Yeni Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesi ile beraber virüslerle daha yakından ilgilenir olmaya başladık. Virüs hayatımızın her alanında var olan gözle görülemeyen ve vücuda girdiğinde kişiyi çeşitli hastalıklara maruz bırakan mikroorganizmalardır.

Covid-19 da bir virüs çeşididir. Gribal enfeksiyonun oluşturduğu semptomlara benzer etkiler göstermektedir. Fakat kişinin hali hazırda bir kronik rahatsızlığı mevcut olduğu zaman, virüsün etkisiyle vücutta birleşimi bağışıklık sistemini zayıflatarak ölümle sonuçlanma riskleri meydana gelmektedir.

Uzun zaman ardından herkesin merak edip araştırdığı mutasyonlu virüs nedir ve ne gibi etkileri, belirtileri vardır araştırmaları sıkça yapılmaya başlandı. Öncelikle bir virüsün mutasyon geçirmesi ne demek onu öğrenelim;

Mutasyonlu Virüs Nedir?

Bir virüs çeşidinin zaman aşımına uğrayarak gen yapısında çeşitli bozulmalar meydana gelerek etkisinin kat kat artması anlamına gelir. Yani vücuda olan etkisi daha şiddetli olmaktadır.

DNA ve RNA diziliminde meydana gelen bozulmalar sonucunda ortaya çıkar.Mutasyona uğramış organizma ise Mutant adını alır.Bedensel mutasyonlar kalıtsal değildir.Fakat üreme hücresi mutasyonları kalıtsaldır nesilden nesile aktarılma durumu vardır.

Mutasyon denildiğinde kısaca akla gelecek olan durumlar; Kromozom yapısının bozukluğu, kromozom sayısının değişimi ve gen yapılarında gerçekleşen değişimlerdir.

Yeni Mutasyonlu Virüsün Belirtileri 2

Yeni Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Mutasyonlu Virüsün belirtileri arasında covid-19 virüsüne benzer semptomlar mevcuttur. Ateşlenme ile başlayan belirtiler,şiddetli öksürük ile devam eder. Boğazda yanma,batma yutkunmada zorluk gibi belirtiler mutasyonlu virüsün belirtileri arasında yer almaktadır.

Korona virüsün öldürücü oranı ilk zamanlar fazla sayı olarak tablolara yansısada,mutasyonlu virüsün öldürücü etkisi henüz bir sonuç getirmedi. Bulaşma oranı hızlı olan Mutantlı virüste, her hastalıkta olduğu gibi bağışıklık gücünün etkisinin önemi ortaya çıkmış oluyor.

Çoğu kişi virüsü ayakta ve hafif belirtilerle atlatırken,bazı kişiler ağır olarak geçirmektedir. Şiddetli kuru öksürük,ateşlenme ve boğaz ağrısı şikayetleriniz var ise test yaptırıp virüse yakalanma durumunu öğrenebilirsiniz.

Mutantlı virüsün diğer belirtileri ise şöyle;

-Kas ve eklem sistemlerinde ağrı oluşumu ve hareketlilik noktasında yorgunluk ve kısıtlılık

-Nefes alma ve ciğerlerde öksürüğe bağlı olarak hırıltılı soluk alıp verme

-Nefes darlığı

-Yemek yerken hissedilmeyen tat kaybı

-Koku duyusunda azalma ve bu durumun uzun sürmesi

-Aralıklı yaşanan şiddetli baş ağrıları

-Dermansızlık kol ve bacaklarda güç kaybı

-Üşüme ve üşümeye bağlı titreme

-Bağışıklığı zayıf kişilerde mide bulantısı ve kusma gerçekleşebilir

-Ateş seviyeniz 38’in üzerinde seyreder