Gebelikte 25-28 Hafta Belirtileri

Hamileliğin 25. ila 28. haftaları arasında bebek çok aktiftir, hızla hareket eder ve seslere ve dokunuşlara tepki verir. Yüksek sesler, annenin hissedebilmesi gereken bebeği tekmeleyebilir.

Bu dönemde bebeğin göz kapakları da açılacak ve bebek göz kırpmaya başlayacaktır. Akciğerler ve beyin gibi ana organlar oluşur, ancak henüz tam olarak gelişmemiştir ve bunlar gebeliğin geri kalanında gelişmeye devam edecektir.

Anne, bebeğin karnında o kadar çok yer kapladığını fark edebilir ki, büyük öğünler yemekte zorlanma ve hazımsızlık yaygın bir sorundur.

Anne ayrıca ayaklarda, ellerde veya yüzde su tutma ve şişlik yaşayabilir.

Bu normaldir, ancak anneler hamilelik sırasında şişmeye neden olan preeklampsi adı verilen bir durumun olasılığını dışlayabilmeleri için bunu Pratisyen Hekimlerine (GP) söylemelidir.

Gebelikte 25. hafta

Gebeliğin 25. haftasında bebeğin refleksleri gelişmekte ve anne babanın sesleri gibi tanıdık seslere tepki olarak bebek hareket edebilmektedir. Hayati organların çoğu oluşur ve cilt daha az şeffaf hale gelir.

Bu noktadan sonra, hamileliğin geri kalanı esas olarak büyümeyle ilgilidir, bu nedenle anne adaylarının iyi beslenmelerini ve dinlendiklerinden emin olmaları gerekir.

Gebelikte 26. hafta

26. haftada bebeğin akciğerleri yüzey aktif madde üretmeye başlar, bu da akciğerlerin hava keseleri birbirine yapışmadan şişmesine izin verir. Bu aşamada bebek yaklaşık 230 mm uzunluğunda ve yaklaşık 800 gram ağırlığındadır.

Büyük bir büyüme hamlesi de gerçekleşmek üzere ve iyi beslenmek bebeğin beyninin ve duyularının sağlıklı gelişimi için önemlidir.

Gebelikte 27. hafta

27. hafta, ikinci üç aylık dönemin sonunu işaret eder. Bebek şimdi yaklaşık 340 mm boyunda ve yaklaşık 820 gram ağırlığındadır.

Akciğerler olgunlaşmamış olsalar da artık gelişmiştir. Dış dünyadaki hayata hazırlanmak için bebek amniyon sıvısını solur ve bu da hıçkırmasına neden olabilir. Her hıçkırığın sarsıntısı daha sonra karnındaki anne tarafından hissedilebilir.

Bu aşamada anne, yorgunluğa neden olabilecek ve plasentanın sağlığını etkileyebilecek anemi açısından kontrol edilebilir. Bir anne anemikse, demir takviyeleri ile takviye ederek demir seviyesini artırması çok önemlidir.

Gebelikte 28.Hafta – Üçüncü üç aylık dönem

Bebek üçüncü trimesterde gelişmeye devam ediyor. İlk kez gözlerini açacak ve göz kapakları kısmen gelişmiş ve kirpikleri mevcuttur.

Bebek kilo almaya devam eder ve vücuttaki kırışıklıklar yağ depolandıkça düzelmeye başlar. Deri de ten rengi olmaya başlar.

Bebek şimdi 250 mm civarında ve yaklaşık 1.000 gram ağırlığındadır. Bu aşamada doğan bebeklerin, herhangi bir fiziksel veya zihinsel engel riski olmaksızın çok iyi bir hayatta kalma şansı vardır.

Artık bir stetoskop kullanarak bebeğin kalp atışını dinlemek mümkün. Annenin karnına kulak koyarsanız bebeğin kalp atışı duyulabilir.