Güney Kore gezilecek yerler ile ilgili bilgilerinizi tazelemek ya da gezi öncesi fikir edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Birbirinden farklı güzelliklerin yer aldığı ülkeyi daha yakından tanımak için okumaya devam edin.

Güney Kore, teknolojinin ve geleneksel tarihin iç içe olduğu bir ülkedir. Doğu Asya’da bulunan ülke 51 milyon nüfusu ile oldukça kalabalık ve dinamik bir coğrafyadır. Güney Kore’nin başkenti olan Seul, 1o milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık 13.şehiri olarak seçilmiştir. Burada her istediğinizi bulabilmektesiniz. Sabah geleneksel yerleri ziyaret ettikten sonra akşam gelip eğlenebileceğiniz bir sürü mekan bulunmaktadır. Bu mekanlardan birkaç tanesini sizin için derledik.

Güney Kore 22 yıl sonra ilk kez daraldı | Ekonomi Haberleri

 

1- Gyeongbokgung Sarayı

Başkent Seul’da bulunan saray, 1395 yılında inşa edilmiştir. Joseon Hanedanı tarafından yapılmış beş büyük saraydan en büyüğüdür. Joseon Hanedanı’nı yöneten Joseon Kralı ve kralın ailesine hizmet vermiştir. Imjin Savaşında hasara uğramış olan saraya 16. yüzyıldan 19.yüzyıla kadar terk edilmiş ve kimse orada kalmamıştır. 19.yüzyılda Heungseon Daewongun tarafından saray düzelttirilmiştir. Görkemli ve büyük yapısı ile ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Gyeongbokgung Sarayı | Asialogy

2- N Seul Kulesi

Kule, Seul’un Namsan bölgesinde yer almaktadır. 1971 yılında yapımı tamamlanarak televizyon ve gözlem kulesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kule 236 metre ile Seul’un en yüksek sınırında bulunmaktadır. Genelde gece olduğunda kuleye çıkılmaktadır. Böyle kulenin ışıkları ile birlikte Seul’un renkli manzarası gözler önüne serilmektedir. Ayrıca kulede kafe, restoran, hediyelik eşya satan dükkanlar ve müze bulunmaktadır.

Namsan kulesi | Asialogy

3- Haeundae Plajı

Ülkenin en popüler sahilinden olan Haeundae, Kore’nin Busan şehrinde bulunmaktadır. Sürekli açık olan bu plajda birçok festival yapılmaktadır. İsteyenlerin soğuk suda yıkandığı bir aktivite olan “Kutup Ayısı Kulübü” 1988’den beri ocak ayında düzenlenmektedir. Şehir manzaralı bu plaja gelerek güneşlenebilirsiniz. Plaj aynı zamanda temiz ve masmavi bir denize sahiptir.

Seul-Busan-Gyeongju Turu < SSR Tour

4- Hahoe Köyü

 

Gyeongsang ilinin Andong bölgesinde bulunan köy. Joseon Hanedanlığı döneminden kalmıştır. Joseon Hanedanlığı dönemindeki evlerin mimari yapısını, halkın yaşamın ve geleneklerini, değerli kitaplarını ziyaretçilere göstermektedir. Buraları gezerek o dönem ve Kore hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Ayrıca bu köy 2010 yılında UNESCO aracılığı ile Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

5- Myeong-Dong

Myeong-dong is the most expensive commercial district in Korea - Retail in Asia

Seul’un Jung bölgesinde bulunmaktadır. Turistlerin ve bölge halkının sıklıkla uğradığı alışveriş ve turizm bölgesidir. İstediğiniz çoğu şeyi burada bulabilirsiniz. Oldukça bilindik bir yerdir ve bu sebeple de kalabalık olmaktadır. Törenlerde burada kutlamalar yapılmaktadır. Burası dünyanın en pahalı dokuz alışveriş caddesi olarak tarihe geçmiştir.

6- Kore Ulusal Halk Müzesi

Kore Ulusal Halk Müzesi - Vikipedi

8 Kasım 1945’te ABD tarafından yaptırılmıştır. Gyeongbokgung Sarayı’nın içine yaptırılmıştır. Kore halkının geleneklerini, tarihini ve yaşayışını gösteren bir müzedir. Çok eskiden kullanılan eski malzemeleri barındıran, Kore köylülerini gösteren ve Konfüçyüsçülüğü anlatan bir müze olmaktadır. 98.000’den fazla eser bulundurmaktadır. Ayrıca müzede Joseon Hanedanlığı döneminde kullanılmış öğütücüler, pirinç stoklama sığınakları ve kimchi çanakları gibi eski şeyler sergilenmektedir.

7- Namdaemun Market

A Complete Guide to Namdaemun Market in Seoul

1964 yılında açılan market, Kore’nin en büyük marketi olarak anılmaktadır. Öyle ki 10 bin küsür dükkan bulunmakta ve 24 saat açık olmaktadır. Eşyaları dükkanların  sahipleri tarafından satıldığı için fiyatları oldukça ucuz satılmaktadır. Burada hediyelik eşyalar, oyuncaklar, kıyafetler, aksesuarlar, mutfak gereçleri ve Kore geleneğine uygun eşyalar satılmaktadır. Ayrıca acıktığını zaman yiyebileceğiniz Kore sokak lezzetleri satan yerler de mevcuttur. Turistler N Seul Kulesi, Namsan Hanok Köyü ve Myeongdong gibi turistik yerleri gezdikten sonra yakın olduğu için burayı da ziyaret ederek alışveriş yapmaktadırlar.

8- Lotte World

Lotte World, Seoul, South Korea - Tourist Destinations

1989 yılında yapılan küçük şehir diyebileceğimiz Lotte World dünyanın en büyük tema parkıdır. İçerisinde bir şehir gibi her şey bulanan park Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. Parkın içinde eğlenilebilecek alanlar, müze, alışveriş merkezi, otel akvaryum ve restoranlar bulunmaktadır. Lotte World Adventure, çocuklarınız ve sevdikleriniz ile gidebileceğiniz eğlence alanıdır. Halk Müzesi’nde Kore kültürü hakkında bilgi sahibi olabilir, Magic Island’daki su parkında kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Lotte Wolrd Aquarium ve Undersea Kingdom’ da su altını ve balıkları keşfedebilirsiniz. Seoul Sky’da ise 6 yıldızlı otelin konforlu ve rahat imkanlarından yaralanabilirsiniz.  

9- Namsan Parkı

Namsan Park Automne La Nuit à Séoul, En Corée Du Sud. Banque D'Images Et Photos Libres De Droits. Image 93470524.

Kore’nin ünlü parklarından olan Namsan Parkı, Kore’nin çeşitli yerlerini gezdikten sonra gelip dinlenebileceğiniz ve yürüyüş yapabileceğiniz bir mekan olmaktadır. Teleferik ve merdivenler ile Namsan Kulesine çıkabilir ve Kore’nin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Parkında içinde aynı zamanda akvaryum, kütüphane ve Kore’nin geleneksel mimarisinden oluşan 5 evden bulunduran Namsangol Köyü yer almaktadır. Doğa ile iç içe olan Palgakjeong Köşküne giderek sakin ve temiz bir ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

10- Dongdaemun Design Plaza

Aerial View of the Dongdaemun Stok Videosu (%100 Telifsiz) 31815124 | Shutterstock

Plaza, dünyaca tanınan Zaha Hadid tarafından 2011 yılında yapılmaya başlanmıştır. 2014 yılında yapımı biten, alüminyum ve betondan yapılan plazanın içinde birçok sergiler düzenlenmekte, etkinlik alanları  ve tanınmış markaların mağazaları bulunmaktadır. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yoon Kyun sang Dizileri, İnstagram, Kilo, Sevgilisi

BTS Jimin Hakkında Bilgiler ve Tüm Gerçekler