Nektarin Besin Değeri ve Faydaları

Nektarin Besin Değeri: Nektarinler, hem genetik yapıları hem de beslenme profilleri bakımından şeftalilere neredeyse aynıdır . En belirgin farklılıklar derileri ve lezzetleridir. Şeftaliler tüylerle kaplıdır, nektarinler ise ince ve pürüzsüz bir cilde sahiptir. Nektarin ayrıca biraz daha sert ete ve daha tatlı bir tada sahiptir. Lezzetleri farklı olsa da, nektarin ve şeftaliler genellikle tariflerde değiştirilebilir.

Nektarinler düşük kalorili ve lif bakımından zengin olmasının yanı sıra iyi bir A vitamini, C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Bu besinler, gelişmiş metabolizma, sindirim ve kalp sağlığı açısından sağlık açısından faydalar sağlar.

Nektarin Besin Değeri

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından yaklaşık 2 1/2 “çapında (142 g) ölçülen bir orta boy nektarin için sağlanmaktadır.

 • Kalori : 62
 • Yağ :  0,5g
 • Sodyum :  0mg
 • Karbonhidratlar :  15g
 • Elyaf : 2,4 g
 • Şekerler :  11g
 • Protein :  1.5 g

Karbonhidrat

Bir orta boy nektarin, 15 gram karbonhidrat içerir, bu da onu düşük karbonhidratlı diyetlerin çoğu için uygun kılar. Nektarinlerdeki karbonhidratların çoğu basit karbonhidratlardan , yani şekerden gelir. Nektarinlerde fruktoz , basit şekerlerin üçte birinden fazlasını oluşturur; geri kalanı ise glikoz ve sakarozdan oluşur. Yavaş yavaş basit şekerlere parçalanan karmaşık karbonhidratların aksine , basit karbonhidratlar hızla yanar ve potansiyel olarak kan şekerinizi etkileyebilir.

ÖNERİLEN: Kavun Besin Değeri ve Faydaları

Şeker içeriğine rağmen, nektarinler, bir fincan şekersiz kepekli tahıl veya bir dilim kırık buğday ekmeği ile aşağı yukarı paralel olarak 43’lük nispeten mütevazı bir glisemik indekse (GI) sahiptir. (55’in altındaki herhangi bir şey düşük GI olarak kabul edilir.) Nektarinler ayrıca porsiyon başına 2,4 gram lif sağlar .

Nektarin Besin Değeri ve Faydaları
Nektarin Besin Değeri ve Faydaları
Şişman

Nektarin, porsiyon başına 1/2 gramdan az yağ içeren ve kolesterol içermeyen, az yağlı bir besindir. Nektarinlerdeki az miktarda yağ, kalp sağlığına uygun tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan oluşur .

Protein

Nektarin, porsiyon başına sadece 1,5 gram veren, özellikle zengin bir protein kaynağı değildir.

Vitaminler ve mineraller

Nektarinler, makul miktarda gerekli vitamin ve mineraller sunar. USDA’ya göre nektarin, aşağıdaki besinlerin referans günlük alımının (RDI) sağlıklı bir oranını sağlar:

 • A Vitamini: Günlük ihtiyacın% 9,4’ü
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacın% 13’ü
 • B3 Vitamini (Niasin): Günlük ihtiyacın% 6’sı
 • Bakır: RDI’nın% 4’ü
 • Potasyum: RDI’nin% 4’ü

Nektarinler ayrıca önemli miktarda antioksidan beta-karoten (A vitamini öncüsü) ve triptofan (niasinin öncüsü) sunar. Şeftalilere kıyasla, nektarin daha fazla bitki bazlı polifenol içerir.

Nektarin Faydaları

Nektarinlerin 4000 yıl öncesine kadar yetiştirildiğine inanılıyor. Şeftali gibi nektarin de uzun zamandır kolik ve mide ağrıları için halk ilaçlarında veya geleneksel Çin tıbbında kabızlık ve adet ağrısını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, nektarinlerdeki bazı bileşikler, belirli hastalıkları tedavi etmek veya önlemek için umut verebilir.

ÖNERİLEN: Karpuzun Besin Değeri ve Faydaları

Obezite, Diyabet ve Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Nektarinlerdeki antioksidanların, bu koşulların (genellikle birbirleriyle ilişkilendirilen) riskini önleyerek veya azaltarak sağlık yararları sağladığına inanılmaktadır.

Nektarinler , metabolik sendromun semptomlarını potansiyel olarak tersine çevirebilen güçlü polifenol bileşikleri içerirken aynı zamanda kan şekerini düşürür ve aterosklerozla ilişkili vasküler inflamasyonu azaltır (arterlerin sertleşmesi).

Araştırma, dört polifenolik grubun – antosiyaninler, klorojenik asitler, kuersetin türevleri ve kateşinler – yağ hücreleri, kan damarlarındaki endotel hücreleri ve iltihaplanma tepkisine katılan makrofaj hücreleri dahil olmak üzere farklı hücre dizileri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.

Tamamlayıcı olarak çalışarak, polifenol bileşiklerinin kan şekeri seviyesini hafiflettiğine, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığına ve organların etrafında yağ hücrelerinin birikmesini engellediğine inanılıyor .

Nektarin Besin Değeri 3
Nektarin Besin Değeri 3
Kanser Hücrelerinin Büyümesini Yavaşlatabilir

Aynı araştırma ekibi, bu polifenollerin test tüplerinde östrojenden bağımsız meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını da % 50 azalttığını bildirdi . Bu, şeftali ve nektarin polifenollerinin belirli meme kanserlerine karşı koruyucu bir fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Kolesterolü Düşürebilir

A vitamini, C vitamini, beta-karoten ve triptofan benzer özelliklere sahiptir. Bu antioksidan bileşikler, yalnızca vasküler inflamasyonu düşürmeye, dolaşım ve kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ateroskleroz ve koroner arter hastalığı ile ilişkili düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolün oksidasyonunu da önleyebilir .

Bu potansiyel faydalara rağmen, nektarinlerin bu koşullardan herhangi biri üzerindeki doğrudan diyet etkisini araştıran çok az insan çalışması yapılmıştır.

ÖNERİLEN: Ketçap Besin Değeri ve Faydaları

Alerjiler

Bir gerçek alerji nektarin diğer gıdalar gibi ortak olarak değil. Bununla birlikte, çapraz reaktif semptomlar, oral alerji sendromu (OAS) olarak bilinen bir fenomen nedeniyle nektarin yedikten hemen sonra gelişebilir . Bu, bağışıklık sisteminin “gerçek” alerjilere neden olan bazı yiyecekleri ağaç veya çimen polenleri ile karıştırmasıdır.

Nektarin ve şeftali OAS ile en sık ilişkilendirilen iki polen, huş ağacı poleni (Nisan sonundan Temmuz başına kadar) ve çim polenidir (Mayıs’tan Temmuz başına kadar).

Nispeten konuşursak, OAS semptomları gerçek alerjilerden daha az şiddetlidir, ancak bu her zaman böyle değildir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Ağızda kaşıntı veya yanma hissi
 • Şişmiş veya uyuşmuş dudaklar
 • Cızırtılı bir boğaz
 • Tıkalı veya burun akıntısı

Semptomlar genellikle meyve yutulduktan sonra azaldığından, genellikle tedaviye gerek yoktur. Belirtiler devam ederse veya kötüleşirse doktorunuzu arayın veya acil yardım isteyin.