Fibromiyalji ve Gebelik İlişkisi

Fibromiyalji ve Gebelik, Fibromiyalji yaygın ağrı ile karakterize bir durumdur. Dünya çapında milyonları etkiler ve erkeklerden daha çok kadınları etkiler.

Fibromiyaljiden etkilenen birçok kadın üreme çağında teşhis edilir ve bu, doğurganlık ve normal bir hamilelikle ilgili endişeleri arttırır. Araştırmalar, fibromiyalji semptomlarının adet dönemleri, hamilelik ve doğumla kötüleşme eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Fibromiyalji ve doğurganlık

Fibromiyaljinin bir kadının hamile kalma şansını engelleyebileceğine dair çok az kanıt var. Bununla birlikte, kadın fibromiyalji ağrısıyla tamamen zayıflamadığı sürece, çocukları dikkate almamak için çok az neden vardır.

Fibromiyalji ve hamilelik

Durumun, hamile annenin rahmindeki doğmamış bebekler üzerinde çok az etkisi vardır. Ana endişe, vücudun duygusal, zihinsel ve fiziksel olarak bebek sahibi olmanın getirdiği stres ve sorumluluklarla yüzleşmeye hazır olma kapasitesidir.

Depresyon belirtilerinin şiddetini ve şiddetini azaltmak için gebelik sırasında ve sonrasında stres düzeylerinin kontrol altında tutulması gerekir.

Hastalara semptomlar daha az şiddetli olduğunda hamile kalmayı düşünmeleri önerilir. Düzenli ılımlı egzersizle birlikte sağlıklı bir diyet, gücün yeniden kazanılmasına yardımcı olur ve semptomları yönetilebilir bir seviyede tutar.

Fibromiyalji ilaçları ve hamilelik

Fibromiyalji için önerilen tüm ilaçlar hamile kadınlar için uygun olmayabilir. Hastayı tedavi eden hekimle, semptomları şiddetlenmeyen ve gelişmekte olan fetüs üzerinde istenmeyen etkileri olmayan güvenli bir gebelik için bu planlanmalı ve tartışılmalıdır.

Dehidratasyonu ve yetersiz beslenmeyi önlemek için gebeliğin ilk üç ayında mide bulantısının agresif bir şekilde tedavi edilmesi önerilmektedir.

Fibromiyalji hastalarında hamilelik ve emzirme döneminde (emzirme), bebeğe zarar vermemek için tedaviler ilaçlarla düşük olmalı ve ilaçsız yaklaşım yüksek olmalıdır. Bununla birlikte, ilaçlar daha fazla sakatlayıcı ve inatçı semptomlar için ayrılmalıdır.

Fibromiyalji ve hamilelik seyri

Fibromiyalji hastalarında gebeliğin seyri hakkında çok az araştırma yapılmıştır. Birkaç on yıl önce yapılan bir çalışmada, fibromiyaljili hamile kadınların hamilelik sırasında semptomlarının şiddetinde ciddi bir artış bildirdikleri görüldü. Semptomlar özellikle üçüncü trimesterde daha kötüdür ve semptomlar doğumdan en az üç ay sonra şiddetli halde devam etmiştir.

Bununla birlikte, normal annelere kıyasla fibromiyaljili annelerin bebeklerinde düşük doğum ağırlığı, erken doğum veya konjenital anormallikler gibi herhangi bir kötü etkiye dair kanıt yoktur.

Semptomları hafifletmek

Ayrıca, hamileliğin fibromiyalji semptomlarının hafiflemesine neden olduğunu gösteren çelişkili kanıtlar da vardır . Bunun hamilelik sırasında vücuttaki fazla miktarda yumurtalık hormonu gevşemesine bağlı olabileceği varsayılmaktadır. Relaxin, Fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.