Gebelikte Düşük Yapmanın Nedenleri

Düşük, gelişmekte olan bebeklerin çoğunun rahim dışında hayatta kalamayacağı 24. haftadan önce kaybedilen gebeliktir.

Gebeliklerin yaklaşık% 25’inde, genellikle gebeliğin ilk 12 haftasında meydana gelen düşük yaygındır. Bazı kadınlar, arka arkaya üç veya daha fazla gebeliğin kaybı olan tekrarlayan düşük yaşarlar. Bununla birlikte, bu nadirdir ve yalnızca çiftlerin yaklaşık% 1’inde görülür.

Gebelikte Düşük Yapmanın Nedenleri

Bir kadının düşük yaptığının ana işareti vajinal kanamadır ve bunu muhtemelen alt karın bölgesinde ağrı ve kramp izler. Bununla birlikte, vajinal kanamanın gebeliğin ilk üç ayında meydana gelmesi nispeten yaygındır ve her zaman bir düşük olduğu anlamına gelmez.

Çoğu durumda, düşüğün hiçbir nedeni belirlenemez ve bunun neden olduğu konusunda pek çok şey bilinmemektedir. Bu nedenle, düşük yapan birçok kadın, araştırmalar yapıldıktan sonra bile bebeğini neden kaybettiklerini asla öğrenemiyor.

İlk üç aylık dönemde düşük

İlk üç aylık dönem düşük, hamileliğin ilk 12 haftasında meydana gelen düşüktür. Bu dönemde bir düşük meydana gelirse, genellikle fetüsün kromozomlarındaki bir sorundan kaynaklanan gelişimsel bir anormallikten kaynaklanır. Düşüklerin yaklaşık dörtte üçü ilk üç aylık dönemde meydana gelir.

Kromozomlar, bebeğin gelişimini kontrol eden ve bebeğin bireysel özelliklerini belirleyen talimatları taşıyan deoksiribonükleik asit (DNA) bloklarıdır. Bazen, gebe kalma sırasında bir sorun ortaya çıkabilir ve fetüs daha sonra çok fazla veya çok az kromozom alır. Bu durumda fetüs normal bir şekilde gelişemez ve hamilelik düşükle sonuçlanır. Bu problemin tekrar etmesi olası değildir ve anne veya babanın hatalı kromozomları olduğu anlamına gelmez.

İlk üç aylık dönemde düşük yapmaya yol açabilecek bir başka faktör de plasentayla ilgili bir sorundur. Plasenta, annenin kan akışını bebeğinkine bağlayan yapıdır ve bu organın gelişimiyle ilgili sorunlar düşük yapmaya yol açabilir.

Risk faktörleri

İlk üç aylık dönemde düşük yapma riskini artıran birkaç faktör vardır ve bunlar aşağıdakileri içerir

-Annenin yaşı – 30 yaşın altındaki kadınlarda, vakaların yaklaşık% 10’unda düşük meydana gelirken, 35 ila 39 yaş arasındaki kadınlarda oran% 20 ve 45 yaşın üzerindeki kadınlar için bu oran 50’den fazladır.

-Kafein Günde 200 mg’dan fazla kafein içmek düşük yapma riskini artırabilir.

-Alkol Haftada iki birimden fazla alkol içmek de riski artırır

-Obezite

-Hamilelik sırasında sigara içmek

-Hamilelik sırasında ilacın kötüye kullanımı

İkinci üç aylık dönemde düşük

Hamilelik sırasında propilparaben maruziyeti meme kanserine karşı korumayı azaltabilir

İkinci üç aylık bir düşük, hamileliğin 14. ve 26. haftalarında meydana gelen ve bazen annedeki bir sağlık probleminden veya bebeği etkileyen enfeksiyondan kaynaklanan bir düşüktür. Nadiren, gebeliğin çok erken döneminde serviksin genişlemesinden kaynaklanır.

İkinci üç aylık dönemde düşük yapma riskini artırabilecek uzun vadeli temel sağlık koşulları şunları içerir:

-Diyabet

-Böbrek hastalığı

-Şiddetli hipertansiyon

-Aşırı aktif veya yetersiz tiroid

-Lupus

-Çölyak hastalığı

Riski artırabilecek enfeksiyon örnekleri şunları içerir:

-Sitomegalovirüs

-Bakteriyel vajinoz

-Kızamıkçık

-Klamidya

-Belsoğukluğu

-Sıtma

-Frengi

-HIV

İkinci üç aylık dönemde düşük yapmaya yol açabilecek diğer faktörler arasında gıda zehirlenmesi, bazı ilaçların kullanımı ve anormal rahim yapısı bulunur.

Gıda zehirlenmesi

Kontamine yiyecek yemenin bir sonucu olarak gıda zehirlenmesi, düşük yapma riskini artırabilir. Örnekler arasında çiğ veya kısmen pişmiş yumurta yemekten kaynaklanan salmonella; Özellikle geyik eti veya kuzu eti olmak üzere az pişmiş enfekte et yemekten kaynaklanan toksoplazmoz ve stilton gibi pastörize edilmemiş süt ürünlerinin tüketilmesinden kaynaklanan listeriyoz. Hamile anneler bu yiyecekleri yemekten kaçınmalıdır.

İlaçlar

Bu dönemde düşük riskini artıran ilaçlar arasında retinoidler, misoprostol, metotreksat ve nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar bulunur. Anne adayları herhangi bir ilaç almadan önce her zaman doktorlarına, eczacılarına veya ebelerine danışmalıdır.

Rahim ile ilgili sorunlar

Rahimdeki anormallikler, ikinci trimester düşük yapma riskini artırabilir ve örnekler arasında, miyom adı verilen rahimde sınırlı alana ve büyümeye sahip, düzensiz şekilli bir rahim yer alır.

Tekrarlayan düşük

Sıklıkla, bir kadın düşük yaptığında, tekrar hamile kalırsa düşük yapmaya devam edeceğinden endişelenir. Bununla birlikte, çoğu düşük tek seferlik bir olaydır. Vakaların yaklaşık% 1’inde, kadınlar tekrarlayan düşük yaşarlar ve bu kadınların% 60’ından fazlası nihayetinde hamileliği tam vadeye taşır.