Gebelikte Kafein Tüketiminin Zararları

Kafein, beyne ve sinir sistemine etki eden bir uyarıcıdır. Kafein tüketimi, kişinin uyanık hissetmesine ek olarak kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir. Çok miktarda kafein tüketimi kaygı ve huzursuzluğa neden olabilir ve hatta baş ağrısına ve uykusuzluğa neden olabilir.

Aniden kesildiğinde düzenli tüketim, yorgunluk, sinirlilik ve netlik eksikliği gibi yoksunluk belirtilerine neden olabilir.

Hamilelik sırasında kafein tüketimini sınırlamak, bebek için sağlık sorunları riskini azaltmak için çok önemlidir. Hamile kadınlarda yüksek kafein seviyeleri düşüklere bile neden olabilir.

Ortak Kafein Kaynakları

Kafein, aşağıdaki yiyeceklerde / içeceklerde doğal olarak bulunur:

-Kahve

-Çay

-Çikolata

-Kafein şunlara eklenir:

-Soğuk algınlığı ve grip ilaçları

-Enerji içecekleri

-Kola gibi alkolsüz içecekler

Kafein Vücuda Ne Yapar?

Kafein midede asit salınımına neden olur ve mide rahatsızlığına neden olur. Aynı zamanda vücut sıvılarından daha hızlı kurtulacak bir idrar söktürücüdür. Bununla birlikte, çalışmalar karışık sonuçlar aktarıyor.

Bazıları, 300 mg / gün üzerindeki kafein alımının gebe kalmayı engelleyebileceğini söylerken, yaklaşık 200 ila 300 mg / gün alımının gebe kalmayı fazla etkilemediğini söylüyor. Bununla birlikte, çoğu uzman, kadınlar yeterince su içtikleri ve kendilerini yeterince su içtikleri sürece, düşük kafein seviyelerinin hamilelik sırasında iyi olması gerektiğini söylüyor.

Hamilelik sırasında kafein kullanımıyla ilgili çoğu çalışma, kafein alımı ile düşük yapma riski arasında bir ilişki bulamadı. Bazı çalışmalar, sigara ve alkol tüketiminin yanı sıra büyük miktarlarda (günde 800 mg’dan fazla) kafein tüketiminin hamile kadınlarda düşük yapma şansını artırabileceği sonucuna varmıştır. Genel olarak, çalışmalar, özellikle günde 300 mg’dan az grupta, yüksek kürtaj riski ile kafein alımı arasında doğrudan bir ilişki olduğuna dair yeterli kanıt olmadığı sonucuna varmıştır.

Yine, çalışmalar hamilelik sırasında kafein alımı ile bebekte daha yüksek doğum kusurları riski arasında net bir bağlantı kuramadı. Bununla birlikte, bazı haberlere göre, kafein alımı 500 mg / gün’ün üzerinde olan annelerin, doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde daha hızlı kalp ve nefes alma hızına sahip bebekleri ve daha uzun süre uyanık olan bebekleri doğurması muhtemeldir.

Bu çalışmaların çoğu, annenin hamilelik sırasında kafein alımı ile çocukların davranışları veya öğrenme yetenekleri arasında herhangi bir ilişki bulamadı.

Bu nedenle hamile kadınlarda günde 2 fincana kadar kahve tüketiminin güvenli olduğu düşünülebilir.

Kafeinin Vücut Üzerindeki Etkileri

Kafein, adrenerjik, adenozin, serotonin ve kolinerjik γ-amino bütirik asit (GABA) reseptörleri gibi birçok reseptörle etkileşime girer. Gebelik ve emzirme döneminde kafein tüketimi bir endişe kaynağıdır çünkü teoride kafein plasenta bariyerini kolayca geçer ve bebekler en az 3 aylık olana kadar kafeini metabolize edemezler.

Kafein plasentayı geçtiğinde, hamilelik sırasında metabolize olma hızı azalır. Sadece çok yüksek miktarlarda kafeinin fetal sıçanda hastalığa neden olduğu görüldü ve insanların bu kadar yüksek miktarda kafein alması pek olası değil. Araştırmalar ayrıca çoğu durumda kafeinin tek faktör olmadığını ortaya koydu; anne yaşı, içki içme ve sigara içme alışkanlıkları gibi diğer faktörler de önemli bir rol oynadı.

Bir British Medical Journal gazetesi, 2003 yılında, günde 8 artı fincan kahve tükettiklerini söyleyen Danimarkalı kadınların, gebeliğin son üç ayında daha yüksek bir fetal ölüm oranına sahip olduklarını bildirdi. Bununla birlikte, kafeine fetal maruziyeti tahmin etmek sanıldığı kadar kolay değildir, çünkü fincan boyutları ve kahveyi hazırlama yöntemi de farklılık gösterir.

Ayrıca, çeşitli kahve ve çay markalarının kafein içeriği büyük ölçüde değişir ve karaciğerin kafeini temizleme hızı da sigara içenlerde klirens daha hızlı olduğundan ve ayrıca genetik polimorfizmlerden etkilendiğinden büyük ölçüde farklılık gösterir.

Gebelikte Kafein Alımını Azaltmak İçin İpuçları

-Meyve suyu, su veya kafeinsiz kahve / çay içmeyi deneyin

-Kafein içeriği yüksek olan enerji içeceklerini azaltın

-Grip veya soğuk algınlığı için ilaç almadan önce eczacınızla veya doktorunuzla konuşun.