Ramazanda Diyet Nasıl Olmalı

Ramazanda Diyet: Müslüman aleminin en hayırlı aylarından olan Ramazan ayı her zaman güzellikleri ile beraber gelmekte ve neşeli sofralar eşliğinde sevdiklerimiz ile beraber yenilen güzel yemekler ile birlik ve beraberliği temsil etmektedir. Tabi bununla beraber uzun saatler kalınan açlıkla birlikte kişide beliren tıka basa yemek yeme isteği, hem kilo alım problemine hem de mide sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Ramazan ayı ile birlikte oruç tutan kişilerin hem öğün düzeni hem de beslenme şekli büyük oranda değişmektedir. Üç öğün olarak tüketilen beslenme programı iki öğüne düşerek ve saatlerinin farklılaşması bedeni belli bir süre sıkıntıya sokabilir. Bu dönemde kan şekerinin uzun saat açlıkta düşmesi sonucu iftarda yapılan en büyük hatalardan biri, sıcak pideler, et ağırlıklı ve yağlı yapılan yemekler, pilav, makarna gibi karbonhidratlı yiyeceklere saldırılması ve fazlaca tüketilmesi yapılan en büyük hatalardan biridir.

ÖNERİLEN: Fenilketonüri Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Ramazanda Kilo Almamak İçin

Kilo problemi yaşamak istemeyen kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlardan bahsedecek olursak eğer;

 • Ramazan ayında değişen beslenme düzeni ve saatleri nedeniyle kilo problemi yaşamak istemeyen kişilerin mutlaka sahura kalkmaları ve sahur yapmaları gereklidir. Sahurda midede uzun süre kalacak,kan şekerini yerinden çok fazla oynatmayacak besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz.
 • Sahurda çok tuzlu ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir. Bazı insanlar sahurda iftardan kalma yemekleri yemeyi tercih ederken, kahvaltı düşkünleri de kahvaltı etmeyi tercih eder. Uygun olan aslında muhakkak hafif,tok tutan ve kalorisi düşük kahvaltı tarifleri ile hazırlanmış bir sahur menüsü büyük önem taşır.
 • Bol bol sıvı alımı yapılmalı gerek çay ile gerekse su ile sağlanmalıdır.
 • Hafif sebze ağırlıklı diyet çorbaları da tercih edilebilir. Tabi en uygun olan haşlama yumurta, peynir, domates, salatalık standart olan ve mideyi asla zorlamayacak, uzun süre tok kalmanızı sağlayacak bir kahvaltı ile sahur yapılmalıdır.
 • Aynı şekilde en önemli noktalardan birisi de iftar yaparken alınan kalori miktarı kilonuza yansımada etki edecektir. Aşırı yağlı, etli, tuzlu ve baharatlı kalorisi yüksek olan yemeklerden mümkün olduğunca uzak kalmalısınız. Bunun yerine uzun saat aç kalan mideye ön hazırlık yapmak için ılık bir çorba içerek başlamalısınız. Daha sonra ardından sebze yemeği ağırlıklı olacak şekilde 3-4 kaşık porsiyon ile birlikte ekmek tüketmeden iftarınıza son vermelisiniz. Salata tüketmek porsiyon kontrolü olmadan serbest tabiki tuzsuz ve çok az yağlı olmak şartı ile.
 • Ramazan da tatlı isteği çok fazla yaşanan durumlardan biridir. Tabiki de tatlı tüketilmesi gayet uygundur fakat tüketilen tatlılar mutlaka sütlü tatlılar, fit tariflerden oluşan çikolatalı vb. Rafine şekersiz ve unsuz yapılan hafif tatlılar tercih edilmelidir. Hurma, kayısı ve dut yemekte tatlı krizlerini önleyen en önemli kurtarıcılardan biridir.
 • Bol bol su tüketerek vücudunuzu asla susuz bırakmamalısınız, hem de kilo verme sürecinde çok büyük öneme sahiptir.
 • Ramazanda Diyet Nasıl Olmalı 2
  • Ramazan ayını kilo problemi yaşayan kişilerin avantaja dönüştürme şansları var. Ev halkına ayrı kendinize ayrı bir iftar menüsü hazırlamaya başlamalısınız başlangıç olarak.
  • Diyet ve fit tariflerden oluşan; sebze çorbaları, sebze yemekleri, balık- tavuk ağırlıklı diyet menüleri, çeşitli salatalar, sağlıklı tatlı çeşitleri vb. Az yağla yapılan yemekleri tercih ederek bu süreçte hem sağlıklı beslenmeyi öğrenir hem de kilo problemlerinizi en aza indirmiş olursunuz.
  • Diğer bir nokta besinleri mümkün olduğunca çok iyi çiğneyerek mideye göndermek gerekir. Bu şekilde beyine geç ulaşan doyma sinyalleri ulaşmış olur ve daha az yemenize katkı sağlarsınız.
  • Mutlaka sahur yapmalısınız ve kahvaltı tarzı beslenmeye özen gösterin
  • Tatlı tercihleri rafine şekersiz, unsuz olmalı mutlaka veya sütlü tatlılardan oluşmalıdır
  • Yemeklere bir yemek kaşığı zeytinyağı katarak ve özellikle buharda pişirme yönteminin kullanarak sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz. Et yemeklerinizi de mutlaka ızgara ve fırın kullanarak az yağlı- yağsız hazırlayın.
  • Meyve sebze tüketimine dikkat edin.
  • İftardan sonra mutlaka 1-2 saat yürüyüşler yapın, bu sizin hem sindiriminize yardımcı olacak hem de kalori yakmanızı sağlayarak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.
  • Tatlı tüketimlerini yemeklerden mutlaka bir iki saat sonra yapmaya özen gösterin.