Gebelikte Vitamin Eksikliğinin Tehlikeleri

Hamilelik sırasında vücut fetüsün gelişimine ve emzirme sürecine hazırlanır . Vücut birçok fiziksel ve hormonal değişimden geçer. Annenin bebeği desteklemek için vitamin ve besin açısından zengin besinler tüketmesi gerekir.

Doğru kilo alımı ve sağlıklı beslenmek komplikasyon riskini azaltır. Daha sonra, kadının beslenme durumu, bebeği daha sonraki yaşamında, özellikle bilişsel gelişiminde, kalp sağlığında ve aşırı kilolu veya obez olma eğiliminde etkiler.

Hamile annelerin yediği yiyecekler vücudun ana besin kaynağıdır, bu nedenle vitaminler ve besinler açısından zengin yiyecekleri tüketmek hayati önem taşır.

Hamilelik sırasında hangi vitamin ve besinler gereklidir?

B12 vitamini

B12 Vitamini veya Kobalamin, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde çok önemli bir rol oynayan önemli bir vitamindir. Nörolojik fonksiyon ve DNA sentezi için de önemlidir. Gıdalardaki proteine ​​bağlanan B12 vitamini, midede mide proteaz ve hidroklorik asit aktivitesi ile salınır.

Hamilelik sırasında folik asit ile birleştirildiğinde, B12 vitamini, spina bifida ve diğer spinal veya merkezi sinir sistemi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. B12 eksikliği olan annelerin spina bifidadan etkilenen bebekleri doğurma olasılığı daha yüksektir.

Ana B12 vitamini kaynakları sığır eti, jambon, balık, süt ürünleri, yumurta, tavuk, besleyici maya ürünleri ve kuzu etidir.

C vitamini

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunan bir vitamindir. Ayrıca besin takviyesi olarak da mevcut olabilir. C vitamini cilt, kemikler ve bağ dokuları için önemli olan bir antioksidandır. Bunun yanı sıra vücudun demiri emmesine ve bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olur.

Hamilelik sırasında C vitamini, maternal anemi, intrauterin büyüme kısıtlaması ve preeklampsi gibi komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabilir. En yaygın C vitamini kaynakları arasında brokoli, yeşillik, domates, turunçgiller ve kırmızı veya yeşil biber bulunur.

D vitamini

D vitamini, vücudun güçlü kemikler için gerekli olan kalsiyumu emmesine yardımcı olur. İnsanlar çıplak cildi güneş ışığına maruz bırakarak D vitamini alabilirler . D vitamini takviyeleri ve diyet yoluyla da alabilirsiniz.

D vitamini anneler ve gelişmekte olan bebekleri için çok önemlidir. Kalsiyum ve fosfat dengesini düzenleyerek kemik metabolizmasında önemli rol oynar. Aynı zamanda düşük doğum ağırlığı, preeklampsi ve erken doğum riskini azaltmaya yardımcı olur.

D vitamini açısından zengin yiyecekler arasında somon, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklar, dana karaciğeri, yumurta sarısı ve peynir bulunur.

Folat

Folat, DNA ve diğer genetik materyallerin üretilmesine yardımcı olan bir B vitaminidir. Folat, kırmızı kan hücresi üretiminde ve spina bifida gibi nöral tüp defekti riskini azaltmak için önemlidir.

Folat açısından zengin besinler arasında baklagiller, kuşkonmaz, yapraklı yeşil sebzeler, pancar, yumurta, turunçgiller, brokoli ve Brüksel lahanası bulunur. Hem diyet tüketimi hem de takviye önerilir. Gelişim sırasında nöral tüp kusurlarını önlemede etkili olmak için, gebe kalmak isteyen kadınların gebe kalmadan önce folat takviyesi başlatması gerekir.

Demir

Demir, vücudun çeşitli işlevler için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Örneğin demir, oksijeni akciğerlerden vücudun farklı hücrelerine taşıyan bir protein olan hemoglobinin bir parçasıdır. Ayrıca kaslarda oksijenin depolanmasına ve kullanılmasına yardımcı olur.

Hamilelik sırasında, besin ve oksijen için artan talebi telafi etmek için vücudun kan hacmi yükselir. Artan kan arzıyla baş edebilmek için demir talebi artar. İhtiyaç duyulan demir miktarı günde yaklaşık 27 mg’a iki katına çıkarılmalıdır. En yaygın demir kaynakları arasında yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve mercimek, soya peyniri, kaju fıstığı, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, fırında patates ve kepekli tahıllar bulunur.

Kalsiyum

Yaşam için önemli bir mineral olan kalsiyum kemiklerin oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını sağlar, kas kasılmasına yardımcı olur ve kalbin atmasına yardımcı olur. Ancak vücuttaki tüm kalsiyum depolarının yaklaşık yüzde 99’u kemikler ve dişlerdedir.

Hamilelik sırasında vücudun yiyeceklerden veya takviyelerden kalsiyuma ihtiyacı vardır. Önerilen doz, her gün yaklaşık 1.000 mg kalsiyumdur. Kalsiyum yönünden zengin yiyecekler arasında peynir, süt ve yoğurt bulunur.

Hamilelikte vitamin eksikliğinin tehlikeleri nelerdir?

Hamilelik sırasında vitamin eksikliği, çok çeşitli maternal ve fetal komplikasyonlara neden olabilir.

B12 vitamini eksikliği

Hamilelik sırasında düşük B12 vitamini seviyeleri, nöral tüp kusurları olasılığını artırabilir. Bir çalışmada, araştırmacılar nöral tüp kusurlarından etkilenen çocukların annelerinin B12 vitamini durumunun önemli ölçüde daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

D vitamini eksikliği

D vitamini eksikliği, hamile kadınlar ve bebekleri arasında yaygın bir ölüm nedeni olan preeklampsinin artmış prevalansıyla ilişkilendirilmiştir. Bir araştırmaya göre, düşük doğum ağırlığı, preeklampsi, neonatal hipokalsemi, kemik kırılganlığı, otoimmün hastalıkların gelişme riskinin artması ve doğum sonrası zayıf büyüme gibi olumsuz sağlık sonuçları, hamilelik sırasında düşük D vitamini seviyelerine bağlanmıştır.

C vitamini eksikliği

Hamile kadınlar arasında C vitamini eksikliği, fetüsün beyni üzerinde ciddi sağlık etkilerine neden olabilir. Bir çalışmada araştırmacılar, annedeki marjinal C vitamini eksikliğinin bile hafızadan sorumlu beynin önemli bir parçası olan bebeğin hipokampüsünün yaklaşık yüzde 10 ila 15 oranında gelişmesini engellediğini söylediler.

Bir kadının vücudunun sağlıklı bir hamileliği desteklemek için uygun vitamin seviyelerine sahip olmasını sağlamanın en iyi yolu, hamile kalmadan önce sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmaktır. Gebe kalmaya çalışmadan önce ele alınması gereken herhangi bir potansiyel beslenme eksikliğini gidermek için bir doğum öncesi bakım ziyareti şiddetle tavsiye edilir. Nöral tüp kusurlarını önlemek için gebelik öncesi ve gebelik sırasında folat takviyesi de önerilir. Hamilelik sırasında vitamin takviyelerinin B12 vitamini ve C vitamini için faydası daha az açıktır ve şu anda üzerinde çalışılmaktadır. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, annenin kendi kemik ve kan sağlığını korumak için uygun seviyelere sahip olmasını sağlamak için hamile kadınların hamilelik sırasında kalsiyum ve demir takviyesi almasını önerebilir.