve izleyicileri ve kişiselleştirilmiş egzersiz sağlar (13 hafta boyunca 52 $). Yemek planı vejetaryenler , glütensiz diyet uygulayanlar ve koşer diyete uyanlar için değiştirilebilir.