Zika virüsü nedir?

Zika virüsü ateş, eklem ağrısı, baş ağrısı, kızarıklık, konjunktivit ve kas ağrısına neden olur. Diğer virüslerde olduğu gibi, vücut hücreleri yoluyla yayılmasıyla karakterizedir. Hem erkekler hem de kadınlar hastalığa yakalanabilir. Flaviviridae ailesinin bir üyesi olan Flavivirüs cinsinin bir üyesidir.

Flavivirüs genomlarının boyutu 40 ile 60 nm arasındadır. Bu ailedeki virüsler, dang humması, Japon ensefaliti, sarı humma ve Batı Nil virüsü gibi bulaşıcı hastalıklardan da sorumludur.

Zika virüsü nedir?

Sivrisineklerin, hastalığın insanlara bulaşmasından esas olarak sorumlu olduğuna inanılmaktadır. 3000’den fazla sivrisinek türü vardır, ancak genellikle Zika’yı enfekte bir kişiden diğerine yayan Aedes sivrisinekleridir.

Virüs, sivrisineklerin yaşadığı tropikal yerlerde bulunma eğilimindedir. Riskli alanlar, durgun suyun sivrisinek larvalarının gelişmesine izin verdiği yerlerdir. Virüs taşıyan sivrisinekler, tropikal ortamlarda bulunan Aedes aegypti ve daha serin yerlerde başa çıkma kabiliyetine sahip Aedes Albopictus’tur.

Kesin kuluçka süresi bilinmemekle birlikte, virüs tam semptomlar gelişmeden önce birkaç gün var gibi görünmektedir.

Semptomlar oldukça hafif olma eğilimindedir ve birkaç gün sürer ve birisinin hastalıktan ölmesi alışılmadık bir durumdur. Bununla birlikte, onlar hakkında nispeten az şey bilindiğinden, virüsün uzun vadeli etkileri hakkında endişeler vardır.

Virüs ilk olarak 1947’de Zika ormanında yaşayan bir rhesus maymununda keşfedildi. Hastalık daha sonra Zika ormanında da yaşayan Aedes sivrisineklerinde tespit edildi.

Yaklaşık 20 yıl sonra, virüsün sistemlerinde bulunduğu tespit edilen Nijeryalı hastalar üzerinde testler yapıldı. 2007’den önce, tıbbi belgelerde sadece 14 vaka belgeleniyordu.

Zika virüsünün Asya ve Afrika’daki hastalarda endemik olduğuna inanılıyor. Virüs, bu kıtaların yanı sıra artık Pasifik ve Amerika’da da tespit edildi.

ÖNERİLEN: Uzun COVID nedir ? Uzun COVID’in belirtileri

Zika virüsünün cinsel yolla bulaşması

Bazı vakalar da Zika virüsünün cinsel ilişki yoluyla bulaşabileceğini ima etmektedir. Bir sıtma araştırmacısı Colorado’dan Brian Foy, Senegal’de çalışırken Zika virüsüne yakalandı. Eve döndü ve karısı çocukları etkilenmeden kaptı.

Zika virüsünün etkileri

Hamileyken Zika virüsüne yakalanan kadınları, doğum kusurlu mikrosefali olan bebeklere doğum yapma riski daha yüksek olan, çocuğun normalden daha küçük bir kafa ve küçük bir çocukla doğmasına neden olan bir durumla ilişkilendirmek için artan kanıtlar var.

Yakın zamanda Zika salgınının görüldüğü Brezilya’da yeni doğan bebeklerde mikrosefali vakalarının sayısında bir artış bulundu.

Fransız Polinezyası’ndaki önceki bir salgında, sağlık uzmanları, sinir sistemini etkileyen ve kas güçsüzlüğü, ağrı ve uyuşma gibi semptomların yanı sıra koordinasyon sorunları ile sonuçlanan bir hastalık olan Guillain-Barré sendromu vakalarında bir artış fark ettiler. Bazı hastalar felç olur. Hastalığı geliştiren insanlar iyileşme eğilimindedir, ancak nadir durumlarda ölüme yol açabilmektedir.