Hamilelikte Kuruyemiş Tüketiminin Faydaları

Hamileliğin erken döneminde fındık yemek, bir çocuğun nöropsikolojik gelişimini iyileştirebilir. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde anneleri haftada (haftada ortalama 74 gram) fındık yiyen çocukların, anneleri yemeyen akranlarına göre daha iyi IQ, hafıza ve dikkat / konsantrasyona sahip oldukları bulunmuştur. hamilelik sırasında fındık bol bol tüketilmelidir.

Hamilelikte kuruyemişlerin sağlığa faydaları nelerdir?

Badem, ceviz, çam fıstığı, yer fıstığı ve fındık gibi kuruyemişler sağlık için birçok fayda sağlar. Kuruyemişler, hipertansiyon, diyabet ve oksidatif stres dahil birçok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan çoklu doymamış yağ asitleri ve diğer sağlıklı besinler (lifler, E vitamini, bitki sterolleri ve L-arginin) ile doludur. Dahası, günlük fındık tüketimi yaşlı insanlarda daha az bilişsel gerileme ile ilişkilidir.

Genel olarak kuru yemişler, sinir gelişimi için çok önemli olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi folik asitler ve yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitleri, vücudumuz bunları sentezleyemediğinden ve bu nedenle esansiyel yağ asitleri olarak adlandırıldığından yalnızca diyetimizden elde edilebilir.

Omega-3 yağ asidi gereksinimi, hamile olmayan kadınlara göre gebe kadınlarda artar. Bazı araştırmalar, bu yağ asitlerinin yeni doğan bebeklerin doğum ağırlığı kadar gebelik zamanlamasında da anahtar rol oynadığını göstermektedir.

Hamilelik sırasında, bir avuç kuruyemiş yemek fetal beynin ön kısmında bu bileşenlerin birikmesine neden olarak hafızada ve diğer bilişsel işlevlerde iyileşmeye yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre erken gebelikte fındık tüketimi, bir çocuğun motor ve bilişsel gelişimi için uzun vadeli faydalar sağlıyor.

Ayrıca, hamilelikte fındık yemek, yüksek protein içeriği nedeniyle Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji tarafından onaylanmıştır.

Yapılan araştırmalarda uzmanlar, yakın ailede egzama, astım, gıda alerjisi veya saman nezlesi dahil herhangi bir alerji öyküsü varsa, kadınlara hamilelik sırasında fıstık yemekten kaçınmalarını tavsiye etti.

Bununla birlikte, daha yeni araştırmalar, hamilelik sırasında yer fıstığı tüketimini bebeklerde yer fıstığı alerjisi gelişimi ile ilişkilendirmek için yeterli kanıt göstermemektedir. Bu nedenle NHS tavsiyesini değiştirdi ve şimdi hamile kadınları kendilerine alerjisi olmadıkça veya doktorları yapmamalarını tavsiye etmedikçe fıstık veya fıstık ezmesi yemeye teşvik ediyor.

Araştırmalar ayrıca, hamileliğin erken dönemlerinde fındık tüketiminin daha iyi çocuk gelişimi ile ilişkili olduğunu, ancak gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde fındık yemenin çocuğun nöropsikolojik gelişiminde önemli bir iyileşmeye neden olmadığını göstermektedir.

Bunun nedeni eksojen ve endojen faktörlerin fetal gelişim üzerindeki etkilerinin gebelik dönemi boyunca farklılık göstermesi ve annenin beslenme durumunun etkilerinin erken gebelikte daha belirgin olması olabilir.

Kuruyemişler bir çocuğun nöropsikolojik işlevlerini iyileştirmeye nasıl yardımcı olur?

Folik asit, bu B vitamini nöral tüpün oluşmasına yardımcı olduğu için hamileliğin erken döneminde özellikle önemlidir. Folik asit eksikliği beyinde ve omurgada ciddi doğum kusurlarına (anensefali ve spina bifida gibi) yol açabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, doğurganlık çağındaki her kadın, olumsuz gebelik sonuçlarından kaçınmak için günde 400 mikrogram folik asit tüketmelidir.

Omega-3 yağ asitleri, özellikle eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) tüketimi, fetal beyin, retina ve bağışıklık sisteminin yapısal ve fonksiyonel gelişimi için çok önemli bir bileşen olduğu için hamilelik sırasında da önemlidir.

Bilimsel kanıtlara göre, çoklu doymamış yağ asitleri, gen ekspresyonunun düzenlenmesi , hücre zarı bileşiminin sürdürülmesi ve zar kanallarının ve proteinlerin modülasyonu dahil olmak üzere bir dizi fizyolojik işlevle ilişkilidir . Ayrıca, hamilelik sırasında özellikle faydalı olan anti-enflamatuar etkilere sahiptirler.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından önerilen günlük yeterli omega-3 yağ asitleri alımı hamile ve emziren kadınlarda sırasıyla 1,4 g ve 1,3 g’dır. Bu, çocuklarda davranış, dikkat, konsantrasyon, hafıza ve öğrenme yeteneklerini geliştirmek için gereklidir. Düşük seviyede fetal beyin omega-3, bilişsel eksikliklere ve anksiyete, depresyon ve saldırganlık gibi davranış bozukluklarına yol açabilir.