Gebelikte 33-36 Hafta Belirtileri

Gebelikte 33-36 Hafta Belirtileri Gebeliğin bu geç evresinde bebeğin sinir sistemi tamamen gelişmiştir. Kafatası kemiklerinin yanı sıra vücuttaki diğer kemikler de sertleşiyor.

Kafatası kemikleri bebek doğana kadar ayrı ve yumuşak kalır. Bunun nedeni, bebek doğum kanalından geçerken beynin korunabilmesi için kemiklerin birbiri üzerinden kayacak kadar esnek olması gerektiğidir.

Bu dönemden itibaren anne, uterusu doğum sırasında oluşacak kasılmalara hazırlayan Braxton Hicks adı verilen “pratik” kasılmalar yaşayacaktır.

Rahimdeki boşluk kısıtlıdır ve bebeğin hareket etmesi için çok az yer vardır, ancak anne yine de bazı hareketleri hissedecek veya karnının yüzeyinde bunların belirtilerini görebilecektir.

36. haftada akciğerler tamamen gelişir ve vücut dışına alınacak ilk nefese hazırlanır. Bebek artık emebilir ve beslenebilir ve sindirim sistemi anne sütünü işlemeye hazırdır.

Gebelikte 33. hafta

33. haftadan itibaren bebeğin belirli bir pozisyona yerleşmesi muhtemeldir.

Bu aşamada bebekler genellikle baş aşağı veya baş pozisyonundadır, ancak bebek bu pozisyonda değilse henüz endişelenecek bir durum yoktur, çünkü hala dönmesi için zaman vardır.

Bebeğin uyku ve uyanma dönemleri, çoğu zaman uyumakla geçirilerek, genellikle şu anda düzenlidir.

Bebek, hızlı göz hareketi (REM) uykusu sırasında artan beyin aktivitesi dönemleri ile daha rahat REM olmayan uykunun daha uzun süreleri arasında geçiş yapar.

Gebelikte 34. hafta

Hamileliğin 34. haftasında sindirim ve bağırsak sistemleri tam anlamıyla gelişmiş ve çalışır durumdadır.

Mekonyum dışkı olarak adlandırılan ilk dışkı artık bebeğin bağırsağında mevcuttur ve bebek doğduğunda dışarı atılacaktır. Anne bu saatlerde Braxton Hicks kasılmaları yaşayabilir.

Kasılmalar genellikle acıtmaz, ancak kasılmalar sıklaşmaya veya ağrılı hale gelmeye başlarsa annenin ebesiyle veya hastaneyle iletişime geçmesi gerekebilir.

Gebelikte 35. hafta

35. haftada bebeğin uzuvları dolgun hale gelir ve bebek sonraki ay her hafta belirli kilo artışı gözlemlenir.

Artık rahimdeki alan çok daha kısıtlı olduğu için bebeğin hareketleri önemli ölçüde azalabilir. Annenin hareketi bariz bir tekme yerine hafif bir kıpırdama veya kıvrılma olarak hissetme olasılığı daha yüksektir.

Daha önce bebeğin cildini örten ve koruyan ince yumuşak saç tabakası (lanugo) artık tamamen ortadan kalktı ve bebeğin yağ depoları artık gerekli yalıtımı sağlıyor.

Gebelikte 36. hafta

Hamileliğin 36. haftasında bebek hala kilo alıyor ve yakında rahimdeki neredeyse tüm boşluğu dolduracak. Bu aşamada doğan bebekler genel olarak sağlıklı olsalar da genellikle küçüktürler, bu nedenle anneler bu hafta doğuma başlarlarsa endişelenmemeye çalışmalıdırlar.