Kırmızı Et Ömrü Kısaltır Mı?

Kırmızı et, önemli bir protein, kalori ve B vitamini kaynağı olabilir. Bununla birlikte, araştırmalar kırmızı et tüketiminin sağlık riskleriyle de ilişkili olduğunu göstermektedir. Zararlı etkiler arasında, daha fazla kırmızı et tüketenlerin ömrünün kısalmasına yol açan kardiyovasküler hastalık ve kanserin gelişimi yer alır.

Diyetler ve beslenme

Kırmızı et veya genel olarak et ile sağlık bozuklukları arasındaki ilişki 21. yüzyıla kadar tartışıldı. Benzer bir zaman diliminde, kırmızı et tüketimi küresel olarak arttı. Amerika Birleşik Devletleri’nde kırmızı et, nüfus tarafından en çok tüketilen et türüdür.

Birçok çalışma, kırmızı et tüketiminin kardiyovasküler sağlık, diyabet ve kanser üzerinde zararlı etkileri olduğunu buldu.

Kırmızı et ve sağlık

Beslenme çalışmaları, işlenmemiş kırmızı etler (sığır eti, domuz eti ve kuzu eti) ile işlenmiş kırmızı etler ( pastırma, sosisli sandviç, sosis, salam, bologna) arasında giderek daha fazla ayrım yaparak, bu yiyecekleri tüketmenin olası zararlı etkilerini daha iyi açıklığa kavuşturuyor.

Kırmızı et yüksek düzeyde protein ve yağ içerir, bu da bazılarının, özellikle aşırı tüketildiğinde, doymuş yağ içeriği ve kolesterolün kardiyovasküler rahatsızlıkların gelişimine katkıda bulunabileceği varsayımına yol açmıştır.

Kırmızı etin neden kardiyovasküler rahatsızlıklarla ilişkilendirildiğine dair bir başka teori, diyetteki demir içeriğiyle ilgilidir. Kırmızı etten elde edilen diyet demiri ve hem demiri, daha yüksek miyokard enfarktüsü ve ölümcül kalp hastalığı oranlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, bu, demir taşıyan hücrelerin, ferritinlerin doygunluğuna odaklanan diğer çalışmalar tarafından tartışılmaktadır.

Kolorektal kanser, kırmızı et tüketimiyle bağlantılı ana kanser türüdür, ancak diğer birkaç türü de ilişkilendirilmiştir. Ütü, özellikle hem demir ve aşırı demir yükü yoluyla potansiyel kanser riskleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu bileşikler, nitratlardan N-nitroso bileşiklerinin oluşumunu teşvik eder, kolonik sitotoksisiteyi artırır, kolonik epitel hücrelerinin çoğalmasını artırır ve oksidatif stresi artırır.

Kanser riskleri ayrıca kırmızı etteki diğer bileşiklerle de ilişkilidir. Kırmızı ette kanserojen bileşikler bulunur ve diğerleri yüksek sıcaklıklarda pişirme sırasında oluşur. N-nitroso bileşikleri, polisiklik aromatik hidrokarbonlar ve heterosiklik aminlerin hepsinin artan kanser riskine katkıda bulunabileceğine inanılmaktadır.

Kanıtın değerlendirilmesi

Kırmızı et tüketimi ile sağlık bozuklukları arasındaki korelasyonları gösteren bazı çalışmalar, seçtikleri çalışma popülasyonları nedeniyle, çalışmada yüksek oranda vejeteryan bulundurdukları veya araştırmacıların işlenmiş ve işlenmemiş et arasında bir ayrım yapmadığı için eleştirildi.

Kırmızı et ile işlenmiş et arasında ayrım yapmamanın önemi, et yemeyle ilişkili sağlık bozukluklarına neden olduğuna inanılan şeye bağlı olabilir. Örneğin, doymuş yağlar ve hem demir potansiyel nedensel ajanlar olarak tanımlanmıştır, ancak bunların seviyeleri hem kırmızı ette hem de işlenmiş etlerde benzerdir. Kırmızı ve işlenmiş etler, işlenmiş etlerde daha yüksek olan sodyum ve nitrit seviyeleri bakımından farklılık gösterir.

Bu eleştirilere rağmen, kırmızı etin kardiyovasküler hastalık, kanser ve genel ölüm riskini artırabileceğini gösteren çok sayıda kanıt var. 121.000 katılımcıyı takip eden uzun vadeli bir çalışmada (28 yıl boyunca), araştırmacılar bir porsiyon diğer gıdalardan (balık, kümes hayvanları, kuruyemişler, baklagiller, az yağlı süt ürünleri veya tam tahıllar) ikame etmenin ölüm riskini% 19’a kadar azaltır.

Genellikle büyük ölçekli insan çalışmalarının eleştirisi olarak bahsedilen önemli bir değişken, nüfus kohortunun seçimidir. Bazı çalışmalar vejeteryanlığın yüksek olduğu topluluklara odaklandıkları için eleştiriler alsa da, eleştiri her iki yönde de gidiyor. Büyük kohort popülasyonları üzerinde yapılan birçok çalışma, orta veya yüksek et alım seviyelerine yönelik bir ön yargıya sahip olma eğilimindedir ve bu nedenle, düşük veya hiç et tüketimi olmadan daha düşük risk olasılığını göz ardı eder.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, düşük kırmızı et alımının bile, kırmızı et tüketilmemesine kıyasla yüksek mortalite ve kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur.