Hamilelikte Bebek Ne Kadar Hareket Etmeli?

Çoğu doktor ve hamile kadın, bebek düzenli olarak hareket ettiğinde kendilerini daha rahat hissettiğini söyler. Fetal bir hareket (tekme, yuvarlanma veya çarpıntı) genellikle ilk olarak gebeliğin 18 ila 20. haftalarında algılanır .

Hamilelikte Bebek Ne Kadar Hareket Etmeli?

Hareketlerin sayısı gebeliğin yaklaşık 32. haftasına kadar istikrarlı bir şekilde artar ve daha sonra bebek doğana kadar aşağı yukarı sabit kalır.

Bebeklerin çoğu, bir seferde yaklaşık 90 dakika veya daha az bir süre uyurken hareketsiz kalır. Diğer zamanlarda, gün boyunca 20 ila 40 dakika süren bölümler için hareket ettikleri hissedilebilir.

Bireysel bebeklerin kendi hareket modelleri vardır. Hamileliğin sonunda bebeğin yeri dar olsa da artan fetal ağırlık nedeniyle fetal hareketler güçlü ve düzenli kalır. Bununla birlikte, bebek uzun süre iyi hareket etmezse, bir şeyler yanlış gitmiş düşüncesi kaplar anne adayını.

Azaltılmış Fetal Hareket Önemli mi?

Tıbbi bakıma erişimi olan tüm hamile kadınların neredeyse yarısı, fetal hareketlerde algılanan azalma nedeniyle yardım isteyebilir.

Bazen bu, bebeğin etrafındaki aşırı sıvı, sıra dışı fetal pozisyon, anterior plasenta, aşırı kilolu anne, ilk kez anne veya sigara içme öyküsü gibi faktörlerden kaynaklanır.

Bazen anne dikkati dağıldığı için cenin hareketlerini fark etmez. Bu vakaların çoğunda bebek sağlıklıdır.

Bununla birlikte, azalmış fetal hareket, esas olarak bozulmuş oksijen ve kan kaynağı nedeniyle vakaların yaklaşık% 25’inde fetal hastalık veya ölüm riskinin daha yüksek olduğunu gösterebilir. Rahim içi ölüm vakalarında, fetal hareketler önceden 24 saat veya daha fazla süreyle tamamen durur. Bu nedenle bu gibi durumlarda bebeğin sağlığı kontrol edilmelidir.

Değişmiş fetal hareketlerin yanlış ve doğru algılanması arasında ayrım yapmanın en yaygın yolu, “tekme sayımı” denen şeyi yapmaktır. Bununla birlikte, bebeğin sağlığının tehlikeye girdiği durumlarda, bu test ancak bebek kalıcı hasar gördükten sonra pozitif olduğu için yararlı değildir.

Pratik anlamda, çoğu durumda annenin bebeğin daha az hareket ettiğini hissetmesi, fetal sıkıntı için eşit derecede önemli bir göstergedir.

Azaltılmış Fetal Hareketler Neden Endişe Yaratıyor?

Çoğu durumda, azalmış fetal hareketler, daha düşük büyüme oranı ve daha yüksek bir ölü doğum oranı ile ilişkilendirilmiştir.

Düşük plasental akışla, bebek yetersiz plasental beslemesini telafi etmek için daha az hareket eder. Bununla birlikte, bebekler genellikle aç olduklarında veya annedeki kan şekeri seviyesi düştüğünde daha fazla hareket ederler.

Bu yoksa, bebeğin o kadar zayıf olduğunu ve yiyecek arayamayacağını ve bu nedenle acil yardıma ihtiyaç duyduğunu gösterebilir.

Fetal hareketlerin azalmasının bir başka nedeni, annenin diyabette veya prediyabetik durumlarda olduğu gibi bebeğe çok fazla kan şekeri vermesinin bir sonucu olabilir. Bunun nedeni, oksijenin glukozu metabolize etmek için kullanılması ve fetal aktivite için çok az şey bırakmasıdır.

Bebeğin Çok Hareket Etmesi Kötü mü?

Fetal hareketler tipik olarak anne acıktığında artar, bu da anne ve fetüste düşen kan şekeri seviyelerini yansıtır. Bu, çoğu hayvanın yiyecek ararken artan aktivitesine ve ardından beslendiklerinde bir sessizlik dönemine benzer.

Daha küçük bebeklerin aç olduklarında veya kan şekeri seviyeleri düştüğünde daha fazla hareket etmeleri mümkündür, çünkü iyi bir plasenta kaynağı olan daha büyük bebeklere kıyasla, herhangi bir nedenle plasenta yoluyla zaten daha az yiyecek alıyorlar.

Daha ciddi bir fenomen, bir hamileliğin sonunda alışılmadık derecede şiddetli fetal hareketlerin tek bir ani atağının ortaya çıkmasıdır.

Bu, bir çalışmada yedi kat ölü doğum riskiyle ilişkilendirilmiştir. Oksijen kaynağı eksikliği veya nöbetlere yol açan enfeksiyon veya vücudun bir kısmına dolanmış göbek kordonundan kurtulmaya çalışan fetüs gibi çeşitli olası nedenler listelenmiştir.

“Çılgınca” veya “çılgın” olarak tanımlanan bu hareket türü, normal gebelikte termde artan güçlü ve sık görülen hareketlerin tam tersidir.

Fetal Sağlığı Nasıl Test Ediyoruz?

Fetal hareketteki değişikliğin endişe verici olup olmadığını kontrol etmenin yolları şunları içerir:

Fetal kalp hızının başlangıç ​hızı ve kısa dönem değişkenliği ile fetal hareket ile hızlanmalar için gözlendiği kardiyotokografi, aktif fetüslerin% 97’sinde normaldir. Diğer özelliklerin normal olduğu izole geç yavaşlamalar, daha önce düşünüldüğü gibi genellikle fetal sıkıntı belirtisi değildir, çünkü çoğu durumda fetal sağlığın bir işareti olan fetal solunum hareketlerinden kaynaklanmaktadır.

Doppler ultrason, genellikle plasentanın neredeyse üçte biri etkilendikten sonra, umbilikal arter ve damarlar yoluyla değişen kan akışı şeklinde, zayıf plasental kan kaynağı ve zayıf fetal büyümenin (FGR, fetal büyüme kısıtlaması) erken belirtilerini tespit etmeye yardımcı olabilir. Bu yöntem, Avrupa’da ABD’den daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fetal biyofiziksel profil, fetal sağlığı değerlendirmek için kullanılan başka bir yöntemdir, ancak anormalliğin ortaya çıkması genellikle çok geç olsa da, bir çalışma, umbilikal arterin Doppler ultrasonundan daha kötü doğum sonucunu tahmin etmede daha duyarlı olduğunu göstermiştir.

Bir anne fetal hareketlerde anlık bir değişiklikten fazlasını hissediyorsa, sağlık görevlisinin bebeğin iyi olduğunu doğrulaması önerilir.

Bu tür bir değişikliği doğru bir şekilde tespit etmek için kabul edilen bazı türdeki resmi fetal hareket sayımları gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, bu testlerin, başarılı bir şekilde müdahale etmek için çok geç olmadan, sıkıntı veya ölüm riski altındaki bebekleri belirlemede güvenilir olduğu henüz kanıtlanmamıştır.