Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon Belirtileri: Hipertansiyon veya yüksek tansiyon , sessiz katil olarak bilinir çünkü vakaların çoğunda, hastalığın ilk aşamalarında çok az semptom vardır veya hiç yoktur. Organ hasarı olduğunda veya basınç 180/110 mm Hg civarında çok yüksek bir seviyeye ulaştığında semptomlar ortaya çıkabilir.

Hipertansiyon veya yüksek tansiyonun bazı semptomları şunları içerir:

 • -Baş ağrısı – Yüksek tansiyonu olan bazı kişiler baş ağrısı yaşayabilir, ancak baş ağrısı genellikle basınç önemli ölçüde artmadıkça ortaya çıkmaz.
 • -Boynun arkasında ağrı
 • -Kızarma ve sıcak hissetme
 • -Mide bulantısı ve bazen kusma
 • -Baş dönmesi
 • -Uyuşukluk
 • -Şiddetli hipertansiyon, ani ve şiddetli burun kanamalarına neden olabilir
 • -Düzensiz kalp atışı
 • -Nefes darlığı
 • -Uzun süreli yüksek tansiyon, göz hasarına ve bulanık veya çift görmeye neden olabilir.

Yüksek tansiyonun etkileri

Arter duvarlarına uzun süreli yüksek basınç, sonunda onlara zarar verir ve onları zorlar. Bu, çeşitli komplikasyonlara yol açabilir, en iyi bilinen komplikasyon, atardamarları kaplayan duvarlarda yağ birikintileri veya plakların birikmesini tanımlayan aterosklerozdur. Çökeltilerle duvarlar kalınlaştıkça, dar bir lümen ile kan akışını kısıtlayan kireçlenir ve kırılgan hale gelirler.

Ateroskleroz, inme ve kalp krizi gibi bir dizi başka hastalık durumundan sorumludur. Plak bölgesinde bir kan pıhtısı oluşumu, arteri tamamen bloke edebilir ve bu, kalp krizinin yaygın bir nedeni olan iskemiye veya kalbe kan gitmemesine yol açar.

Hipertansiyon Belirtileri
Hipertansiyon Belirtileri

Kan basıncını ölçmek

Kan basıncı, kalp kan pompalarken kan damarlarının duvarlarına uygulanan basınçtır. Kan basıncının artması, arter duvarlarına aşırı yük binmesi anlamına gelir ve bu, felç, böbrek hasarı veya kalp krizi gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Kan basıncı, cıva kolonlu geleneksel bir cihaz veya modern bir dijital versiyon şeklinde bulunan sfigmomanometre adı verilen bir alet kullanılarak milimetre cıva (mm Hg) cinsinden ölçülür.

Kan basıncının iki sayısal şekli vardır – sistolik basınç ve diyastolik basınç. Sistolik basınç, kalp attığında kan basıncını gösteren en yüksek sayıdır. Diyastolik basınç, düşük sayıdır ve kalp iki atış arasında dinlendiğinde kan basıncını gösterir. Sağlıklı bir kan basıncı okuması 120/80 mm Hg civarındadır. 140/90 mm Hg’nin üzerindeki bir okuma yüksek kabul edilir.

Tansiyon aleti, üst kola sarılan ve hava ile şişirilen şişirilebilir bir manşete sahiptir. Bir kadran, manşette istenen basıncın elde edildiğini gösterir. Bu basınç arterdeki basınçtan daha yüksek olduğunda, üst kolun ana arterindeki kan akışı kesilir, bu da bilekte nabız yokluğu ile gösterilir. Hava daha sonra bir valf kullanılarak manşetten yavaşça serbest bırakılır ve manşondaki basınç düştüğünde, arterden akan kan bir stetoskop kullanılarak duyulabilir.

Kadran veya kalibre edilmiş cıva sütunu, manşet serbest bırakıldığında ses ilk duyulduğunda basıncı gösterir. Bu sistolik basınçtır. Kan akışı kesintisiz olduğu için son ses duyulduğu andaki basınç diyastolik kan basıncıdır. Dijital otomatik tansiyon monitörleri bu süreci atlayabilir ve doğrudan bir sonuç sağlayabilir. Ancak bunlar her zaman doğru değildir.

Ailesinde tansiyon geçmişi olan kişiler, iki yılda bir tansiyonlarını kontrol ettirmelidir. Ailesinde inme veya yüksek tansiyon nedeniyle kalp krizi öyküsü olanlarda daha sık kontrollere ihtiyaç vardır.

Hipertansiyon tedavisi

Yaşam tarzı değişiklikleri;

Çeşitli yaşam tarzı faktörleri, hipertansiyon olasılığını ve gelişen komplikasyonlarını azaltmak için değiştirilebilir. Bazı örnekler şunları içerir:

 • -Sigarayı bırakma
 • -Alkol alımını azaltmak
 • -Her gün en az beş porsiyon taze meyve ve sebze içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet yemek. Diyet, doymuş yağlar ve transfatlar açısından düşük, çoklu doymamış yağlar ve yağlı balıklar, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi omega 3 yağ asitleri içeren yiyecekler açısından yüksek olmalıdır. Omega 3 yağ asitleri kardiyovasküler sağlık için faydalıdır. Diyet aynı zamanda lif ve kepekli tahıllar açısından da zengin olmalıdır.
 • -Hipertansiyonun önlenmesindeki en önemli diyet değişikliklerinden biri tuz alımının azaltılmasıdır. Bu, iyileştirilmiş ve işlenmiş etler veya koruyucu olarak tuz içeren konserve yiyecekler gibi tuzlu gıdalardan kaçınmayı içerir.
 • -Kafein tüketiminin de azaltılması gerekiyor.
 • -Her gün tempolu yürüyüş, koşu, yüzme veya bisiklete binme gibi en az 30 dakikalık aerobik egzersiz ile fiziksel egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır.
 • -Meditasyon gibi stres giderme teknikleri uygulanabilir.
 • -Fazla kilolu veya obezite durumlarında kilo azaltılmalı ve daha sonra sağlıklı bir kilo korunmalıdır.