Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik, anne için önemli fizyolojik ve psikolojik düzenlemeler gerektiren bir yaşam olayıdır (her biri 13 haftalık üç trimestere bölünmüştür). Her üç aylık dönemde, fetüsün büyümesini kolaylaştırmak amacıyla çok sayıda adaptasyon gerçekleşir.

En belirgin olanı, büyüyen fetüse uyum sağlamak ve ebeveynliğe hazırlanmak için fiziksel ve fizyolojik değişikliklerdir. Geleneksel olarak, hamileliğin belirti ve semptomları üç kategoriye ayrılır: varsayımsal, olası ve pozitif. % 100 doğruluk oranına sahip tek işaret pozitif işaretler iken, erken gebelik belirtilerinin çoğu varsayım kategorisine aittir.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin en belirgin erken belirtisi, adet döneminin atlanması veya adet kanamasının kaybolmasıdır. Bir adet döneminin atlanması güvenilir bir hamilelik belirtisi olmasa da (özellikle bir kadının düzensiz adet döngüsü varsa), mide bulantısı ve kusma (sabah bulantısı), göğüs hassasiyeti, yorgunluk ve sık idrara çıkma eşlik ediyorsa gebelik göz önünde bulundurulmalıdır. .

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen erken belirtiler, gebeliğin güvenilir göstergeleri olarak kabul edilmeyen varsayımsal değişiklikleri temsil eder, çünkü bunlardan herhangi biri hamilelik dışındaki durumların bir işareti olabilir. Örneğin menstrüasyon kaybına endokrin disfonksiyon, erken menopoz, yetersiz beslenme, diabetes mellitus, anemi, uzun mesafe koşu veya stres neden olabilir.

Ayrıca mide bulantısı ve kusmaya gıda zehirlenmesi, mide-bağırsak bozuklukları, yeme bozuklukları veya akut enfeksiyon neden olabilir. Göğüs hassasiyeti adet öncesi değişikliklerden, kronik kistik mastitten veya doğum kontrol haplarının kullanımından kaynaklanabilirken yorgunluk stres, anemi veya viral enfeksiyonların bir sonucu olabilir.

Son olarak, idrar sıklığının hamilelik dışında pek çok farklı nedeni olabilir, özellikle enfeksiyon, sistosel, yapısal bozukluklar, pelvik tümörler ve hatta duygusal gerginlik. Bu nedenle, erken belirtilerin bir kombinasyonu hamileliği düşündürse de, bu durumu doğrulamada güvenilir değildir.

Bu nedenle, şüpheler olduğunda ilk adım olarak evde gebelik testlerinin (üriner insan koryonik gonadotropinin saptanmasına dayalı) kullanılması önerilmektedir. Modern, klinik olarak hassas üriner gebelik testleri ile gebelik, beklenen süreden dört gün öncesine kadar tespit edilebilir.

Erken Gebeliğin Sonografik Belirtileri

Teşhis amaçlı ultrason veya sonografi ile bazı erken gebelik belirtileri de gözlemlenebilir. Blastosist olarak da bilinen bir embriyonun erken aşaması, döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra implante edilir ve yaklaşık 9.5 günde uterus astarına tamamen implante edilir. Erken gebelik kesesinin müteakip genişlemesi ultrason görüntülemede görülebilir.

Uterus boşluğu, ultrasonografi ile gösterilebilen nispeten düz (bozulmamış) kalır. Bu, kalın bir uterus astarında bu kadar düz bir uterus boşluğuna bitişik gebelik kesesinin gözlemlenmesiyle sonuçlanır aynı zamanda intradecidual işaret olarak da bilinen sonografik bir işaret.

Rahim içi gebeliğin en erken kanıtı, adet döngüsünün yaklaşık 25 gününde görülen kalın uterus zarının içindeki ekojenik bir bölgedir. İki hafta sonra, bir embriyonun varlığının ilk kanıtı, iki küçük baloncuğun amniyon kesesi ve yumurta sarısı kesesi gebelik kesesinin duvarına yapışmasının ardından gözlemlenebilir.

Bu iki baloncuk arasında embriyonik disk bulunabilir ve tüm yapı çift kabarcık işareti olarak bilinir. İntradecidual işaret ile birlikte, çift kabarcık işareti erken gebeliğin en önemli sonografik işaretini temsil eder.