Asker Diyeti Nedir?

Asker Diyet Listesi, Asker diyeti; askere gidecek olan kilolu gençlerin belli bir kilonun altında olmalarını gerektiren bir diyet uygulamasıdır. Kilo verme planı, kesinlikle uyulması gereken 3 günlük sabit yemek planından oluşur. Haftanın kalan 4 günü için sabit bir yemek planı yoktur, ancak diyet yapanların o günlerde sağlıklı beslenmeleri teşvik edilir. Bu 7 günlük döngü, kişi istediği kiloya ulaşana kadar takip edilmelidir.

Diyet, diyetin 3 günlük kısmının bir parçası olduğu için, popüler olarak ordu diyeti, donanma diyeti veya dondurma diyeti olarak adlandırılır. Askerde yapılan talimlere ayak uydurmak ve hafif bir bedene sahip olmak adına,komutanların askerde de erlere uygulattığı bir beslenme programıdır.

Askeri Diyet Nelerden Oluşur?

Diyet, ilk 3 gün için sabit bir yemek planından oluşur. Düşük kalorili menü, atıştırmalık içermeyen ilk 3 gün boyunca kesinlikle takip edilmelidir.

Planın 3 günü için yemekler;

Asker Diyet Listesi

1.gün

Kahvaltı – 1 fincan kafeinli kahve veya çay, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi ile 1 dilim kızarmış ekmek ve bir buçuk greyfurt

Öğle yemeği – 1 fincan kahve veya çay, 1 dilim kızarmış ekmek ve yarım fincan ton balığı

Akşam yemeği – 1 porsiyon et (her tür), 1 fincan yeşil fasulye, yarım muz, 1 küçük elma ve 1 fincan vanilyalı dondurma

2. gün

Kahvaltı – 1 parça kızarmış ekmek, 1 yumurta ve yarım muz

Öğle yemeği – 1 haşlanmış yumurta, 5 tuzlu kraker, 1 fincan süzme peynir

Akşam yemeği – 1 yarım muz, yarım fincan havuç, 1 tam fincan brokoli, 2 sosisli sandviç ve bir buçuk fincan vanilyalı dondurma

3 gün

Kahvaltı – 1 dilim çedar peyniri, 5 tuzlu kraker ve 1 küçük elma

Öğle yemeği – 1 dilim kızarmış ekmek ve 1 yumurta

Akşam yemeği – Yarım muz, 1 bardak ton balığı ve 1 bardak dondurma

Bu 3 gün boyunca oyuncu değişikliğine izin verilir (bazı kısıtlamalarla); ancak her porsiyondaki toplam kalori sayısı eşdeğerdir.

Kalan 4 Gün

Kalan 4 gün için herhangi bir kısıtlama yoktur; ancak, bu diyetin savunucuları bu günlerde de sağlıklı beslenmeyi teşvik ediyor. Toplam günlük alım miktarı günde 1.500 kalori ile sınırlandırılmalıdır.

Askeri Diyet Güvenli ve Etkili mi?

Diyet karbonhidratları ve kalorileri kısıtladığından, vücuttan önemli miktarda su kaybı olur ve bu da bir miktar kilo kaybına neden olur. Ancak diyetisyenler, normal diyetinize döndüğünüzde kaybedilen kiloların geri alınacağı konusunda uyarıyorlar. “Ağırlık döngüsü” olarak adlandırılan bu fenomen, bir kişinin bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu diyet, yüksek kalorili bir diyet yemeye alışkın olanlar için gerçekten zor olabilir (örneğin, günde 2.000 ila 2.500 kalori). Toplam kalori alımında şiddetli bir düşüş, bir kişiyi huzursuz, uyuşuk veya yorgun hale getirebilir. Bu gibi durumlarda fiziksel aktivite külfetli görünebilir.

Askeri diyetin savunucuları, planda açıklanan belirli gıda kombinasyonlarının bir kişinin metabolizma hızını artırabileceğini söylüyor. Ancak bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir kanıt yoktur. Aslında, sebzeler gibi belirli kaliteli yiyecekleri kısıtlamak aslında beslenme eksikliklerine yol açabilir.

Askeri diyet çok basit bir plan izlediğinden, kilo vermeyi bekleyenler için sürdürülebilir bir seçim olabilir. Bununla birlikte, kilo döngüsü ve beslenme yetersizlikleri gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, uzun süreli kilo kontrolü isteyen kişilere askeri diyet önerilmemektedir.

 

Ramazanda Diyet Nasıl Olmalı