Neden Hamile Kalamıyorum? Bir aile kurmaya hazır olduğunuzda ve hamile kalmadığınızda, sinir bozucu ve bunaltıcı olabilir. Özellikle şansınızı en üst düzeye çıkarmak için geleneksel yöntemleri denediyseniz: doğurganlık döneminizde sık sık cinsel ilişkiye girmek, her sabah sıcaklığınızı izlemek ve yumurtlama izleme uygulamaları ve tahmin kitleri gibi araçlar kullanmak.

Neden Hamile Kalamıyorum?

Kısırlık nasıl tanımlanır?

Kısırlık, 35 yaşın altındaki kadınlar için bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra hamile kalamama olarak tanımlanır ve 35 yaş ve üstü kadınlar için altı aydır.

Bir üreme endokrinolog ve kısırlık uzman Cross, “İnsanların büyük çoğunluğu düzenli korunmasız cinsel ilişkiye girmeye çalıştıktan sonraki ilk 12 ay içinde hamile kalacak” diyor. “Bir kadının yaşına bağlı olarak altı aydan bir yıla kadar denemenin ardından kısırlık değerlendirmesi için bir çiftin gelmesini öneriyoruz. Bu noktada, hamileliği engelleyen bir sorun olması daha muhtemeldir. ”

Kısırlığı Etkileyen Tıbbi Durumlar

Kısırlığa bir veya daha fazla faktör katkıda bulunabilir. En yaygın sorunlar şunları içerir:

Fallop tüpü tıkanıklığı

Spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyen tıkalı veya yaralı fallop tüpleri, özellikle Afrika kökenli Amerikalılar arasında sık görülen bir kısırlık nedenidir. Pelvik enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan hastalık veya endometrioz öyküsü, fallop tüpü tıkanıklığı riskinizi artırır.

Düzensiz uterus şekli

Düzensiz şekilli bir rahim, döllenmiş bir yumurtanın rahim duvarına yapışmasını zorlaştırabilir. Anormalliklere rahim fibroidleri (rahim duvarında kanserli olmayan büyümeler) veya ameliyat veya enfeksiyondan kaynaklanan yara dokusu neden olabilir. Aynı zamanda rahminizin şekillenme şekli de olabilir.

Yumurtlama bozukluğu

Bazen kadınlar düzenli ve tutarlı bir şekilde yumurtlamazlar. Sporadik adet döngüleri, polikistik yumurtalık sendromu (PCOS), hormonal dengesizlikler veya obezite gibi durumlardan kaynaklanabilir . Yumurtlama ayrıca aşırı egzersiz, stres veya düşük vücut ağırlığından da etkilenebilir.

Erkek faktörü

Kısırlık vakalarının yüzde 30’undan fazlasında, spermde düşük sperm sayısı veya anormal sperm hareketi veya şekli gibi bir sorun vardır. Erkek faktör kısırlığı, travma, diyabet gibi tıbbi durumlar ve aşırı içki ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıklar gibi bir dizi nedene bağlı olabilir .

Stresin Doğurganlığa Etkisi

Gebe kalmaya çalışırken endişeli hissetmeniz normaldir. Ancak bunun doğurganlığı etkileyip etkilemediği tartışmaya açık. Hayatın hangi aşamasında olursanız olun, stresi yönetmenin sizin için iyi olduğunu biliyoruz.

Yaş, Kadınlar İçin Önemli Bir Faktördür

Muhtemelen “biyolojik saatiniz işliyor” ifadesini duymuşsunuzdur. Bu ifade, doğurgan pencerenizi ifade eder. Kadınlar adet döngüleri durduktan sonra, genellikle 40’lı veya 50’li yaşlarda hamile kalamazlar. Erkekler yaşamları boyunca sperm üretir, ancak kadınlar siz yaşlandıkça azalan belirli sayıda yumurta ile doğarlar.