Gebelikte 0-8 Hafta Belirtileri

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde bir bebek, gebe kaldıktan sonra döllenmiş yumurta olarak başlayıp sonra blastosist, embriyo ve daha sonra fetüse dönüşerek birçok gelişim aşamasından geçer.

Sekiz haftaya kadar olan bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi aşağıda daha ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Gebelikte 0-8 Hafta Belirtileri

0-4 Hafta

Hamilelik olarak anılan zamanın ilk iki haftasında, bir kadın henüz hamile değildir.

Gebe kalma genellikle bir kadının son adetinin ilk gününden yaklaşık iki hafta sonra gerçekleşir ve doktorlar o ilk günden itibaren zamanı gebeliğin bir parçası olarak dahil eder.

Bu ilk iki hafta boyunca, bir kadının vücudu yumurtlamaya hazırlanır ve adet döngüsünün yaklaşık 14. gününde bir yumurta salınır. Daha sonra yumurta, döllenme için olağan alan olan fallop tüplerinden birinin huni benzeri ucuna doğru süpürülür.

Yumurta bir sperm tarafından döllenirse, bir kadının son regl döneminin ilk gününden yaklaşık üç hafta sonra, döllenmiş yumurta (zigot) tüpü çevreleyen küçük kirpikler tarafından fallop tüpü boyunca uterusa doğru yavaşça hareket ettirilir.

Zigotun hücreleri, fallop tüpü boyunca hareket ettikçe tekrar tekrar bölünür ve zigotun uterusa girmesi 3 ila 5 gün sürer.

Rahim içine girdikten sonra hücre bölünmesi devam eder ve sonunda blastosist olarak adlandırılan içi boş bir hücre yumağı oluşturur. Bu blastosist rahim duvarına gömülür (implantasyon) ve bir embriyoya dönüşür .

Gebelikte 4. hafta

Hamilelik sırasında propilparaben maruziyeti meme kanserine karşı korumayı azaltabilir

4. ila 5. haftalarda, embriyo büyümeye ve gelişmeye başlar, iç hücreler iki ve daha sonra üç katman oluşturmaya başlar. Endoderm olarak adlandırılan ve bebeğin solunum ve sindirim sistemi haline gelen bir iç tabaka oluşur.

Mezoderm olarak adlandırılan orta katman kemikler, kaslar, kalp ve kan damarları olur ve ektoderm adı verilen bir dış katman beyin ve sinir sistemine dönüşür. Bu ilk haftalarda, küçük bir yumurta kesesi, birkaç hafta sonra plasenta tamamen oluşana ve besin ve oksijen sağlama rolünü üstlenene kadar embriyoya besin sağlar.

Gebelikte 5. hafta

Hamileliğin bu haftasında bir kadın adet dönemini kaçırır. Bu noktada embriyo yaklaşık 2 mm uzunluğundadır ve zaten bir sinir sistemi geliştirmektedir. Ektoderm geliştikçe, daha sonra beyin ve omuriliğe dönüşecek olan nöral tüpü oluşturmak için bir hücre tabakası katlanmaya başlar.

Kalp olacak bir başka tüp benzeri yapı da oluşmaya başlar ve bazı kan damarları zaten mevcuttur. Bu kan damarlarından bazıları bebeği anneye bağlar ve sonunda göbek kordonunu oluşturur.

Gebelikte 6. hafta

Altıncı haftada bebeğin büyümesi hızlıdır, nöral tüp kapanmaya başlar ve kalp kan pompalamaya başlar. Bu aşamada, bazen ultrason taramasında bir kalp atışı görülebilir.

İç kulağı oluşturacak kanallar ve çenenin bir kısmını oluşturacak kemerler gibi yüzün temel özellikleri belirginleşmeye başlar.

Gözlerin oluşacağı kalınlaşmış alanlar da vardır. Vücut kıvrık bir şekle girmeye başlar ve bacaklarda ve kollarda gelişecek olan küçük uzuv tomurcukları görünür hale gelir.

Nöral tüpün sonunda beyne ve başa doğru gelişecek bir yumru oluşur.

Gebelikte 7. hafta

7. haftaya kadar, embriyo 10 mm civarındadır ve beyin, baş ve yüz hızla gelişmeye başlar. Beyin ve omurilik şekillenmeye başladıkça sinir hücreleri sürekli gelişir. Alın büyüktür ve gözlerin mercekleri oluşmaya başlar.

İç kulak da gelişmeye başlar ve kol tomurcukları uzar ve kürek şeklini alır. Bunlar sonunda ellere dönüşecek.

Gebelikte 8. hafta

8. haftada bebeğe fetüs denir. Bacaklar kıkırdak oluşturur ve uzunluğu artar, ancak dizler, uyluk ve ayak parmakları gibi bacak kısımları henüz belirgin değildir. Parmaklar oluşmaya başlar, kulaklar kabuk şeklini almaya başlar ve gözler görünür hale gelir

Fetüs hala amniyotik kesenin içinde yer alır ve besinleri yumurta sarısından alır, ancak plasenta gelişmeye devam eder ve rahme bağlanmasını sağlayacak yapılar oluşturur. Fetüs şimdi yaklaşık 11 ila 14 mm uzunluğunda olabilir.

Annenin vücudu

Hamile bir kadın muhtemelen ilk dört hafta içinde herhangi bir hamilelik belirtisi görmeyecektir. Bir kadının genellikle fark ettiği ilk işaret, regl dönemini kaçırmış olmasıdır. Hamileliğin sekizinci haftasında, bazı kadınlar ilk haftalarda implantasyon kanaması olarak adlandırılan az miktarda kanama yaşasa da, bir kadın başka bir adet dönemini atlamış olacaktır.

Yedinci veya sekizinci haftada rahim yaklaşık bir limon büyüklüğündedir, göğüsler hassas olabilir ve daha sık idrara çıkma ihtiyacı olabilir. Kadınlar ayrıca normalden daha yorgun hissedebilir ve mide bulantısı veya sabah bulantısı hissetmeye başlayabilir.