Gebelikte 9-12 Hafta Belirtileri

Hamileliğin 8. haftasının sonunda bebek fetüs olarak kabul edilir. Hamileliğin 9. ve 12. haftası – ilk üç aylık dönemin son kısmı – zaten oluşmuş yapılar büyümeye ve gelişmeye devam eder.

Bir bebeğin hamileliğin 9. ila 12. haftasındaki gelişimi aşağıda daha ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Gebelikte 9-12 Hafta Belirtileri

Gebelikte 9. hafta

Hamileliğin 9. haftasında göz kapakları ve kulaklar gelişmeye devam ederken yüz yavaşça şekillenir.

Gözler daha büyük, daha belirgindir ve bir miktar pigmente sahip olabilir. Ağız ve dil de görülebilir ve çok küçük tat tomurcukları mevcuttur.

Kollar büyür ve dirseklerde bir bükülme görülür. Ayaklar ve eller gelişiyor, parmakların ve ayak parmaklarının büyüyeceği yerlerde çıkıntılar mevcut.

Akciğerler, kalp, böbrekler, beyin ve bağırsak gibi ana iç organların tümü gelişmeye devam ediyor. Bu aşamada bebeğin uzunluğu yaklaşık 200 mm’ye ulaşmış olabilir.

Gebelikte 10. hafta

10. haftada bebeğin başı daha yuvarlak hale gelir ve boyun oluşmaya başlar. Göz kapakları artık gelişen gözleri korumak için kapanabilir ve kulaklar gelişmeye başlar.

Üst dudak ve burun delikleri görülebilir ve süt dişleri zaten çene kemiğinde mevcuttur.

Kalp tamamen oluşur ve dakikada 180 atış (bpm) civarında atar ve bebeğin hareketleri bir ultrason taramasında gözlemlenebilir.

Gebelikte 11. hafta

11. haftanın başında bebeğin başı hala çok büyüktür ve boyunun yaklaşık yarısı kadardır, ancak vücut hızla büyüyecek ve önümüzdeki birkaç hafta içinde yetişecektir.

Bebeğin gözleri artık açıkça ayrılmıştır, yüz kemikleri oluşmuştur ve kulakları alçaktır.

Karaciğer şimdi kırmızı kan hücreleri oluşturmaya başlıyor ve 11. haftanın sonunda bebeğin cinsel organları gelişmeye başlayacak. Bebek şimdi yaklaşık 8 gram ağırlığındadır.

Gebelikte 12. hafta

12. haftada bebek tırnaklarını oluşturuyor ve yüz artık insan gibi görünüyor. Fetüs, tüm organları iyi gelişmiştir.

Bebek yaklaşık 60 mm uzunluğunda ve yaklaşık 14 gram ağırlığında olabilir. Bebek hareket ediyor, ancak anne henüz bunu hissedemiyor. Bebeğin geliştirdiği kıkırdak artık kemiğe dönüşmeye başlar.

Annenin vücudu

Hamileliğin 9 ila 12 haftası arasında annenin göğüsleri büyümüş ve belki de hassas hale gelecektir.

Ayrıca duyguları değişmiş olabilir, bir an mutlu olabilir ama bir sonraki anda mutsuz olabilir, ancak daha sonra bu duygular yatışmaya başlamalıdır.

Hamile kadınlar, ilk doğum öncesi bakım randevusuna 12 hafta kadar gitmiş olmalı ve henüz yapmamışlarsa, doktorları veya bir doğum ekibi üyesiyle iletişime geçmelidir.

İlk ultrason taraması, hamileliğin 8 ila 14 haftası arasında bir yerde önerilir. İlk doğum öncesi randevu sırasında, kadın sağlığını izlemek ve olası zorlukları belirlemek için çeşitli kontroller ve testler sunulur.

Doğum öncesi ekibi ayrıca bebeği nerede doğurmak istediği ile ilgili tüm seçenekleri anne ile tartışacaktır.