Gebelikte Tüketilmesi Zararlı Olan Gıdalar

Gebelikte Tüketilmesi Zararlı Olan Gıdalar, Hamilelik, bir kadının vücudunda hem anatomi hem de işlevi açısından birçok dramatik değişikliğin meydana geldiği bir zamandır. aynı zamanda kadının vücudunda fetal organların normal gelişimini içeren yeni bir yaşamın beslendiği bir zamandır. Her durumda, bu muazzam enerji harcaması ve sıfırdan bir veya daha fazla yeni bireyin oluşumu için besinler yalnızca anneden gelir.

Bu nedenlerden ötürü, hamile kadınlara dengeli ve lezzetli bir diyete sahip olmaları öğretilmeli ve teşvik edilmeli, hangi besinlerin eksik olması muhtemel ise gerekli takviye ile.

Günde gereken toplam kalori miktarı, sırasıyla ikinci ve üçüncü trimesterde 340-450 kalori artar, her zaman kadının zaten normal kiloda olduğu ve yetersiz beslenmediği kabul edilir. Bu, yaklaşık 12 kg ila 16 kg’lık bir maternal ağırlık artışı ile ilişkilidir.

Bu beklenenden düşükse, fetal morbiditede artışla birlikte düşük doğum ağırlığı, prematürite riski daha yüksektir. Bununla birlikte, aşırı kilo alımı da risklidir, fetal makrozomi, sezaryen ve doğum sonrası devam eden maternal obezite ile ilişkilidir.

Önerilen Takviyeler

İyi olduğu saptanmıştır folik asit perikonsepsiyonel dönemde (gebe sonra dört hafta önce, 12 hafta) nöral tüp kusurları önler. Bu, günde 0.4 mg önerilen bir dozdur, ancak bu miktarın 10 katı, daha önce böyle bir kusuru olan bir çocuğu olanlarda ikincil korunma için önerilir.

Gelişmekte olan ülkelerdeki çoğu kadın, demir tükenmesi olmadan hamilelik boyunca onları taşıyacak yeterli demir rezervine sahip olmadığından ve demir eksikliği anemiye ve artmış maternal ve fetal risklere yol açtığı için, doğum öncesi demir takviyeleri de sıklıkla günde yaklaşık 27-30 mg olarak önerilmektedir.

Brokoli, çilek veya portakal suyu gibi C vitamini içeren besinler, ferrik formu daha sindirilebilir ferröz forma dönüştürerek demir emilimini artırmak için iyi bir iş çıkarır.

Uygun Olmayan Gıdalar

Listeriyoza Neden Olabilecek Gıdalar

Bununla birlikte, bazı yiyecekler bulaşıcı etkenlerle ilişkilendirildikleri için hamilelikte uygun değildir. Bunlar, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri ile yumuşak peynirleri içerir.

Füme balık ve şarküteri etleri de bu listede yer alıyor. Bu tür yiyecekler tüketilmeden önce 74 0 C veya 165 F’ye ısıtılmalıdır. Bu, bu tür yiyeceklerin listeria salgınlarına dahil olmasından kaynaklanmaktadır. Listeriosis, hamile kadınlar arasında yaklaşık 20 kat daha yaygındır.

Gebe kadınlarda listeriyoz genellikle subkliniktir, ancak grip gibi ateş, vücut ağrısı, bulantı ve kusma veya ishal ile ortaya çıkabilir. Bu nedenle birincil tehlike, enfeksiyonun şiddetli olabileceği ve ölüme neden olabileceği fetüs içindir.

Bu nedenle gebelik, spontan düşük, ölü doğum, erken doğum ve neonatal sepsiste sona erebilir, ancak anneye geniş spektrumlu bir antibiyotik tedavisi uygulanarak risk azaltılabilir.

Salmonelloza Neden Olabilecek Gıdalar

Çiğ ve pastörize edilmemiş yumurta genellikle fırınlamada ve salata soslarında, dondurmalarda ve diğer tatlı tatlılarda kullanılır. Bununla birlikte, çiğ yumurta, gıda zehirlenmesine neden olabilen Salmonella bulaşmasının başlıca yoludur. Bu, ateş, mide bulantısı, kramp ağrısı ve ishal ile ortaya çıkabilirken, 100 vakadan yaklaşık 4’ünde bakteriyeminin meydana geldiği bilinmektedir. Bu, intrauterin sepsiste sona erebilir. Bu nedenle sadece pastörize yumurta tüketilmelidir.

Diğer Enfeksiyonlara Neden Olabilecek Gıdalar

Deniz ürünleri genellikle norovirüsler, vibrionaceae, bazı Salmonella türleri ve bazı protozoa içerir. Çoğu enfeksiyon kendi kendini sınırlar. Ancak bazen şiddetli enfeksiyon antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Tüm deniz ürünleri hızlı dondurulmalı veya iyice pişirilmelidir. Ton balığı ve kabuklu deniz ürünleri gibi türlerde yüksek cıva içeriği bulunur ve bu nedenle düzenli tüketim için somon, karides ve yengeç gibi alternatifler seçilebilir.

Takviyeler

Doğum öncesi vitaminler dışındaki besin takviyelerinden genel olarak kaçınılmalıdır. Alınan doz aynı zamanda sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından önerilen doz olmalıdır, çünkü yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinin yüksek dozları hem anne hem de fetüs için toksik olabilir. Bitkisel takviyeler düzenlenmemiştir, yani içerikleri ve üretim uygulamaları bilinmemektedir. Bazılarından kaçınılması daha iyi olan kafein içerebilir.

Alkol

Ayrıca, asgari miktarlarda alınmadıkça, fetal alkol sendromu ve diğer bilişsel ve davranışsal bozukluklardan korkmak için, hamilelikte yemeğe eşlik etse bile, alkolden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu bağlamda düşük miktarlar, haftada bir veya iki kez 1 birimden daha az anlamına gelir; düşük mukavemetli bir bira bardağı başına 2 birim alkol, 1,5 birimde% 12 şarap ve 1 birimde bir kadeh alkollü içkiler içerir.