Gebelikte 40 Hafta Geçtiğinde Ne Olur?

Çoğu hamilelik yaklaşık 40 hafta sürer ve kadınların çoğu bu tarihin her iki yanında bir hafta doğuma başlar.

Hamileliğin başlangıcında tahmin edilen son tarih, bebeğin ne zaman geleceği konusunda basitçe “eğitimli bir tahmin” dir. Bu nedenle, bir kadının bu tarihten bir veya iki hafta önce veya sonra doğuma girdiğini bulması normaldir.

Gebelikte 40 Hafta Geçtiğinde Ne Olur?

Bir kadın doğum saatine kadar doğum yapmazsa, 40 haftalık hamile ise ve ilk kez hamile kalırsa, 40. ve 41. haftalarında kendisine “membran taraması” denen bir tedavi önerilecektir.

Daha önce hamile kalmışsa, bu sadece 41. hafta randevusunda sunulacaktır.

Membran taraması sırasında vajina incelenir ve serviks, doğumu tetikleyen hormonları üretmek için uyarılır. Bu, doğumu tetikleyemezse, kadına doğumu başlatmak için bir tarih ayarlama seçeneği sunulur.

Bir kadın doğum eyleminin başlatılmasını istemezse ve gebelik 42 hafta veya daha uzun süre devam ederse, her ikisinin de sağlıklı olduğundan emin olmak için anne ve bebek düzenli olarak izlenecektir.

Kadına ultrason taraması teklif edilir ve bebeğin hareketi ve kalp atışı kontrol edilir. Bir doktorun herhangi bir endişesi varsa, doğumun başlatılmasını önereceklerdir.

Hamilelik 42 haftadan uzun sürerse, hamilelik, post-term veya gecikmiş olarak adlandırılır. Böyle bir durumda, bebeklerin çoğu tamamen sağlıklı kalsa da ölü doğum riski artar.

Şu anda, ölü doğum riski güvenilir bir şekilde tahmin edilemiyor ve 42 haftaya kadar doğuma gitmeyen tüm kadınlara uyarılmış doğum öneriliyor.

Post-Term Gebelik Faktörleri

40 haftaya kadar doğuma gitmeyen pek çok kadın gerçekten post-term değildir. Çoğu durumda, vade tarihi doğru bir şekilde hesaplanmamıştır.

Bu, kadınların son adetlerinin tam olarak başladığı günü unutmaları, adet döngüsünün farklı uzunlukları ve doğum tarihini doğru bir şekilde tahmin etmek için hamileliğin yeterince erken bir döneminde ultrason taraması yaptırmaması gibi bir dizi nedenden dolayı olabilir.

Hamileliğin 42 haftayı aştığı ve gerçekten post-term olduğu durumlarda, nedeni genellikle bilinmemektedir. Bununla birlikte, gecikmiş bir hamilelik olasılığını artıran faktörler şunları içerir:

-İlk hamilelik

-Önceki gecikmiş hamilelik

-Ailede gecikmiş gebelik öyküsü

-Annenin obez olması

-Erkek bir bebek

-Nadiren neden plasenta ile ilgili problemlerle ilgilidir.

-Bazı durumlarda, hamilelik son tarihin ötesinde 10 günden fazla sürerse, bir doktor indüklenmiş doğum önerecektir.

Bebeğin boyutu doğumu zorlaştırabilir ve bebek büyüdükçe amniyotik sıvı miktarı azalmaya başlayabilir, bu da rahim kasıldıkça veya bebek hareket ederken göbek kordonunun sıkışmasına neden olabilir.

Gecikmiş bir bebeğin, bebeğin bağırsağında oluşan ilk dışkı olan mekonyum olarak adlandırılan şeyi soluma olasılığı daha yüksektir. Bu, bebek doğduktan sonra enfeksiyona veya solunum sorunlarına neden olabilir.

Emek uyandırmak

Bir kadın doğum eylemini başlatmaya karar verirse, rahim ağzını yumuşatmaya ve açmaya yardımcı olacak vajinal fitiller verilebilir.

Kasılmaları indüklemek için oksitosin adı verilen bir ilaç kullanılır. Amniyotik kese hala sağlamsa, amniyotik sıvıyı içeren zarların yırtılmasıyla kadının suyu kırılır. Dilatasyona yardımcı olmak için rahim ağzına bir kateter de yerleştirilebilir.

Sezaryen doğum (sezaryen)

Gecikmiş bir kadının sezaryen bölümüne yalnızca aşağıdakilerden biri veya daha fazlası geçerliyse ihtiyaç duyacaktır:

Yukarıda açıklanan yöntemler kullanılarak doğum başlatılamaz

Doğum başladıktan sonra normal şekilde ilerlemiyorsa

Bebeğin kalbi üzerinde yapılan testler fetal sıkıntı olduğunu gösteriyorsa sezaryen doğum mutlaka yapılmalıdır.