Patlamış Mısır Besin Değeri ve Faydaları

Patlamış Mısır Besin Değeri: Patlamış mısırı seviyorsanız, pek çok şaşırtıcı besin faydası sağladığını bilmekten memnuniyet duyacaksınız. Patlamış mısırın kalorisi düşük olmakla kalmaz, aynı zamanda antioksidanlar açısından son derece zengindir ve sindirime ve kalp sağlığına yardımcı olmak için sağlıklı bir lif dozu sağlar .

Sade yenirse, patlamış mısır sizi sadece eser miktarda doymuş yağ ile doldurabilir. Öte yandan, tereyağı , karamel veya sinema salonu atıştırmalıkların da kullanılan hidrojene soya fasulyesi yağları gibi malzemeleri eklerseniz , kendinizi kalori sayısını üçe katlarken ve porsiyon başına 7 gram veya daha fazla doymuş yağ tüketirken bulabilirsiniz.

Beslenme gerçekleri

Patlamış mısır, daha sağlıklı beslenmek veya kilo vermek isteyenler için harika bir atıştırmalık olabilir. Kilo vermeye çalışmasanız bile, patlamış mısır, pirinç, buğday, arpa ve yulafın aynı faydalarının çoğunu sunan tam tahıllı bir besindir.

ÖNERİLEN: Nektarin Besin Değeri ve Faydaları

Patlamış Mısır Besin Değeri

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından tereyağı, tuz veya yağ ilave edilmeden havayla doldurulmuş üç fincan patlamış mısır (24 g) için sağlanmaktadır.

 • Kalori :  93
 • Yağ :  1,1g
 • Sodyum :  1.9 mg
 • Karbonhidratlar :  18.6 g
 • Elyaf :  3.6 g
 • Şekerler :  0.2g
 • Protein :  3g

Patlamış Mısırdaki Karbonhidrat

ABD Tarım Bakanlığı’nın Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri’nden karbonhidratlar için Önerilen Besin Ödeneği (RDA), hem yetişkinler hem de 12 aylık ve üzeri çocuklar için günde 130 gramdır. Tek bir üç fincan patlamış mısır porsiyonu, yaklaşık 19 gram karbonhidrat ve 15 gram net karbonhidrat sağlar .

Bu, patlamış mısırı, ölçülü olarak tüketilirse, çoğu düşük karbonhidratlı diyet için kabul edilebilir bir atıştırmalık yapar. Bununla birlikte, patlamış mısır, South Beach Diyetinin birinci aşamasında tavsiye edilmez ve Atkins Diyetinin indüksiyon aşamasında kısıtlanır .

Patlamış mısırdaki diyet lifi, sindirim sisteminden geçen sindirilemeyen karbonhidratlardan gelir. Üç fincanlık bir porsiyon, günlük lif ihtiyacınızın ortalama% 10’unu sağlar.

Referans çerçevesi olarak, yetişkin kadınların günde 25-28 gram, erkeklerin ise 31-34 gram life ihtiyacı vardır. Daha yaşlı yetişkinlerin biraz daha azına ihtiyacı vardır; 50 yaşın üzerindeki kadınlar günde yaklaşık 22 gram almalı ve erkekler 28 gramı hedeflemelidir. Genç kızların 14-25 gram ve erkek çocukların 20-31 gram arası ihtiyacı vardır. Altı ila 23 aylık çocuklar günde 1 gramın biraz altında lif tüketmelidir.

Patlamış Mısır Besin Değeri ve Faydaları
Patlamış Mısır Besin Değeri ve Faydaları

Patlamış Mısırdaki Yağlar

Havayla atılırsa, patlamış mısır yalnızca eser miktarda yağ verir. Çoğu, arterleri tıkayan “sağlıksız” doymuş yağların aksine “sağlıklı” tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardır.

Pek çok insan yanlış bir şekilde mikrodalga patlamış mısırın havayla patlamış mısırla hemen hemen aynı olduğunu varsayar. Sorun şu ki, mikrodalga patlamış mısır markalarının çoğu, zararlı trans yağlar içeren hidrojene veya kısmen hidrojene yağlar kullanıyor. Bunlar kalp krizi, felç ve diğer ciddi hastalıklara katkıda bulunan yağlardır.

ÖNERİLEN: Kavun Besin Değeri ve Faydaları

Malzemeler İçin Beslenme Bilgileri

Sonunda, mısır patlatmak veya üst patlatmak için kullanılan herhangi bir yağ türü, genel yağ içeriğine katkıda bulunacaktır. Illüstrasyon yoluyla:

 • Yağda patlatılan patlamış mısır  , üç fincanlık porsiyon başına 164 kalori ve 9 gram yağ sağlar.
 • Tereyağı  , 100 kalori, 11 gram yağ, 7 gram doymuş yağ ve 90 miligram sodyum ekler.
 • Rendelenmiş parmesan  çorba kaşığı başına 20 kalori, 2 gram protein, 1 gram yağ ve 46 miligram sodyum ekler.

Eklenmiş tereyağı içermeyen sinema evinde patlamış mısırın ortalama küçük siparişi (88g) hala yaklaşık 531 kalori, 43 gram yağ, 25 gram doymuş yağ, 671 miligram sodyum ve 35 gram karbonhidrat sağlar. Bunun nedeni, çoğu sinema salonunun patlamış mısırlarını Flavacol adı verilen yapay bir tereyağlı baharat tuzuyla tatlandırması olabilir.

Patlamış Mısır daki Protein

Üç fincan patlamış mısır, bir fincan pişmiş brokoliye rakip olan nispeten mütevazı bir miktar olan 3 gram protein sağlar Referans olarak, ortalama bir hareketsiz erkek günde yaklaşık 56 gram proteine ​​ihtiyaç duyarken, hareketsiz bir kadının günde yaklaşık 46 gram proteine ​​ihtiyacı olacaktır.

Patlamış Mısırdaki Mikrobesinler

Çoğu insan patlamış mısırı besleyici bir gıda olarak düşünmez , ancak etkileyici miktarda gerekli vitamin ve mineraller sunar. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yayınlanan referans diyet alımına (RDI) dayanarak , tek bir üç fincanlık porsiyon havayla patlatılmış patlamış mısır şunları sağlar:

 • Demir : RDI’nin% 4,2’si
 • Bakır : RDI’nın% 7’si
 • Magnezyum : RDI’nin% 8’i
 • Fosfor : RDI’nın% 7’si
 • Potasyum : RDI’nin% 2’si
 • B1 Vitamini (tiamin): Günlük ihtiyacın% 2’si
 • B3 Vitamini (niasin): Günlük ihtiyacın% 3’ü
 • B6 Vitamini (piridoksin): Günlük ihtiyacın% 2’si
 • Çinko : RDI’nın% 7’si

Patlamış Mısır Faydaları

Çoğumuz patlamış mısırı sağlıklı yiyeceklerden çok atıştırmalık bir yiyecek olarak düşünürüz. Ancak patlamış mısır aslında önemli sağlık yararları sağlar, kilo vermeye yardımcı olur, sindirimi iyileştirir ve kalp hastalığı, diyabet ve hatta kanser riskini azaltır.

Kilo kaybı

Havada patlatılmış patlamış mısır ideal diyet atıştırmalığıdır çünkü sizi daha hızlı doldurur ve 100 kalorilik bir Fig Newton bardan daha uzun süre tüketir. 2012’de Nutrition Journal’da yayınlanan bir araştırma  , 35 normal kilolu yetişkin arasında patlamış mısırın patates cipsinden çok daha doyurucu olduğunu bildirdi.

Patlamış Mısır Besin Değeri 2
Patlamış Mısır Besin Değeri 2

Sindirim

Patlamış mısırdaki liflerin çoğu, sizi düzenli tutmaya yardımcı olan çözünmezdir . Bağırsaklardan su çekmek yerine dışkıda hacim oluşturur ve bağırsaklardan geçiş süresini hızlandırır. Psyllium kabuğu ile aynı şekilde çalışır , hemoroid ve bağırsak enfeksiyonları riskini azaltırken kabızlığın hafif bir şekilde giderilmesini sağlar.

Üç fincan patlamış mısırdaki lif, bir fincan pişmiş kahverengi pirinç veya yulaf ezmesi ile aynı düzeydedir . Bu, patlamış mısırın besinle dolu kepekli tahıllar için makul bir ikame olduğunu göstermemelidir, ancak patlamış mısırın sağlıklı ve dengeli bir diyet ve iyi sindirim sağlamadaki değerini göstermektedir.

Hastalık Önleme

Patlamış mısır bir tür daha iyi kaynaklarından biridir polifenoller ,sayısız sağlık yararları ile bağlantılı antioksidan. Polifenoller, serbest radikalleri ortadan kaldırarak vasküler inflamasyonu azaltabilir, kan dolaşımını iyileştirebilir ve kan basıncını düşürebilir. Bu da ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi) ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Flavonoidler, fenolik asitler, lignanlar ve stilbenler içeren doğal polifenoller de bazı kanser risklerinde azalma ile bağlantılıdır. Çalışmaların 2016 yılında gözden geçirilmesi, her ikisi de polifenol olan flavonoidlerin ve izoflavonların göğüs ve prostat kanserinden biraz koruma sağlayabileceğini öne sürdü.

Geçmişte, doktorlar divertiküliti olan hastaları tohum, kabuklu yemişler ve patlamış mısır konusunda uyarıyor ve çekirdeklerin ceplere girip iltihaplı bir atağı tetikleyebileceğinden korkuyorlardı. Divertikülit, bağırsaklarda anormal poşet oluşumuna neden olan sindirim sistemi enfeksiyonu veya iltihaplanmasıdır.

Aslında, patlamış mısır ve diğer tam tahıllar yoluyla çözünmeyen lif alımınızı artırarak, normal bağırsak hareketlerini sürdürme ve bağırsaklardaki stresi azaltma olasılığınız artar. Patlamış mısır gibi lif açısından zengin yiyeceklerde bulunan polifenollerin, divertiküler bir atağı tetikleyebilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğine de inanılıyor.

ÖNERİLEN: Karpuzun Besin Değeri ve Faydaları

Alerjiler

Genel olarak mısır alerjileri nadirdir. Pirinç, buğday, çavdar veya soyaya alerjisi olan insanları etkileyebilecek olsalar da, bilim adamları çapraz reaktivitenin tam mekanizmasını kuramadılar. Patlamış mısıra alerjisi olan kişiler de bazı ağaç polenlerine ve otlarına karşı çapraz reaktif olabilir.Belirtiler, eğer varsa, bir mısır ürününü yedikten sonraki iki saat içinde ortaya çıkma eğilimindedir ve kızarıklık, kurdeşen, mide bulantısı, ishal, dudakların şişmesi ve ağızda karıncalanma hissini içerebilir. Nadir durumlarda, reaksiyon şiddetli olabilir ve anafilaksi olarak bilinen potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir duruma yol açabilir.

Patlamış mısırla ilgili bilinen bir ilaç etkileşimi yoktur.