Güney Kore’de eğitim oldukça zorlu ve yoğun geçmektedir. Dizilerde görünen okul hayatları gerçek ile uzaktan yakından alakalı değildir. Halkın %98’i okuryazardır. Güney Kore’de ilkokul ve ortaokul zorunlu olarak okutulmaktadır. 6+3+3+4 olarak 4 aşamada mezun olmaktadırlar. Okul öncesi eğitim ve liseye gitmek zorunlu değildir. Tüm eğitim sistemi Milli Eğitim Bakanlığı olan (MOE)’ye bağlıdır.

Kore’de çeşitli bir sürü üniversite bulunmaktadır ve gençlerin çoğundan fazlası da üniversite okumaktadırlar. Ama üniversiteye gitmek değil iyi bir üniversite kazanmak çok daha önemlidir. Koreli gençler iyi bir üniversiteye gidip iş sahibi olmak için çocukken ders çalışmaya başlarlar. Öğrenci geçmişlerini doldurmak için de küçükken İngilizce, piyano, Tekvando, el sanatları gibi kurslara giderler. Ortaokul ve lisede öğrenciler hem ders çalışırlar hem de böyle kurslara giderler bu sebeple de günde sadece 4-5 saat uyuyabilmektedirler.

Adeta Finlandiya Eğitim Sistemine Tepki Olarak Doğmuş Bir Sistem: Güney Kore Eğitim Sistemi | ListeList.com

Güney Koreli Öğrencilerin Günlük Hayatları

Öğrenciler artık sınava 2 yıl kala sert bir şekilde çalışmaya başlarlar. Sabah okula gidip akşam 5’e kadar orada ders görmektedirler. Buradan sonra dershaneye benzer başka okula giderek ders çalışmaya devam ederler. Akşama kadar burada kaldıktan sonra yemek yiyerek ve oradan tekrar Yaja isimli eğitim yerine gitmek için yola koyulurlar. Yaja’da öğretmen denetiminde videolar izleyerek üniversite sınavı için hazırlık yaparlar. Akşamın 9’una kadar burada kaldıktan sonra ve gitmeyip Hagwon adındaki özel derslere giderler. Akşamın 11’ine kadar burada kaldıktan sonra ise evlerine giderek dinlenirler. Fakat sabah yine 8’de kalkarak yoğun olan günlerine başlamak için hazırlık yaparlar.

Koreliler Aşıya Güvenmiyor, Öğrenciler Normal Eğitim İstiyor - Kore Gazisi

Okul Öncesi Eğitimi

Velilerin çocuklarını 3 ve 5 yaş arasında gönderdikleri yerdir. Burada çocukları, sonraki eğitim yılına hazırlamaktadırlar. Aynı zamanda becerilerini, karakterlerini ve kişiliklerini kazanmalarına yardımcı olmaktadırlar.

Güney Kore : Eğitim ve Teknoloji » Mustafa Karagöl

 

İlkokul Eğitimi

Buraya öğrenciler 6 yaşında gelerek zorunlu eğitim görmektedirler. Genel olarak da çocuklara vatansever ve adaletli bir insan olmayı öğretmektedirler. Genel olarak terbiye eğitimi, Kore dili, matematik, fen, müzik, resim beden eğitimi gibi becerilerini açığa çıkartacak dersler almaktadırlar. Sınıfta genelde 35 öğrenci birlikte bulunmaktadırlar.

Kısaca Güney Kore Eğitim Sistemi | Yarının Eğitimi Blog

 

 Ortaokul Eğitimi

12 yaşlarında ortaokula başlayan öğrenciler 11 derse zorunlu olarak girmektedirler. Bunun dışında meslek için dersler ve seçmeli derslere girmektedirler. Burada öğrenciler yavaş yavaş gerçek dünya hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar.Gençlerin İntihar Oranını Azaltmak İçin Okullarda Kahveyi Yasaklayan Güney Kore - Yemek.com

 

Lise Eğitimi

17 yaşında liseye başlayan öğrenciler 3 yıl burada eğitim görürler. Burada öğrenciler üretkenlikleri, analitik düşünmeleri, yetenekleri ve hedefleri ile kendilerine uygun üniversitelere girmeye çalışmaktadırlar. 11. Sınıfta bölüm seçimi yaparak kendi alanlarına yönelirler.Güney Kore'de koronavirüs vaka sayısı arttı: 200'den fazla okul kapatıldı - BoldMedya

Yükseköğretim

Üniversiteye girmek için öğrenciler yılda 1 kere yapılan CSAT sınavına girmektedirler. Öğrenciler farklı 5 dalda sınanarak istedikleri üniversiteye girmeye çalışmaktadırlar. Bu alanlar; Kore dili sınavı, matematik sınavı, 1.yabancı dil (İngilizce) sınavı, Sosyal Bilimler sınavı, Fen Bilimleri sınavı, Mesleki eğitim, 2. Yabancı dil (Çince) sınavı.

Sınav Kasım ayında yapılmaktadır. 8 saat süren sınav sabah 8.00’da başlamaktadır ve öğlen 17.00’da bitmektedir. Testler arasında aralar bulunmakla birlikte öğle yemeği de yemek için uzun bir mola verilmektedir. Öğrencilerin dikkatlerinin dağılmamaları için tüm ülkede bazı düzenlemeler getirilmektedir. Trafiğin tıkanmaması için iş yerleri daha geç açılmakta ve daha fazla otobüs seferleri bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin dinleme sınavlarında daha rahat olmaları için uçak seferleri kısa bir süreliğine durdurulmaktadır.

Kore’de 412 üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler de aldıkları puan ve yetenekleri ile bu üniversitelerden birine girmektedirler. 175 üniversite normal, 152’si yüksekokul, 36’sı lisansüstü kurumlar, 17’si siber üniversite, 14’ü endüstri üniversitesi, 11’i eğitim üniversitesi, 7’si diğer üniversiteler (kolej, küçük kolej, havacılık ve haberleşme, teknik kolej ve çeşitli enstitüler) olarak ayrılmaktadır.

Korea University Master's Degree Program for International Students - Scholarship Positions 2021 2022

PISA 2015'in En İyi 10 Ülkesinde Öğrenciler Liseye Nasıl Yerleştiriliyor? - eğitimpedia | bağımsız eğitim platformu

 

İlginizi Çekebilir: Güney Kore’de Gezilmesi Gereken 10 Yer