Gebelikte 37-40 Hafta Belirtileri

Bir kadın 37. haftaya geldiğinde hamilelik tam dönem olarak kabul edilir. Bebeğin sindirim sistemi tamamen işlevseldir ve bebeğin doğduktan sonra ilk dışkı olarak geçeceği yapışkan, yeşil renkli bir madde olan mekonyum içerir.

Mekonyum, bebeğin rahim içindeyken hassas cildini korumak için döktüğü ince, tüylü saç olan biraz lanugo içerebilir.

Hamileliğin bu son haftalarında, bebeğin başı pelvise doğru hareket etmelidir ve bu noktada başın “takılı” olduğu söylenir. Bu gerçekleştiğinde anne karnındaki yumrunun hafifçe aşağıya indiğini fark edebilir.

Bazı durumlarda, baş ancak doğum başladığında meşgul olur. Kadınların çoğu, hamileliğin 38. ve 42. haftaları arasında doğuma başlar.

Bebekler genellikle hamileliğin bu geç evresinde ortalama 3 ila 4 kg ağırlığındadır.

Gebelikte 37-40 Hafta Belirtileri

Gebelikte 37. hafta

37. haftada bebeğin organları bağımsız olarak çalışmaya hazır hale gelir. Bebek, özellikle ilk hamilelik vakalarında pelvise girmiş olabilir.

İkinci veya sonraki bebeklerin daha sonraki bir aşamada meşgul olma olasılığı daha yüksektir çünkü annenin pelvik kemikleri biraz farklı konumlandırılmıştır.

Gebelikte 38. hafta

Hamileliğin 38. haftasında, bebek sağlam bir tutuş geliştirdi ve ayak tırnakları ayak parmaklarının uçlarına ulaştı. Bu noktaya kadar bebek lanugolarının neredeyse tamamını dökmüştür.

Beyin yaklaşık 400 gram ağırlığındadır ve bebek doğduktan sonra büyümeye devam edecektir. Bebek 6,5 kilo ağırlığa kadar çıkabilir. Annenin kilosu genellikle hamileliğin son birkaç haftasında sabit kalır.

Gebelikte 39. hafta

Teorik olarak 39. hafta hamileliğin son haftasıdır, ancak annenin özellikle ilk hamilelik vakalarında doğuma başlaması biraz daha uzun sürebilir.

Artık rahimde çok az yer vardır ve anne bebeğinin hareketlerinin tamamen yavaşladığını fark etmiş olabilir.

Plasenta, bebeğe doğduğunda enfeksiyonla savaşmak için ihtiyaç duyacağı antikorları sağlamaya devam eder. Bir anne bebeğini emzirmeyi seçerse, sütü fazladan antikor sağlar.

Bebeğin kafatası kemikleri artık doğum kanalındaki yolculuğa hazır. Baş rahim ağzından geçerken beyni korumak için birbirlerinin üzerinde hareket edebilir ve üst üste binebilirler.

Serviks şimdi yumuşuyor ve daha önce serviksi “kapalı” tutan mukus tıkacı artık doğum yaklaşırken serbest bırakılabilir.

Gebelikte 40. hafta

Hamileliğin kırk haftasında bebek artık tamamen büyümüş ve doğum için hazırlanmıştır. Bebek yaklaşık 500 mm uzunluğunda ve 4-5 kg veya daha ağır olabilir, ancak sağlıklı bebeklerin boyutları hala önemli ölçüde değişebilir.

Doğum günü doğum yapmadan geçerse anneler alarma geçmemelidir, çünkü doğum tarihinde sadece az sayıda bebek doğar ve bir bebeğin bir veya iki hafta geç gelmesi normaldir. bebeğin bir veya iki hafta erken doğması.