Diyet Yaparken Kilo Alma Nedenleri dahil olmak üzere diyet hakkında daha fazla bilgi edinin.

Zayıf ve ince bir beden tüm kadınların hayalini süslemektedir. Ama bunun için yeterli çaba ve mücadele verdiğini düşünüyor musun? Yapılan en büyük hatalardan biri,çevrenizde şu bu diyeti ile zayıflayan kişilerin aynı yaptığı diyeti kendinize uyarlayarak ve yaptıktan sonra başarısız sonuçlarından dolayı kendinize yaptığınız en büyük kötülüklerden biridir.

Diyet kelimesi alında zayıflamak isteyen kişinin bilinçaltında kötü bir yere sahip olan bir kelimeden ibarettir. Aslında en başta yapılması gereken, zihin ve bilinçaltı ile anlaşarak diyet yapılmadığını sadece yanlış beslenilen beslenme alışkanlıklarını değiştirme diye adlandırıldığında kulağa daha hoş gelen bir yol çizilmelidir. Kilo verme işleminde nasıl bir yol izlenmeye başlanması gerektiğini bilemeyenler için hangi adımları takip etmeli, hangi yanlış adımlar sonunca kilo verme sürecinde iken kilo alma ile karşılaşılması kaçınılmaz olmaktadır bunlara bir göz atalım.

Bilinçsizce yapılan diyetler aslında kişilerin kendilerine ve sağlıklarına yaptıkları en kötü yatırımlardan biridir. Metabolizma bu yanlış uygulama sonucunda yavaşlıyor, kendini kilitleyip direnç oluşturuyor ve kilo verme işlemi gerçekleşmemiş oluyor. Daha da kötü olan durum ise metabolizmanın bozulmasından kaynaklı çeşitli hastalıklar zamanla vücutta kendini göstermeye başlıyor. Bunlar; Böbrek yetmezliği, bağırsak hastalıkları, tansiyon hastalıkları,sinirsel bozukluklar, daha fazla kilo kaybı, kalp krizi ve şeker hastalığı vb hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor.

General Motors Diyeti Nedir?

Diyet yaparken Kilo alma nedenleri

Diyet yaparken Kilo alma nedenlerine bakacak olursak eğer; yanlış yapılan hatalar sonucunda kilo verme sürecinde olan kişi tam tersi durum ile karşılaşarak tartıda kilo artışı ile karşı karşıya gelmektedir. Bunun nedenleri arasında gösterilen sebepler ise;

  • Diyet yemekleri ve tarifleri yapıldığında kalorisi düşük besinlerin asla kilo aldırmayacağı yönündeki yanlış bilgiden kaynaklanıyor. Oysaki bilinen durum sağlıklı ve kalorisi düşük olan diyet yemeği veya tatlının tüketim miktarının tamamen porsiyon kontrolünden geçtiği bilinmelidir. Az kalorili diye hunharca tatlı ve yemek yenmemelidir. Bu sizin kilo verirken, kilo alma sürecine geçirir.
  • Çok fazla diyet çeşidi deneyen ve billinçsizce uygulayan kişilerin metabolizması yavaşlayarak kilo vermesi durur ve kilo alma süreci başlamış olur. Çünkü ne kadar da az besin tüketilse de vücut onu yakamayarak depolama seçeneğine yönelir.
  • Diyet Yaparken Kilo Alma Nedenleri 2
  • Diyet yaparken en katı olarak görülen durum ise severek tükettiğiniz gıdaları artık asla yemeyecek olmanızdır. Sağlıklı yemek ve gıdalara yönelerek aynı tip besinleri tercih ederek beslenme durumunda ise vücut bunu yağ olarak depolamaya başlar. Bu nedenle sağlıklı yemek gibi görünen besinin fazlaca alınması vücutta yağ olarak depolanmasına ve bu durumda kilo artışına neden olan yanlışlar arasında yer alır.
  • Aşırı yasakçı katı kuralları olan diyet listelerini uzun süre istikrarlı bir şekilde devam ettirmek oldukça zordur. Yasaklı diye adlandırılan besinlere olan meyil her geçen gün arttıkça, diyet işkenceye dönüşür ve kişi belli bir noktada pes ederek yasaklı olan gıdaları tüketmeye başlar. Başarısız olarak sonuçlanan bu durumda koyverme ve battı balık yan gider tabiri ile daha fazla yeme isteği oluşarak kilo alma dönemine merhaba demiş olursunuz.
  • Diyete başlamak ve kilo verme süreci tam bir uzun süreçtir. Sabırsız davranmak bu işte başarı elde etmenizi engelleyen yegane sebeptir. Her gün neredeyse tartıya çıkmak ve her gün sonuç görmeye çalışmak diyeti bozan bir nedendir. Tartının en sağlıklı olanı haftada 1 veya 10 günde 1 aç karnına ve çıplak bir şekilde yapılan ölçüm olmalıdır. Özellikle kadınlardaki hormon değişikliği, vücutta su tutulma durumları, spora başlanıldığında kazanılan kaslar tartıda size artı olarak görünür. Bu durumda uzun aralıklarla tartılmak her zaman en doğru sonucu göstererek sizi zayıflama döneminde başarıya götürecektir.
  • Bilinçsizce tüketilen form ve bitki çayları diyet zamanında sizi yanlışa sürükleyebiliyor. Gün içerisinde fazla kaçırılan bir öğün ardından ödem attırıcı ve zayıflatıcı çaylara sığınmak sizin sadece vicdanınızı rahatlatabilir. Çünkü bu çaylara güvenerek beslenme düzenine dikkat etmeyen çok kişi var. Bundan dolayı tartıda fazla rakam gördüğünüzde sakın şaşırmayın. Tek bir çaya, beslenmeye veya sadece spora güvenerek bu yola çıkamazsınız bu bir kombinasyon ve dayanıklılık sürecidir.
  • Sıvı tüketimine dayalı olan bazı diyet programlarında gözden kaçan ve kilo vermeden çok alma eğilimi gösteren sebep ise; sıkılan sıvı olarak içilen meyvelerin oranının normal meyve porsiyonundan fazla olmasıdır. Bu nedenle fazla şeker ve kalori alımı gözden kaçırılmış olunur. Meyvenin kendisini posalı bir şekilde tüketmek hem porsiyon kontrolü sağlar hem de bağırsakları çalıştırarak kilo vermenize yardımcı olur.